Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. Kamieńska, Dziwnówek
Wolwro: Wcześniej był tu ostry zakręt
Dokumenty, mapy, plany, Czerwona Woda
The Past and the Future: Kozia górka jest po prawej stronie jadąc od czerwonej wody w stronę schroniska w Dłużynie. Prowadziły do niej tory od strony Węglinca. Zaraz za ośrodkiem Jagoda jest starotorze które prowadzi prosto na górkę. Temat badam dopiero. Prawdopodobnie była tam kopalnia gliny aczkolwiek z relacji świadków wynika iż może tam znajdować się pokaźny skład amunicji niejednokrotnie znajdywano tam różnego rodzaju ...
Benowo
dariuszfaranciszek: Plebania przy kościele - nr 4 - bez zmian
Dobrzyń
moose (administrator): Podmiana.
Gaj Bohaterów (Wilczyce), Wilczyce
maras - Administrator: Rewelacyjna historia! Jak to sprawdza się powiedzenie, że ziemia kryje wszelkie tajemnice... Inna sprawa, zdjęcie było za duże, miało ponad 3400px na dłuższym boku, zmniejszyłem do regulaminowych rozmiarów ok. 1600px na dłuższym boku. A zatem witamy wśród pasjonatów :)) PS. Pozdrowienia dla małżonki mającej, jak wynika z opisu niebagatelny wkład w odkrywanie historii :)
Most Bolesława Chrobrego, al. Jana Pawła II, Piła
maras - Administrator: W sumie racja.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
Wolwro
dariuszfaranciszek
Wolwro
Wolwro
dariuszfaranciszek
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
TW40
TW40
MacGyver_74
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
MacGyver_74
maras - Administrator
maras - Administrator
Karol Gryfino

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Południk 17-00-00 na Polanie Popowickiej we Wrocławiu
Autor: Administrator°, Data dodania: 2019-09-19 09:38:07, Aktualizacja: 2019-09-21 00:32:49, Odsłon: 1242

Projekt został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 pod numerem 237

Nie wszyscy Mieszkańcy Wrocławia wiedzą o geograficznej ciekawostce związanej z   Osiedlem Popowice. Po wschodniej stronie Popowic przebiega dokładnie 17-00-00 południk, od parkingu (róg Jeleniej) przy torach kolejowych przez Polanę Popowicką  do lewego brzegu Odry ( budynek przy moście ul. Popowicka 1 nad Odrą). Południk 17-00-00 przecina Wrocław od Wyścigów Konnych, przez Polmozbyt na Karkonoskiej, Carrefour na Hallera, Bunkier na Grabiszyńskiej, TGG na Legnickiej, Polanę Popowicką, MM na Osobowickiej, stację  Wrocław Osobowice  aż do lotniska w Szymanowie na odcinku 16,5 km. Został on przeze mnie wyznaczony w 2012 roku metodą GPS na przecięciu z ważniejszymi ulicami w mieście.



Południki łączące Bieguny: Północny i Południowy oraz równoleżniki ( w tym najdłuższy równik) tworzą siatkę geograficzną służącą do określenia położenia konkretnego miejsc na kuli ziemskiej. Najważniejszym południkiem jest  0-00-00 dzielący Ziemię  na półkulę wschodnią i zachodnią. Aktualnie jest nim ten przechodzący przez Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich w Londynie. Jednak nie zawsze tak było. Do października 1884 roku był nim ten przechodzący przez latarnię morską La Orchilla na najbardziej na zachód wysuniętą wyspę El Hierro  na Wyspach Kanaryjskich. Paryż leżał wtedy na 20-tym południku, a Wrocław na 34-39-50. Międzynarodowa Konferencja w Waszyngtonie w 1884 roku ustaliła, że ten zerowy będzie od tej pory przebiegał przez Greenwich w Londynie, a cała kartografia będzie oparta na takim układzie współrzędnych geograficznych.

W związku z rozwojem techniki, w szczególności techniki satelitarnej w USA opracowano dokładniejszą siatkę geograficzną  opartą na pomiarach satelitarnych nazwaną WGS 84. Wykorzystuje się ją teraz do pomiarów GPS. Najciekawsze są te południki i równoleżniki  które mają równe wartości jak ten nasz 17-00-00. Spośród innych można wymienić : 0-00-00 w Londynie, 15-00-00 w Goerlitz w Niemczech, 18-00-00w Bydgoszczy lub równik (równoleżnik 0-00-00) w Quito w Ekwadorze. W wielu miejscowościach na świecie postawione są markery lub pomniki będące wielkimi atrakcjami turystycznymi, są one także dziełami sztuki. Na „naszym” południku leżą  w Europie następujące miejscowości: Narwik (Norwegia), Słupsk, Poznań, Paczków (Polska), Bratysława (Słowacja), Bani Luka (Chorwacja), Bari (Włochy), a  w Afryce Windhoek (Namibia). Na naszej szerokości geograficznej (51 stopni) 1 sekunda długości geograficznej to 19.7 m.



Często się słyszy, że 17 południk przebiega przez Wieżę Matematyczną Uniwersytetu Wrocławskiego, a to nie jest prawdą, bo tam jest 17-02-05 czyli w odległości około 2430 m na wschód. Jest to więc tylko linia południkowa. Dzięki mojemu pomysłowi w 2004 roku przy budowie Mostu Milenijnego firma Skanska postawiła na 17 południku granitowe słupy i drogowskaz z odległościami do kilku miast: Rzym, Londyn, Warszawa, Sydney, Kapsztadt oraz do Bieguna Północnego. Posadziliśmy także na linii południka dęby:   Rafał (Dudkiewicz), Henryk (Gulbinowicz), Zygmunt (Andrejas dyr.Skanskiej), Mirosław (Zamaro z Nadzoru).



A więc już od 15 lat ta idea jest mi bliska. Warto i we Wrocławiu trwale zaznaczyć położenie południka na Polanie Popowickiej. Ten projekt został zgłoszony do WBO 19 pod numerem 237. Byłby on kolejną, ciekawą atrakcją turystyczną oraz okazją do plenerowej lekcji geografii dla wrocławskich uczniów. Na Popowicach przy ul. Bobrzej mamy też inną ciekawostkę. Jest nią środek Wrocławia  oznaczony figurą krasnala o nazwie POPOWICJUSZ. Zapraszam  więc gorąco do głosowania na mój projekt (nr 237).


Władysław Kluczewski
geodeta, od 1973 roku mieszkaniec Wrocławia


/ / /
McAron | 2019-10-20 00:38:33
A tu przebiega południk geograficzny 15.
wk | 2019-10-22 22:07:48
A tutaj jest punkt przecięcia południka 16 E z równoleżnikiem 51 N ładnie zaznaczony w lesie k.Muchowa (na zachód od Jawora).