[Search] Szukaj   [Recent Topics] Najnowsze Tematy   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Użytkownicy   [Groups] Strona główna 
aspekt własności pocztówki  XML
Spis Forum » Forum techniczne
Autor Wiadomości
Nash77


Joined: 29/04/2014 19:35:40
Wiadomości: 1
Offline

Witam,

Mam takie pytania (wątpliwości):

Podczas dodawania zdjęć/pocztówek jest takie oświadczenie:
"Oświadczam że dodana pocztówka/widokówka/grafika/mapa/fotografia pochodzi z moich własnych zbiorów, lub aukcji internetowych."

Znalazłem na "hydralu" wiele pocztówek, które znajdują się w moich zbiorach (znaki szczególne są identyczne).
Są to pocztówki nabyte przeze mnie na aukcjach internetowych, które zarówno posiadam od wielu lat jak i takie które niedawno nabyłem.

Jak jest z prawem do ich własności ? Czy osoba która je udostępniła na "hydralu" nie powinna ich wykasować, gdyż już ich nie posiada, czyli uszczupliła swoje zbiory (nie jest ich właścicielem) ?
Widziałem też przypadki, że ktoś wystawia na niemieckim ebay pocztówke, a już chwila później, przed zakończeniem licytacji, ktoś z Polski wystawia ją na hydralu. Czy tak wolno ?
moose (administrator)

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 1291
Offline

Witamy, w przypadku materiałów archiwalnych, powyżej 70 lat, zgodnie z prawem autorskim nie są wymagane licencje, zgody na zamieszczenie wizerunku o ile w jego pierwotnym publikatorze nie było takiego zastrzeżenia. W przypadku skanów z aukcji, o ile zdjęcie zostało dodane w momencie trwania aukcji - nie musimy pytać nikogo o zgodę na zamieszczenie wizerunku skoro zostało upublicznione w celu transakcji sprzedaży. Szanujemy prawo własności i respektujemy wolę kolekcjonerów, którzy chcą się dzielić z nami swoimi zbiorami. W każdym przypadku indywidualnie rozpatrujemy zastrzeżenia co do prawidłowego podpisania zdjęcia i uznania prawa własności, choćby poprzez podanie prawidłowego źródła. Materiały graficzne zamieszczane na tej stronie pochodzą w dużej mierze z Internetu, jednak nie przypisujemy sobie praw do cudzych zdjęć i mamy nadzieję, że nikomu poprzez ich publikację krzywdy nie czynimy. Jeżeli jednak autor zdjęcia, czy też jego prawny spadkobierca nie wyraża zgody na ich publikację, to prosimy o kontakt, wówczas usuniemy zdjęcie.
panAeL


Joined: 09/10/2018 11:55:18
Wiadomości: 25
Offline

moose (administrator) wrote:(...) W przypadku skanów z aukcji, o ile zdjęcie zostało dodane w momencie trwania aukcji - nie musimy pytać nikogo o zgodę na zamieszczenie wizerunku skoro zostało upublicznione w celu transakcji sprzedaży. (...)

Czy w tej kwestii nic się nie zmieniło?
Mogę zapisać u siebie i wrzucić na portal zdjęcia pochodzące z aukcji internetowych?
jawc - Administrator


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 657
Offline

panAeL wrote:
moose (administrator) wrote:(...) W przypadku skanów z aukcji, o ile zdjęcie zostało dodane w momencie trwania aukcji - nie musimy pytać nikogo o zgodę na zamieszczenie wizerunku skoro zostało upublicznione w celu transakcji sprzedaży. (...)

Czy w tej kwestii nic się nie zmieniło?
Mogę zapisać u siebie i wrzucić na portal zdjęcia pochodzące z aukcji internetowych?

Tak - z uwzględnieniem wszystkich niuansów, o których wyżej pisał Rafał.
LukaszGrzelik

[Avatar]

Joined: 11/09/2014 17:20:43
Wiadomości: 92
Offline

A jak sprawa wygląda z pocztówkami współczesnymi ? Posiadam duża kolekcję widokówek Strzegomia począwszy od lat 90 do chwili obecnej. Są to pocztówki wydawane przez Gminę, Pocztę Polską jak i osoby prywatne. Czy skany takich widokówek możemy zamieścić na portalu ?

Gradice Zdrigoni
Mmaciek

[Avatar]

Joined: 01/12/2022 08:22:02
Wiadomości: 85
Offline

Pocztówki tak, zwłaszcza wydawane przez instytucje publiczne.

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
 
Spis Forum » Forum techniczne
Przejdź do: