Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Kamienny Jaz
Alistair: Wymiana na wyraźniejszy skan.
Budynek nr 5 (nie istnieje), ul. Noworudzka, Wałbrzych
rajaser: Unikat.
Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Mmaciek: Poprawione zdjęcia od razu pojawiają się na stronie. Możesz nie widzieć zmian, gdyż przeglądarka zapisuje w pamięci starszą wersję zdjęcia i mimo odświeżania strony, wciąż pokazuje pierwotny obraz. Aby temu zaradzić wystarczy odświeżyć stronę przy pomocy kombinacji ctrl+F5.
Szkoła Główna Handlowa, al. Niepodległości, Warszawa
Mmaciek: Zawsze gdy przejeżdżam obok lub oglądam zdjęcia tego gmachu, ta kopułka wzbudza we mnie śmiech. Przedziwna konstrukcja, która odbiera "dostojności" budynkowi uczelni wyższej, gdzie sama bryła jak najbardziej pasuje do funkcji.
Budynek nr 4 (dawny), ul. Sienkiewicza Henryka, Dzierżoniów
piotrek3210: Czy ktoś wie, kiedy i dlaczego wszystkie domy wzdłuż Kopernika od skrzyżowania z Sienkiewicza w kierunku Strumykowej zostały rozebrane? Czy to była kwestia poszerzenia ulicy?
Kamienica nr 30, ul. Kłopotowskiego Ignacego ks., Warszawa
Danuta B.: Tu dziś cuda - szklana winda itp.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
rajaser
kitapczy
Sendu
Sendu
rajaser
Parsley
Mmaciek
MacGyver_74
Rob G.
tomimaki
KrzysztofKudowa
Mmaciek
KrzysztofKudowa
McAron
Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka
Alistair

Ostatnio wyszukiwane hasła


Wyników: 1  


komentarze 0
Georg Abraham von Dyhrn – założyciel miasta Brzeg Dolny, źródło: Kiedy w roku 1662 Georg Abraham von Dyhrn, z osady, jaką wówczas był Brzeg postanowił uczynić miasto, musiał zwrócić się do wszystkich zainteresowanych, sąsiednich miast z zapytaniem, co sądzą na temat lokacji. W związku z tym rozesłano odpowiednie pisma do władz Wrocławia, Urazu, Środy Śląskiej, Trzebnicy i Wołowa. Prawie wszystkie te ośrodki wyrażały się przychylnie do planów von Dyhrna, jedyny sprzeciw napłynął od rajców Wołowa. Byli oni przekonani, że mieszkańcy takich wsi jak “Warzyń, Kręsko, Godzięcin, Jodłowice, Wały, Stary Dwór, Głoska, Pogalewo Małe i Wielkie oraz innych sąsiednich miejscowości, którzy do tej pory na targi i jarmarki, a również w środku tygodnia, gdy potrzebowali mięsa, sukna, usług szewca, powroźnika, ślusarza czy innych prac lub, gdy oni cokolwiek do codziennego życia potrzebowali do nas, do Wołowa udawali się, a tym samym naszym obywatelom ich codzienny grosz dawali”. Zdaniem rajców wołowskich mieszkańcy wymienionych osad będą te sprawy załatwiali w Brzegu Dolnym, gdyż miasto to nie będzie obłożone tak wysokimi podatkami i wszystko tam będzie tańsze. Dzięki wysokiej pozycji von Dyhrna na dworze cesarza Austrii Leopolda I oraz jego poparciu, zastrzeżeń władz miasta Wołów nie wzięto pod uwagę i 25 sierpnia 1662 r. wydano przywilej lokacyjny dla Brzegu Dolnego.
Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat wołowski / Brzeg Dolny

Dodane: 2006-04-27 10:32:10, Przez: gosc_nty°, Odsłon: 4313, Ocena: 5.33 (2)