MENU
Markers
Muzeum Diecezjalne i Diecezjalny Dom Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Opolu.

Photo by: żmija° - Creation date: 2016-05-10 21:21:46 - Number of photo views: 2074
30 kwietnia 2016

Time: 2016:04:30 09:54:24   ISO: 100   Focal Length: 10 mm   Camera: NIKON CORPORATION NIKON D7000   Aperture: f/8   Exposure: 1/250 s  


Muzeum Diecezjalne w Opolu od początku istnienia - 21.11.1987 - stało się ważnym ośrodkiem kultury w mieście i rozpoczęło działalność mającą na celu ukazanie przeszłości ziemi opolskiej, a także kultury plastycznej tworzonej obecnie.
Muzeum Diecezjalne powstało dzięki inicjatywie ks. biskupa ordynariusza Alfonsa Nossola i było pierwszym wybudowanym od podstaw muzeum w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej.
Muzeum mieści się w pięknym i funkcjonalnym budynku. Jest chętnie odwiedzane przez Opolan i ludzi spoza naszego terenu. W księdze pamiątkowej znajdują się wpisy znamienitych osób świeckich i duchownych, przedstawicieli hierarchii Kościoła i Władz Państwowych.
Zadaniem muzeum jest gromadzenie powstałych przed wiekami na terenie Opolszczyzny obiektów sakralnych, ich ochrona, konserwacja i eksponowanie.
W dwóch salach eksponowane są najciekawsze pod względem artystycznym i historycznym dzieła sztuki sakralnej. Ekspozycja uwzględnia szaty, księgi, mszały, paramenta; ukazuje dzieła w trakcie prac konserwatorskich. Dzięki temu zwiedzający mają możliwość zapoznania się ze skomplikowanym procesem przywracania dziełom sztuki pierwotnego wyglądu i blasku.
Do najcenniejszych zabytków należą gotyckie figury: "Madonna z Dzieciątkiem", z praskiej szkoły Parlerów, "Krucyfiks" z kręgu Tilmana Riemeschneidera oraz "Pieta" z warsztatu mistrza Wita Stwosza, florencki renesansowy obraz w tondzie "Madonna z Dzieciątkiem i Św. Janem Chrzcicielem" oraz "Adoracja Dzieciątka" ze szkoły Fra Angelico.
Eksponowane naczynia liturgiczne wykonane zostały w śląskich warsztatach złotniczych. Na szczególną uwagę zasługują barokowe kielichy, monstrancje i relikwiarze wykonane przez złotników nyskich.
W muzeum mieści się również galeria współczesnej sztuki sakralnej, w której organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki, fotografii i innych działań plastycznych współczesnych artystów polskich i zagranicznych. W salach muzeum odbywają się koncerty, wieczory poetyckie i przedstawienia teatralne.
Za:

  • /foto/286/286490m.jpg
    2009

żmija°

Previous: Dom nr 179 (d. gospoda) Main page Next: Dom nr 179 (d. gospoda)


foxi | 2018-08-08 18:03:22
Narożnik zabudowy Książąt Opolskich i Kominka z 1945 roku zobaczymy na porównawczym na a umieszczono tam błędnie poniżej narożnik Książąt z Łangowskiego, który to nie uległ poważniejszym uszkodzeniom.