Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Most drogowy (rz. Narew / ul. Puchalskiego), Tykocin
Parsley: Zapoznałem się, lecz ktoś za mnie przeedytował. Dzięki.
Ślęza
Zdzisław K.: Staw zamkowy.
Widoki ze szczytu Poręby.
jawc - Administrator: Trochę za duży, ale proponuję zmniejszyć nie przez proste przeskalowanie, ale przez: 1) przycięcie z prawej trochę za Sokolikami (skrajna prawa część zdjęcia jest niestety rozmyta, co psuje odbiór); 2) przycięcie ok.1/3 nieba od góry. Da to rozmiar ok. 4100 x 950 px. Sugerowałbym ponadto delikatnie zwiększyć kontrast oraz (już bardziej zdecydowanie) podostrzyć.
2019 - 2021 Budowa węzła  Reja , ul. Reja Mikołaja, Wałbrzych
13smok: Widać też zabudowaną Pełcznicę
Wiadukt dawnej Kolei Marchijskiej, ul. Smolecka, Wrocław
mietok - Administrator: W nocy z piątku na sobotę zamykają ul. Smolecką . Będą rozbierać wiadukt :
Parking i pomnik czołgu T-34, ul. Wołowska, Ścinawa
foxi: "Najbliższy czynny taras widokowy we Wrocławiu" ... z samochodami ;-)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Jan R
foxi
maras - Administrator
W.Mazurkiewicz (Soravianus) [vmuzzy@gmail.com]
moose (administrator)
foxi
foxi
foxi
foxi
foxi
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
maras - Administrator
antypuszka

Ostatnio wyszukiwane hasła


Wyników: 458 1 2 3 4 5 6 7 8 9  


komentarze 7
(Z cyklu zwariowane zagadki. Legnica oczywiście to nie jest, ale świta mi, że to leży bardzo blisko miasta. Ta charakterystyczna wieża, ech dziurawa pamięć). Aktualizacja opisu. Katolicki kościół pw. Objawienia Pańskiego w Brenniku na prywatnej fotografii z około 1910 roku. Miejsce zidentyfikował: VonGregor.
Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat złotoryjski / Brennik / Kościół Objawienia Pańskiego
Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat złotoryjski / Brennik

Dodane: 2018-12-27 16:42:14, Przez: Kosa25°, Odsłon: 242, Ocena: 6.00 (14)

komentarze 0
73 lata temu z pejzażu miasta zniknęły dwa pomniki: obalona z cokołu została figura cesarza niemieckiego Wilhelma I i króla Prus Fryderyka II. Być może warto przypomnieć co o akcji tej napisała lokalna prasa. Gazeta Pionier- wtorek 27 listopad 1945 ( nie znam numeru, korzystam ze zdjęcia z telefonu). Niszczymy ślady niemczyzny w Lignicy. Zburzenie pomników Wilhelma i Fryderyka w Legnicy. Lignica (LW)- W niedzielę, dnia 18 listopada miała miejsce w Lignicy podniosła uroczystość. Oto przy udziale władz, przedstawicieli partii , miejscowego garnizonu Wojsk Polskich, harcerstwa i całego społeczeństwa lignickiego, dokonano zburzenia pomników Wilhelma I i Fryderyka. Jakże inaczej wyglądał ten moment od smutnych chwil, kiedy to zwyrodniale pachołki Hitlera burzyły pomniki Warszawy, Krakowa i innych miast polskich. Tam: złodziejski napad, tu: zasłużony odwet. W słoneczne niedzielne przedpołudnie tłumy ludzi, zwarte szeregi zielonych mundurów, otoczyły ciężki, ponury pomnik. W ciszę, jaka zaległa, padły gromkie słowa krótkich, żołnierskich przemówień. Mówcy wypowiedzieli to wszytko, co czuły serca zebranych. Przemawiał prezydent miasta plk. Myrek, delegat PPR, ob. Bulicz, delegat PPS, ob. Sulima, oraz Lektor Wydziału Polit. Wychow. ppor Kulik. Zabrzmiały dźwięki hymnów narodowych polskiego i radzieckiego. Potem, przy dźwiękach roty, runął symbol pruskiej buty. Ostrze ,,pickelhaubu’’ wbiło się głęboko w ziemie. Zerwała się burza oklasków. A na pustym cokole wnet zamigotał czerwony harcerski proporczyk. W pochodzie ruszyli wszyscy na plac Słowiański by dokończyć dzieła. Przyszła kolej na Fryderyka, o złośliwym obliczu mieszczucha niemieckiego. Jeszcze raz zebrani przeżyli to samo uczucie głębokiego triumfu. Tu przemawiał wice-prezydent miasta ob. Lambrecht oraz st. lektor EWydziału Pol. Wychow. ppor. Ginda. Po uroczystościach odbyła się defilada Wojsk Polskich. Wielkim ciężarem przytłaczała atmosferę Lignicy obecność tych dwóch pomników i ciężar ten został zdjęty. Miasta odetchnęło. Dziwi fakt, iż to niezwykłe wydarzenie w dziejach miasta nie doczekało się swojego naukowego opracowania. Tym bardziej, iż przecież Muzeum Miedzi w Legnicy dysponuje dokumentacją fotograficzną tego wydarzenia, ba! nawet ja rozmawiałem niegdyś z świadkiem tych wydarzeń i zapamiętałem relację świadka. Dla chcącego nic trudnego- ale jak nie ma chcących to nie ma nic. Ikonografia nieco przypadkowa ale złośliwy twardy dysk nie chciał znaleźć niczego lepszego.
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Stare Miasto / pl. Słowiański / Pomnik Fryderyka Wielkiego (dawny)
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Stare Miasto / pl. Słowiański

Dodane: 2018-11-18 20:18:54, Przez: Kosa25°, Odsłon: 237, Ocena: 6.00 (11)

komentarze 0
Ring in Liegnitz- głosi lakoniczny podpis z tyłu pamiątkowej, podróżniczej fotografii. Jak widać armaty ustawione przed budynkiem dawnego odwachu były swoistą atrakcją turystyczną. Warto by ustalić kraj produkcji armat i ich model - dla kogoś kto w tym ,,siedzi’’, nie powinien być to problem. To powinny być 15 cm moździerze ustawione w 1918 roku po traktacie brzeskim - na tym fakcie moja ,,błyskotliwa’’ wiedza się kończy. Generalnie natomiast wszelkie uwagi krytyczne co do opisu obiektu mile widziane, może coś pominąłem o czym warto wspomnieć?
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Stare Miasto / pl. Rynek / Północno-wschodnia część tzw. Duży Rynek 33 / Kamienica nr 33 / Armaty przed dawnym odwachem
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Stare Miasto / pl. Rynek / Północno-wschodnia część tzw. Duży Rynek 34 / Kamienica nr 34

Dodane: 2018-07-29 11:30:47, Przez: Kosa25°, Odsłon: 234, Ocena: 6.00 (10)

komentarze 0
Richard Beyer, właściciel apteki oraz Beyer-Jatzlau Lisa ( malarka, ur. 1923 ) na tle dawnej Doliny Strzeleckiej oraz pomnika upamiętniającego poległych w I wojnie światowej żołnierzy 7 Regimentu Landwery. Po 1945 roku doszło do interesującej próby przerobienia monumentu. Dość dobrze oddaje to porównanie zdjęć: z . Skute zostały elementy militarne- hełm, granat, pas żołnierski oraz częściowo napisy niemieckie – docelowo miał on stać się zapewne symbolem religijnym, o czym świadczy zachowanie i wyeksponowanie krzyża. Trochę szkoda, iż nie mamy możliwości zobaczenia na archiwalnych zdjęciach jak wyglądały ,,plecy’’ pomnika- i jak ta strona została przerobiona. Czyjaś praca poszła jednak na marne ( raczej za przeróbkę nie odpowiadał amator, osoba skuwająca musiała znać się na kamieniarce) i monument przez lata przeleżał obalony w ziemi. Od 1996 roku jest eksponowany w lapidarium Muzeum Miedzi w Legnicy- zresztą bodajże jest to jedyny legnicki przedwojenny pomnik który tam trafił. Skądinąd dokładni zwykle Niemcy nie czuli się w obowiązku umieszczać wszystkich pomników na planach miasta, ,,trafiały’’ tam jedynie monumenty uważane za najważniejsze. Tak więc ustalanie dokładnych lokalizacji poszczególnych pomników jest po latach dość trudne.
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Tarninów / ul. Powstańców Śląskich / Pomnik żołnierzy 7 Regimentu Landwery (Legnica)
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Tarninów / ul. Powstańców Śląskich / Dolina Strzelecka (dawna)

Dodane: 2018-04-28 22:05:28, Przez: Kosa25°, Odsłon: 283, Ocena: 6.00 (11)

komentarze 0
Autorem fotografii jest prawdopodobnie Stefan Arczyński. Na odwrocie pieczątka z 1957 roku. Pewnie już jest na portalu (najwyżej trafi na szmelc :) .
Polska / Województwo dolnośląskie / Wrocław / Stare Miasto / pl. Rynek 29-41 / Wschodnia strona Rynku - Strona Zielonej Rury
Polska / Województwo dolnośląskie / Wrocław / Stare Miasto / pl. Rynek / Blok śródrynkowy

Dodane: 2018-04-27 12:55:42, Przez: Kosa25°, Odsłon: 448, Ocena: 6.00 (12)

komentarze 0
Powódź w Legnicy- niestety w wyjątkowo szpetnej jakości. Patrząc na jakość rodzinnej fotografii nie dziwi mnie fakt, że pewnie znakomita większość podobnych kadrów z epoki wykonanych przez moją rodzinkę trafiła lata temu na śmietnik historii.
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Kalendarium wydarzeń 1977 / Powódź w Legnicy (1-3.08.1977)
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Stare Miasto / ul. Libana Jerzego 11 / Kamienica nr 11

Dodane: 2018-04-27 12:30:42, Przez: Kosa25°, Odsłon: 225, Ocena: 6.00 (9)

komentarze 0
Nieistniejący dziś pomnik konny cesarza Wilhelma I na prywatnej fotografii.
Polska / Województwo dolnośląskie / Wrocław / Przedmieście Oławskie / ul. Podwale / Promenada 90 / Pomnik cesarza Wilhelma I (dawny)

Dodane: 2018-04-27 12:21:31, Przez: Kosa25°, Odsłon: 241, Ocena: 6.00 (8)

komentarze 1
(Opis roboczy) Za fotografię powyższą wykonaną najprawdopodobniej w 1943 roku swego czasu rzuciłem ponad dwadzieścia euro. Zaintrygował mnie konwój sanitarek Wehrmachtu w centrum miasta, zdjęcie wykonał zapewne jeden z jego członków (kierowca, sanitarusz - diabli wiedzą). Na odwrocie nabazgrano kiedyś Ost -cośtam, zapewne jej autor pochodził z innej części Niemiec. Z moich obserwacji podobne prywatne fotografie dotyczące Legnicy najczęściej przedstawiają pojazdy na terenie koszar choćby . Dlatego też uznałem, iż powyższa jest dość osobliwa. Drugim argumentem była uproszczona już wieżyczka na pasażu (porównaj z ). Patrząc na karty pocztowe z lat trzydziestych sądziłem ,iż obecny jej stan to już powojenny, polski pomysł. A tymczasem zmiana jej kształtu to jeszcze niemieckie dzieło. Wiem skądinąd z bardzo dobrych źródeł, że Wrocław - znacznie większy ośrodek miejski ma straszliwe braki w fotografiach z okresu wojny. Myślę, że Legnica jest w znacznie gorszej sytuacji. Gros zdjęć z okresu wojennego jakie widziałem została wykonana przez żołnierzy właśnie, tematycznie w sporej części są dla mnie nudne gdyż nie przedstawiają nic niezwykłego. Prywatnie uważam, że najciekawsze zdjęcia albo uległy zniszczeniu bądź leżą gdzieś bezczynnie w archiwach lub prywatnych kolekcjach. Najwartościowszym tego typu zbiorem fotografii jakie dane mi było obejrzeć jest album Rascha dokumentujący budowę kompleksów koszarowych w Legnicy w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Jedno nie ulega żadnych wątpliwościom - straty w tego typu źródle historycznym są ogromne. Sprawia to, iż nasza wiedza o mieście siłą rzeczy w wielu kwestiach jest znacznie ograniczona - a to jest bardzo niedobre zjawisko...
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Stare Miasto / pl. Rynek / Południowo-zachodnia część rynku tzw. Mały Rynek
Polska / Województwo dolnośląskie / Legnica / Stare Miasto / pl. Katedralny 1-3 / Kamienica nr 1-3 tzw. pasaż Piotra i Pawła

Dodane: 2018-02-10 22:27:02, Przez: Kosa25°, Odsłon: 464, Ocena: 6.00 (10)

komentarze 11
Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza, drukarnia nr 2. Na odwrocie pieczątka: Komórka Foto-Reporterska Wrocł. Kuriera Ilustrowanego ,,Foto- Service'' Wrocław, ul. M. Nowotki 12. Miejsce zidentyfikował lechp.
Polska / Województwo dolnośląskie / Wrocław / Stare Miasto / ul. Wierzbowa 30 / Pałac Oppersdorfów
Polska / Województwo dolnośląskie / Wrocław / Stare Miasto / ul. Wierzbowa 26-30 / Spółdzielnia Wydawnicza Wiedza (dawna)

Dodane: 2017-12-27 19:49:13, Przez: Kosa25°, Odsłon: 551, Ocena: 6.00 (18)

komentarze 0
Zdjęcie opisane jako podcienie w Kłodzku.
Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat kłodzki / Kłodzko / Stare Miasto / ul. Grodzisko 1 / Kamienica nr 1 (dawna)
Polska / Województwo dolnośląskie / Powiat kłodzki / Kłodzko / Stare Miasto / ul. Grodzisko 2 / Kamienica nr 2 (dawna)

Dodane: 2017-12-15 21:22:36, Przez: Kosa25°, Odsłon: 181, Ocena: 6.00 (10)
  1 2 3 4 5 6 7 8 9