Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 3, ul. Kwiatowa, Magnice
Danuta B.: A po prawej to była normalna stodoła. Z czasem rozpoczęto roboty przy adaptacji budynku. Jak widzę został nieco rozbudowany. Bo to prosta bryła była.
Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Kopuła po lewej kościół Chrystusa Króla. 10 piętrowe budynki w tle - osiedle Sportowa.
Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Widok na zachód. Po lewej wiadukt śląski.
Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Widok na północ. Po prawej stronie tory prowadzą na wjazd na dworzec głowny. Jasny budynek na środku kadru ponad torami - zakłady drobiarskie.
Stadion CWKS Resovia Rzeszów, ul. Wyspiańskiego Stanisława, Rzeszów
Piotrek-rz: Nie ma szans żeby to były lata 1980-90. To na pewno jest wcześniej. Nie ma bydynków przy Wyspiańskiego 35 i 37 a one były juz 1975.
Kamienny Jaz
Alistair: Wymiana na wyraźniejszy skan.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

jawc
jawc
Wolwro
Alistair
rajaser
kitapczy
Sendu
Sendu
rajaser
Parsley
Mmaciek
MacGyver_74
Rob G.
tomimaki
KrzysztofKudowa
Mmaciek
KrzysztofKudowa
McAron
Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu

Ostatnio wyszukiwane hasła


Wyników: 2  


komentarze 7
Krótka wzmianka w rubryce "Aus der Provinz" gazety "Anzeiger für Zobten am Berge und Umgegend" z 7 czerwca 1934 roku, opisująca uroczystość odsłonięcia kamienia upamiętniającego postać zamordowanego listonosza Otto Barma. Treść w wolnym tłumaczeniu:

Odsłonięcie kamienia pamiątkowego dla listonosza Barma.
Środa Śląska, 6 czerwca [1934].

1 października 1932 r. zastrzelono listonosza Otto Barma ze Szczepanowa podczas obchodu, który wykonywał na trasie z Zielonej Łąki do Kobylnik. Na listonosza, powszechnie lubianego w swoim okręgu, przygotowano zasadzkę. Pocisk przeszył torbę na wylot, listonosz stracił przytomność i poniósł śmierć. Za tę zbrodnię została wymierzona kara sądowa. Aby uczcić pamięć tego urzędnika, osobę sumiennie wykonującą swoje obowiązki, Deutsche Reichspost (Niemiecka Poczta Rzeszy) postawiła na miejscu zbrodni kamień pamiątkowy z inskrypcją: "W tym miejscu 1.10.1932 zamordowano listonosza Otto Barma podczas pełnienia służby. Cześć jego pamięci". Uroczyste odsłonięcie kamienia pamiątkowego odbyło się w obecności krewnych oraz przedstawicieli naczelnej dyrekcji poczty z Wrocławia, urzędników pocztowych ze Środy Śląskiej, którzy tego dnia nie pełnili służby, urzędników agencji pocztowej ze Szczepanowa, przedstawicieli SA i SS, związku wojskowego ze Szczepanowa i okolic, oddziału Służby Pracy Vogelherd, miejscowego urzędu z Kobylnik, miejskiego zarządu lasów z Wrocławia i licznie zgromadzonej ludności z okolicy. Mowę pożegnalną wygłosił pastor Jakob ze Szczepanowa, który scharakteryzował zamordowanego jako obowiązkowego urzędnika i serdecznego bliźniego. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńca, a zgromadzeni, którzy z dużym szacunkiem wspominali zmarłego, przeszli obok kamienia udekorowanego kwiatami.

Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat średzki / Kobylniki / Kamień pamiątkowy

Dodane: 2022-06-28 02:09:58, Przez: chrzan233°, Odsłon: 419, Ocena: 6.00 (6)

komentarze 8
Zniszczony w 1813 roku przez wojska francuskie (w 1820 roku odbudowany prawdopodobnie w tym samym miejscu) kościół ewangelicki w Kwietnie (niem. Blumerode). Grafika F. B. Wernera z "Topographia Silesiae".
Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat średzki / Kwietno / ul. Wspólna 14 / Kościół Chrystusa Króla
Polska / Województwo dolnośląskie / Wrocław / Grafiki 1712-1774 / Prace Friedricha Bernharda Wernera

Dodane: 2021-07-10 17:20:46, Przez: chrzan233°, Odsłon: 849, Ocena: 6.00 (5)