Prace nad lokalizacją Szpitala trwały już od 1962 r. Podczas spotkania w styczniu 1962 r. w siedzibie Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego rozpatrywano: Szczawno Zdrój ("koncepcja odrzucona przez władze uzdrowiskowe"), Piaskową Górę (wybrana ostatecznie), "Rejon Szczawienka-Książna" ("bliskość lotniska w Świebodzicach"), Rejon zbiegu ul. Świdnickiej i 22 Lipca ("wpływ szkód górniczych"), Poniatów, Rejon Dworca Miasto i ul. Żeromskiego ("wpływ szkód górniczych"), Sokołowsko ("zbyt duża odległość") i Gaj ("możliwość szkód górniczych"). Budowę rozpoczęto w 1964 lub 1965 roku, zakończono w 1971 a szpital rozpoczął swą pracę w grudniu 1972 r. W tym roku na podstawie decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu powołano Zespół Opieki Zdrowotnej dla Górników w Wałbrzychu a w jego skład weszły min. Obwodowa Przychodnia Górnicza, Szpital Górniczy, Przychodnia przy Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wałbrzychu, Pogotowie Górnicze.
Szpital powstał w odpowiedzi na strukturę przemysłową w regionie wałbrzyskim i swoją opieką objął emerytów i rencistów górnictwa i energetyki, zakładów koksowniczych, gazowniczych, kopalni barytu oraz firm kooperujących. Górniczy Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej sprawował również specjalistyczny nadzór wojewódzki w dziedzinie medycyny przemysłowej nad 69 przychodniami międzyzakładowymi oraz dwoma przemysłowymi zespołami opieki zdrowotnej. Udzielano ponadto porad konsultacyjnych w rozpoznawaniu chorób zawodowych.
W grudniu 1992 roku decyzją wojewody z dnia 30.12.1992 r. o wpisie do rejestru ZOZ Szpital Górniczy został przekształcony w Szpital Wojewódzki im. dra A. Sokołowskiego (nr rej. 28 /0001/92). W Samodzielny Publiczny ZOZ Szpital Wojewódzki przekształcił się w roku 1998 na podstawie Zarządzenia Wojewody Wałbrzyskiego Nr 103/98 z dnia 20.07.1998 r.
Więcej historii:

.
Obecnie, po połączeniu, trzy dawne wałbrzyskie szpitale (SSZ Dziecięcy, SSZ Batorego i SSZ Górniczy) funkcjonują jako jeden pod nazwą Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego.