Twierdza mieści się na szczycie Zamkowego Wzgórza (369 m n.p.m.) po zachodniej stronie Nysy Kłodzkiej. W tym samym miejscu wznosił się tysiąc lat wcześniej czeski gród warowny. W XII w. powstał w miejscu zniszczonego grodu kamienny, gotycki zamek. W połowie XVI w. został on poddany przebudowie na styl renesansowy. Dodano także dolny zamek i przystosowano całość do użycia broni palnej. W 1622 r. został zdobyty i zniszczony. W latach 1680 - 1702 zbudowano tutaj austriacką twierdzę. Ponownie rozbudowana została w połowie XVIII w. kiedy połączono ją między innymi także z fortem na Owczej Górze po drugiej stronie Nysy.
Po skończonych wojnach śląskich przystąpiono do ponownej rozbudowy w ramach tworzenia całej linii fortec. Tutejszą twierdzę znacząco powiększono, oraz wpleciono w twierdzę całe okoliczne miasto poprzez system podziemnych chodników i składów. Spiętrzono także wodę na Nysie Kłodzkiej.
W 1807 roku twierdza oparła się wojskom napoleońskim. Wkrótce jednak rola tego typu obiektów w wojnach zmalała i stała się ona zupełnie bezużyteczna militarnie. Służyła więc od połowy XIX w. do końca II wojny światowej jako ciężkie więzienie. Także mniej więcej od końca XIX w. wykorzystywano jej fragmenty jako atrakcję turystyczną - źródło: Informator Twierdzy Kłodzkiej.
Budowę nowożytnej twierdzy kłodzkiej rozpoczęto za czasów austriackich. Około 1620 r. w początkowym okresie wojny trzydziestoletniej rozpoczęto prace modernizacyjne nad przestarzałymi fortyfikacjami średniowiecznymi. Zbudowano wtedy umocnienia bastionowe oraz wzmocniono obronność Zamku.
Kolejną rozbudową w latach 1680-1702 kierował fortyfikator Jakub Carove. Wzniesiono wtedy dzieło koronowe, w skład którego wchodziły: zespół trzech bastionów (Wacława, Ludmiły i Jabłonki), osłoniętych rewelinami: Polnym i Jabłonki, oraz dwa bastiony (Alarmowy i Dzwonnika). Łączyły one Zamek z dziełem koronowym, oraz półbastionem Orzeł.
Obecny kształt twierdzy został zrealizowany za czasów pruskich, wg koncepcji holenderskiego inż. Gerharda Corneliusa Walrowe: podwyższono istniejące umocnienia, pogłębiono fosy, wzniesiono nowe obiekty: silną redutę Żuraw, osłaniającą północne przedmieścia Kłodzka; szańce 2-kleszczowe (Wielki i Mały Kleszcz, oraz Kleszcz Tumski); płaszcz w rejonie zewnętrznych umocnień frontu północnego; zburzono resztki Zamku i zbudowano w jego miejscu ogromny Donjon o narysie kleszczowym, najwyżej położony obiekt twierdzy. W rozbudowanych kazamatach ulokowano: zbrojownię, magazyny, piekarnię, pomieszczenia dla załogi itp.
W połowie XVIII wieku zbudowano wzdłuż murów obronnych 14 koszar i duże magazyny prowiantowe. W II poł. XVIII wieku wzniesiono fort na Owczej Górze. [skrót Stan]