Budynek związany z hitlerowską admininstracją to dawny VSV-Gauhaus (Urząd NSDAP do Spraw Opieki Społecznej). Zachowany do dziś obiekt powstał przed 1940 r. w wyniku przebudowy bogatej kamienicy czynszowej o renesansowych dekoracjach, projektu znanego wrocł. architekta Carla Schmidta, wzniesionej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Kamienica została przebudowana w końcu lat trzydziestych wg proj. Paula Häuslera i Herberta Förstera, a zmiany objęły zarówno organizację wnętrz, jak i elewacje.
Te ostatnie pozbawiono dawnych dekoracji i gładko otynkowano, z wyjątkiem kondygnacji parteru, którą wyłożonomi kamiennymi płytami piaskowca, przywiezionymi z hrabstwa kłodzkiego (obecnie nie wiedzieć dlaczego pomalowanymi na ponury kolor feldgrau, kojarzący się akurat z okresem hitlerowskim).
Dawną piątą kondygnację mansadrowego poddasza zastąpiono nieco niższą, zwykłą kondygnacją, wydzieloną od dolnych silniejszym gzymsem.
Wszystkie okna otrzymały proste, kamienne obramienia, podobnie jak tródzielny, prostokątny portal wejściowy. Jedynym ustępstwem od propagandowej prostoty były nieco bogatsze obramienia pięciu środkowych okien nad portalem, gdzie musiało się mieścić jakieś reprezentacyjne wnętrze.
za J. Dobesz "Wrocławska architektura spod znaku swastyki na tle budownictwa III Rzeszy" 1999 r.
Obecnie Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu wydział II. W gmachu ponadto znajdują się biura Delegatury Najwyższej Izby Kontroli. Część pomieszczeń zajmował przez lata Powiatowy Zakład Katastralny, jednak obecnie są one opuszczone (PZK jest obecnie w Starostwie Powiatowym przy ul. Kościuszki) i wystawione na sprzedaż.