Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Budynek nr 1, ul. Skarbowa, Legnica
omen22: Pierwszy teatr znajdował się i znajduje od lat 40tych XIX w. w Rynku (Teatr Modrzejewskiej). Wcześniej w miejscu obecnego teatru znajdowały się sukiennice, gdzie w Sali Ciemnej występowały wędrowne trupy teatralne. A budynek ze zdjęcia, to teatr -operetka, a potem kino-teatr, czyli popularne miejsca rozrywki w swoich epokach, których nie należy mylić z teatrem dramatycznym, który jednak miał trochę ...
ul. Staszica Stanisława, ks., Racibórz
baron007: Podmienione.
Piekielny Grunt / Piekielna Dolina, Grzmiąca
baron007: Podmianka na lepsze ;)
Mały Staw
baron007: Podmieniłem ;)
Kolejki wąskotorowe kamieniołomów Strzegom Grabina, Strzegom
moose (administrator): Super, dzięki za merytoryczny komentarz.
Willa nr 98, ul. Grunwaldzka, Wrocław
tadpole: Zima 1945.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
Parsley
McAron
t.ziemlicki@wp.pl
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Alistair
ragnar - Administrator
Alistair
Zbigniew Waluś
maras - Administrator
maras - Administrator
Alistair
maras - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
ragnar - Administrator
Iras (Legzol)
ragnar - Administrator
Beuther (Rafał Eckiert)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Południk 17-00-00 na Polanie Popowickiej we Wrocławiu
Autor: Administrator°, Data dodania: 2019-09-19 09:38:07, Aktualizacja: 2019-09-21 00:32:49, Odsłon: 325

Projekt został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 pod numerem 237

Nie wszyscy Mieszkańcy Wrocławia wiedzą o geograficznej ciekawostce związanej z   Osiedlem Popowice. Po wschodniej stronie Popowic przebiega dokładnie 17-00-00 południk, od parkingu (róg Jeleniej) przy torach kolejowych przez Polanę Popowicką  do lewego brzegu Odry ( budynek przy moście ul. Popowicka 1 nad Odrą). Południk 17-00-00 przecina Wrocław od Wyścigów Konnych, przez Polmozbyt na Karkonoskiej, Carrefour na Hallera, Bunkier na Grabiszyńskiej, TGG na Legnickiej, Polanę Popowicką, MM na Osobowickiej, stację  Wrocław Osobowice  aż do lotniska w Szymanowie na odcinku 16,5 km. Został on przeze mnie wyznaczony w 2012 roku metodą GPS na przecięciu z ważniejszymi ulicami w mieście.Południki łączące Bieguny: Północny i Południowy oraz równoleżniki ( w tym najdłuższy równik) tworzą siatkę geograficzną służącą do określenia położenia konkretnego miejsc na kuli ziemskiej. Najważniejszym południkiem jest  0-00-00 dzielący Ziemię  na półkulę wschodnią i zachodnią. Aktualnie jest nim ten przechodzący przez Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich w Londynie. Jednak nie zawsze tak było. Do października 1884 roku był nim ten przechodzący przez latarnię morską La Orchilla na najbardziej na zachód wysuniętą wyspę El Hierro  na Wyspach Kanaryjskich. Paryż leżał wtedy na 20-tym południku, a Wrocław na 34-39-50. Międzynarodowa Konferencja w Waszyngtonie w 1884 roku ustaliła, że ten zerowy będzie od tej pory przebiegał przez Greenwich w Londynie, a cała kartografia będzie oparta na takim układzie współrzędnych geograficznych.

W związku z rozwojem techniki, w szczególności techniki satelitarnej w USA opracowano dokładniejszą siatkę geograficzną  opartą na pomiarach satelitarnych nazwaną WGS 84. Wykorzystuje się ją teraz do pomiarów GPS. Najciekawsze są te południki i równoleżniki  które mają równe wartości jak ten nasz 17-00-00. Spośród innych można wymienić : 0-00-00 w Londynie, 15-00-00 w Goerlitz w Niemczech, 18-00-00w Bydgoszczy lub równik (równoleżnik 0-00-00) w Quito w Ekwadorze. W wielu miejscowościach na świecie postawione są markery lub pomniki będące wielkimi atrakcjami turystycznymi, są one także dziełami sztuki. Na „naszym” południku leżą  w Europie następujące miejscowości: Narwik (Norwegia), Słupsk, Poznań, Paczków (Polska), Bratysława (Słowacja), Bani Luka (Chorwacja), Bari (Włochy), a  w Afryce Windhoek (Namibia). Na naszej szerokości geograficznej (51 stopni) 1 sekunda długości geograficznej to 19.7 m.Często się słyszy, że 17 południk przebiega przez Wieżę Matematyczną Uniwersytetu Wrocławskiego, a to nie jest prawdą, bo tam jest 17-02-05 czyli w odległości około 2430 m na wschód. Jest to więc tylko linia południkowa. Dzięki mojemu pomysłowi w 2004 roku przy budowie Mostu Milenijnego firma Skanska postawiła na 17 południku granitowe słupy i drogowskaz z odległościami do kilku miast: Rzym, Londyn, Warszawa, Sydney, Kapsztadt oraz do Bieguna Północnego. Posadziliśmy także na linii południka dęby:   Rafał (Dudkiewicz), Henryk (Gulbinowicz), Zygmunt (Andrejas dyr.Skanskiej), Mirosław (Zamaro z Nadzoru).A więc już od 15 lat ta idea jest mi bliska. Warto i we Wrocławiu trwale zaznaczyć położenie południka na Polanie Popowickiej. Ten projekt został zgłoszony do WBO 19 pod numerem 237. Byłby on kolejną, ciekawą atrakcją turystyczną oraz okazją do plenerowej lekcji geografii dla wrocławskich uczniów. Na Popowicach przy ul. Bobrzej mamy też inną ciekawostkę. Jest nią środek Wrocławia  oznaczony figurą krasnala o nazwie POPOWICJUSZ. Zapraszam  więc gorąco do głosowania na mój projekt (nr 237).


Władysław Kluczewski
geodeta, od 1973 roku mieszkaniec Wrocławia


/ / /