You are not logged in
NEW ACCOUNT

      Forgot password

Polski Deutsch English

ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
No object found
advanced options
Clear




Danuta B.: Ten do sprawdzenia, czy stoi.
Danuta B.: Kolej, dworzec, stacja. Może jakieś tereny się ostały po zlikwidowanych fabrykach. Pytać lokalsów, najstarszych.
Danuta B.: Póki PGRy jakoś tych budynków używały, zapewniano minimum, choćby łatano dachy, by ludziom nie lało się na głowę. Duże sale w pałacach udostępniano pracownikom na wesela. Jakoś w niezłym stanie przetrwały te, w których były szkoły. Destrukcja zaczęła się po upadku PRGów.
Mmaciek: Od dawna, ale nad zaporą. Jak patrzę na DT to w miejscu wykonania ujęcia latać już można.
Zed: Sie zobaczy Rafale, przed nami majowka))) aparaty w ruch no przecież strzelać do nas nie beda))) z drugiej strony jest wyjście pismo i w ciągu 14 dni muszą udzielić zgody))) Na początku nadgorliwich nie zabraknie jak zwykle)))
Alistair: Przed kościołem, wyłania się kolumna pomnika. Pomnik wojenny, czy pomnik upamiętniający dawnych mieszkańców?

Last
map markers

Mmaciek
FM
sawa
Jan R
Mmaciek
StaszekM
Mmaciek
StaszekM
StaszekM
StaszekM
StaszekM
rok
rok
StaszekM
rok
StaszekM
StaszekM
Mmaciek
StaszekM
StaszekM
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła

neustadt westpreussen, pałac bukowiec, żary, żary bo, droga głodu, szczaw, Żeromskiego, 43, opolska 53, lesica, Bielawa, Żeromskiego, 42, komenda miejska policji, trzemeska, Damasławek, kolejowa, Pla, Bielawa, wolnosci, 92, jelcz- laskowice zakłady, jelcz- laskowice fabryka, wrocław huby, Bielawa, Bohaterów Getta, 1, Idzików, 2025 Świebodzice, 2024 Świebodzice, długołęka, 2022 Świebodzice, 2021 Świebodzice, 2018 Świebodzice, 2017 Świebodzice, Bielawa, wolności, 9, strzelce zamek, 2016 Świebodzice, 2015 Świebodzice, gorzow wielkopolski kosciol, 2014 Świebodzice, 2013 Świebodzice, 2012 Świebodzice, 2011 Świebodzice, 2010 Świebodzice, 2009 Świebodzice, 2008 Świebodzice, 2007 Świebodzice, 2005 Świebodzice, 2006 Świebodzice, rożniątów, gorzow kosciol, Bielawa, Wolności, 94, Antonin, Bielawa, wolności, 87, kudowa, świdwin, Bielawa, wolności, 88, mal, dom nr 34_ul_olszewskiego, wrocław zachodni, zachodni wroc, Bydgoszcz, Trzebina, kapellenberg, Bielawa, wolności, 57, Wro, Bielawa, wolności, 48, goldenes jelenia, szumiłowska, Bielawa, wolności, 41, Bielawa, żeromskiego, 18, kostrzyn, szumiłowo, Bystrzyca dolna, podg, swierzawa, wrocław południe, liegnitz, Bielawa,Wolności, 23, muzeum bytom, nowy grabiszyn, strzegom, kasprzaka wrocław, 2003, 2004, gick, kurcewo, 11537434, kowary, Cichowo, Braciejowice, Ciche, Prochy, Bielawa, Żeromskiego, 1, mickiewicza lubawka, stara łomnica, wrobet, diora, linia kolejowa, linia kolejowa 314, linia kolejowa 323, Kurów Wielki, Świdnica, sukiennice, wybickiego, zawonia

 
 
 
 
KOŚCIÓŁ W CHOMIĄŻY
Author: McAron°, Creation date: 2011-03-06 09:59:59, Update: 2011-03-06 09:59:59, Views: 2334

http://www.opawica.pl/index.php?plik=15
Jeszcze w 1819r. - pisze Robert Hofrichter - na łuku nad prezbiterium kościoła w Chomiąży widniały dwie daty: 1575 i 1644. Gregor Wolny wspomina jeszcze inne daty: 1630, 1730 i 1767. Hofrichter przypuszcza, że pierwsza data wskazywała na rok budowy obecnego kościoła, a druga na renowację. Wobec tego kościół zbudowali protestanci. W roku 1819 kościół został częściowo zburzony i odbudowany z nowym prezbiterium. Kościół otrzymał wówczas nowe okna, trzcinowy sufit, nowy chór muzyczny od strony zachodniej, pod którym znajdowało się główne wejście, nowy stolec dachowy i dach oraz zakrystię zbudowaną od strony południowej. Koszty remontu wyniosły 1085 talarów, z czego kościół zapłacił 500, a resztę dobrodzieje. Kościół został wykonany z kamienia i cegły i otynkowany. Wewnątrz jest płaski strop, lecz w kruchcie pod wieżą sklepienie krzyżowe, a w zakrystii żaglaste. Wieżę zdobi baniasty hełm kształtu barokowego z latarnią oraz zegar z 1847r. Już wówczas znajdował się wokół kościoła obmurowany cmentarz. Między rokiem 1847 a 1851 na koszt dobrodziejów zostały ozłocone 2 ołtarze, ambona i chrzcielnica.
Ołtarze otrzymały obrazy, natomiast obrazy Drogi Krzyżowej zakupione w 1820r., zostały odnowione. W 1819r. dokonano również renowacji wieży kościelnej, w której w 1863r, wisiały 3 dzwony. Wiadomo, że w 1696r. Georg Reimer w Ołomuńcu odlał dla Chomiąży dzwon ufundowany przez dziekana krnowskiego Mathaeusa Johanna Coroschütza, sędziego Christophorusa Meltzera i przysięgłych: Thomasa Kleina i Friedricha Larischa. Od 1832r. kościół posiadał 1 srebrny kielich, do którego anonimowa dobrodziejka zakupiła 12 srebrnych łyżek. W 1854r. z kościoła zrabowano 8 ornatów, które zostały odzyskane.
Wg Hansa Lutscha w 1894r. w kościele w Chomiąży znajdowało się drewniane, malowane epitafium przedstawiające Jezusa na Krzyżu i Zmartwychwstanie oraz klęczącą rodzinę Hansa Ericha, zmarłego w 1531r. radcy kameralnego margrabiego Hohenzollerna na Krnovie. Nie wiadomo, gdzie obecnie się znajduje to epitafium i czy w ogóle się zachowało. Ponadto kościół posiadał rokokowy kielich z pozłacanej miedzi.
W 1926r. nastąpił remont wieży (poprzedni był w 1843r.). Ściągnięto krzyż i kulę, wymieniono zniszczoną blachę i przegniłe gonty. Założono piorunochron. W 1928r. zainstalowano nowe organy wykonane w fabryce Braci Rieger w Krnovie za 5271 marek. W 1934r. na ceglanej podłodze pod ławkami położono deski, żeby wiernym było cieplej w stopy. W 1938r. miała miejsce ostatnia przed wybuchem wojny renowacja zewnętrzna i wewnętrzna. Malarz - artysta z Głubczyc Richard Karger odrestaurował obraz Matki Boskiej, pomalowano dach wieży, ozłocono wskazówki zegara. Kościół dwukrotnie musiał oddać dzwony na potrzeby wojenne, podczas I wojny światowej i podczas drugiej, w 1942r. Ponadto w grudniu 1944r. na cele wojenne oddano piękny mosiężny żyrandol, zastąpiony drewnianym.
W obecnym kościele zachował się późnobarokowy ołtarz główny z XVIII/XIX w. Ołtarz boczny, ambona i chrzcielnica powstały ok. poł. XIX w.
24 V 1960r. do Chomiąży przybył ks. biskup ordynariusz opolski Franciszek Jop, by udzielić bierzmowania 39 osobom. Rada Parafialna poprosiła go o przydzielenie księdza, ks. biskup jednak stwierdził, że z powodu małej liczby mieszkańców nie ma warunków do wprowadzenia osobnego duszpasterza.
W 1965r. w kościele gościła kopia obrazu matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry.
W 1969r. miał miejsce remont dachu. Firma z Głogówka zerwała przegniłe gonty i zmurszały łupek i zastąpiła je nowymi deskami i eternitem.
W 1970r. nastąpiło kolejne bierzmowanie z rąk ks. biskupa F. Jopa, które przyjęły 33 osoby.
19 IV 1971r. rozpoczął się remont kościoła. Miejscowy stolarz Jan Kikina naprawił ławki i konfesjonał, odnowiono kościół z zewnątrz, zakonserwowano rynny i blachy. Otynkowano wnętrze. W połowie czerwca zaczęto malowanie. Wydarzył się wypadek. Zawaliła się część rusztowania i jeden z mieszkańców został przygnieciony spadającymi deskami i stracił przytomność. Na szczęście po kilku dniach ją odzyskał i zaczął chodzić. W tym samym miesiącu podczas gwałtownej wichury przekrzywił się szpic wieży podtrzymujący krzyż.. Z powodu nieszczelnego pokrycia blachą i dziur po pociskach karabinowych z II wojny, sosnowa belka przegniła i musiano wystrugać nową, na której osadzono krzyż. Przy okazji w gałce pod krzyżem znaleziono tubę z blachy cynkowej, a w niej kronikę Chomiąży i kilka milionów marek z okresu wielkiej inflacji. Zapiski (które przetłumaczono do kroniki parafialnej Opawicy) uzupełniono w j. polskim i włożono do tuby z kilkoma monetami i egzemplarzem "Tygodnika Powszechnego." Całkowity koszt remontu kościoła wyniósł 80 tys. zł.
W 1975r. - sakramentu bierzmowania udzielił ks. biskup Antoni Adamiuk.
W 1988r. z powodu załamania się drewnianej konstrukcji, spadł dzwon. Konstrukcja została naprawiona. Dzwon powrócił na swoje miejsce. W tym samym roku przeprowadzono kolejny kapitalny remont dachu. Zerwano stary eternit, przybito nowe deski, papę i blachę.
W 1994r. za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnowiono malowidła w kościele.
W 1999r. nastąpił ostatni do tej pory remont dachu, który został pokryty blachą. Prace dekarskie przeprowadziła firma państwa Jabłońskich z pomocą mieszkańców Chomiąży.
W 1575r. Chomiąża należała do parafii Krnov. W XVI w. mieszkańcy wsi przeszli na luteranizm i dopiero w 1632r. powrócili do katolicyzmu. Ostatni pastor Martin Pittighius został wygnany i osiadł w Brzegu. Na wschód od kościoła znajdowało się gospodarstwo, do 1666r. należące do kościoła filialnego, z którego utrzymywał się pastor. W tym samym roku zostało sprzedane osobie prywatnej. 18 IX 1780r. kościół w Chomiąży stał się filią parafii Opawica. W 1805r. zatrudniono lokalistę, dla którego utrzymania środki przekazał mieszkaniec Chomiąży Franz Stengel i inni dobrodzieje, a gmina w 1820r. zbudowała dla niego parterowy budynek mieszkalny z łupkowym dachem i 3 izbami. W 1863r. Metryki kościelne założono w 1844r.
1 IV 1921 lokalię Chomiąża wyniesiono do samodzielnej parafii. Kościół został pomalowany za 266 marek. Po dojściu do władzy hitlerowców, nauczycielom sprawującym dotąd urzędy organistów, zakazano grania w kościele, ministranci opuszczali nabożeństwa z powodu służby w Hitlerjugend.
Po zakończeniu wojny, 1 X 1945r. proboszcz Klose rozpoczął nauczanie dzieci w gospodzie. W listopadzie władze polskie zakazały niemieckich mszy w kościele. W niedziele były ciche nabożeństwa dla ludności niemieckiej, a na polskie msze przyjeżdżał zamiejscowy polski ksiądz. 6 VII 1946r. został wysiedlony Klose, a 5 VIII pozostali niemieccy mieszkańcy Chomiąży. Duszpasterstwo w Chomiąży przejął polski duszpasterz z Opawicy.
W 1972r. parafia otrzymała na własność od państwa kościół i cmentarz oraz plebanię z ogrodem wielkości 25 arów. W budynku plebanii znajdowała się salka katechetyczna. Już wówczas budynek ten był wilgotny, a pokryty łupkiem dach przeciekał. W 1990r. plebania otrzymała nowe ogrodzenie z siatki.
W 1991r. wyremontowano kapliczkę przy plebanii, a w następnym roku naprawiono ławki i podłogę w kościele.
W 1998r. wyremontowano plebanię. W kuchni i salce wylano posadzki. Kuchnia otrzymała na podłogę kafelki. Na poddaszu urządzono salę noclegową dla kilkunastu osób, a jej ściany obito boazerią. W przyszłości będą nocowali tu chórzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach, Kółko Historyczne z Zespołu Szkół Rolniczych w Głubczycach i inni.
Za: http://www.opawica.pl/index.php?plik=15

Polska / Województwo opolskie / Powiat głubczycki / Chomiąża / Kościół św. Jana Chrzciciela