[Search] Szukaj   [Recent Topics] Najnowsze Tematy   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Użytkownicy   [Groups] Strona główna 
Messages posted by: Danuta B.
Spis Forum » Profil dla Danuta B. » Messages posted by Danuta B.
Autor Wiadomości
Miło Was powitać:j. Wszelkie instrukcje obsługi strony są w zakładce POMOC. W górnym, prawym panelu. W razie wątpliwości proszę pisać w komentarzu pod zdjęciem lub na forum, chętnie pomożemy.
W całym kraju
https://dniotwarte.eu/wydarzenia?filter%5Bsearch%5D=&filter%5Bwojewdztwo3%5D=&filter%5Bdataorganizacji%5D=&filter%5Budogodnienia%5D=
Witaj,
Większość aktywnych użytkowników pochodzi z Dolnego Śląska i Wrocławia, gdzie stronie się urodziła. Stąd bogate materiały z tych okolic. Nadrabiamy zaległości, jeśli chodzi o pozostałe regiony. Ale bez wsparcia miejscowych niewiele się da. W Fordonie byłam raz i tylko w centrum. To o wiele za mało, by zaspokoić Twoją ciekawość. Mam nadzieję, ze sama wspomożesz stronę swoimi zdjęciami i in. materiałami. Służę pomocą w razie jakichkolwiek problemów.
No jak? Otwierasz np. moje zdjęcie i pod nim masz skalę ocen. Jeśli uznasz, ze kiepskie zdjęcie, to chyba najniższe trzy noty wymagają krótkiego uzasadnienia. Pozostałe oczywiście nie. Jeśli po zalogowaniu(!) i przeglądaniu zdjęć nie widzisz pod każdym tej skali z kółeczkami, to zrób zrzut ekranu i dodaj jako zdjęcie. Może coś szwankuje, poradzimy.
Cześć!
Zapraszamy do współpracy.
Dla przypomnienia wybrane problemy, na które można się natknąć niechcący
https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotograf-w-przestrzeni-publicznej-migawki-z-fotoprawa?j=4002061&sfmc_sub=536315522&l=514_HTML&u=260933387&mid=7227071&jb=1001
Zapraszamy do współtworzenia strony. W razie wątpliwości, czy trudności ktoś ze starszych stażem chętnie pomoże.
Cześć, dodawaj, próbuj -> rozwijaj się. W razie potrzeby służymy pomocą.
Przydatny link do zdigitalizowanych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu
http://ma.wroc.pl/pl/kolekcja
Jakby co, mam grube opracowanie "Środa Śląska historia miasta" (wyd. Wrocław 2006), chętnie czegoś poszukam, by uzupełnić. Fajna ta Środa, lubię tam od wpadać. Ostatnio nawet wzięłam robotę tamże, by odwiedzić jesiennie. Jak coś trzeba sfocić, proszę o namiary.
Proszę o dodanie obiektu Dolina Biebrzy, albo lepiej Biebrzański Park Narodowy. Mam kilka zdjęć.
Danuta B. wrote:Mapa zasięgu wirusa, aktualizowana na bieżąco. Cyfry rosną.
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
Mapa zasięgu wirusa, aktualizowana na bieżąco. Cyfry rosną.
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
Dziś mija 30 lat od dnia, kiedy wieczorem 9 listopada 1989 r. został obalony mur berliński. Pamiętam relację telewizyjną, jakby to było miesiąc temu. Ta niekłamana radość... Z czasem było jej nieco mniej. I wciąż ubywa.
W latach 80. bywałam raz w roku, czasem dwukrotnie, w Berlinie Zachodnim. Opowiadać można długo o przygodach w tranzytem przez NRD, o kontrolach granicznych, o tankowaniu po drodze paliwa, które u nas było wtedy na kartki.

W Berlinie znajdowałam czas na zwiedzanie. Spacerowałyśmy z koleżanką wiosną 1987 r. koło muru. Mój radziecki aparat zenit miał chyba dno od butelki zamiast obiektywu. Te najstarsze zdjęcia to skany ze slajdów.

Tu mur od strony zachodniej - był dostępny. W dolnej części kadru bruk - to urwana ulica. W tym miejscu było centrum miasta z gęstą zabudową.Wzdłuż muru rozstawione były takie stalowe platformy widokowe ze schodami. Z góry można było spojrzeć ponad murem, dobrze widać było enerdowską zonę. Kamienice, które zostały na terenie Hauptstadt, a przyległy do muru, wysiedlono i rozebrano jeszcze w latach 60.Granica strefy radzieckiej w mieście wytyczona była miejscami na rzece. Enerdowcy ogrodzili się szczelnie, na mostach były posterunki graniczne. To gdzieś na Kreuzbergu, o ile pamiętam.


Sprewa była rzeką graniczną. Brzegi były z obu stron niedostępne, a przylegający od wschodniej strony teren skazany na destrukcję.Mur koło Bramy Brandenburskiej 1987 r.


Przy nabrzeżu, na tyłach Reichstagu były symboliczne krzyże upamiętniające ofiary nieudanych ucieczek. Uderzało, ze byli to ludzie bardzo młodzi. Najczęściej organizowali grupy, co zwiększało szansę któregoś z nich. U ucieczkach można zobaczyć ciekawe filmy dokumentalne. Emitowane są co kilka lat na kanałach typu Discovery czy NG.


Tu fragment muru pozostawiony ku pamięci, zdjęcie z 2002 r.Tu słynne przejście graniczne Charlie Checkpoint przy Fredrichstr.
Zdjęcie z końca lat 80. W tle budowa dużego budynku.


To samo miejsce współcześnie. Budynek w tle wybudowany. Obok jest muzeum muru (wstęp dość drogi).
Zdjęcie z 2002 r., trochę to cepeliada, jak u nas w MRU, czy innych sztolniach. Budka była inna, worków z cementem nie było.... no, ale.Podczas wielokrotnych pobytów w Berlinie Zachodnim nigdy nie odważyłam się na przejście do Wschodniego. Będąc wolną od nałogu tytoniowego nie byłam zmuszona do szukania tanich zamienników. Pierwszy raz w Hauptstadt byłam turystycznie w 2002 r. Trwało tam wielkie budowanie, bo zimna wojna zostawiła miasto okaleczone. Całe kwartały zabudowy poszły pod młot.

Dziś będzie artykułów na ten temat sporo, np. https://podroze.onet.pl/aktualnosci/30-rocznica-upadku-muru-berlinskiego/gyw216m
Polecam film dokumentalny prod. polskiej "Królik po berlińsku" (2009) prod. polskiej. Stacje telewizyjne emitują go co kilka lat.
Na tej stronie są schematy działania i objaśnienia http://www.wsa-eberswalde.de/wir_ueber_uns/bauwerke/schiffshebewerk_niederfinow/broschuere/Niederf.poln.web.pdf
Jak co roku we wrześniu EDD.
Tu program
https://edd.nid.pl/wydarzenia/?date_start=2019-08-30&date_start_to=2020-12-31&place=&lat=&lng=&north=&south=&west=&east=&dist=25&tax-cykle-wydarzen=&sf=
Jakoś zeszło, że dopiero niedawno tam dotarliśmy. Z grubsza wiadomo, o co chodzi, napatrzyłam się na zdjęcia w internetach, tyle, ze one z dronów i w żaden sposób nie oddają skali obiektu.

Ale krótki rys - w latach 1906-14 za rządów Fryderyka II Wielkiego (który wielkim budowniczym był) dla transportu towarów powstał kanał łączący rzeki - Hawelę i Odrę. Różnica poziomów terenu i lustra wody wynosi w tym miejscu 36 m. Różnicę tę pierwotnie statki pokonywały dzięki systemowi śluz, co widać na reprodukcji archiwalnego zdjęcia. Bywało, że statki czekały w kolejce nawet kilka tygodni.


W czasach Republiki Weimarskiej rozpoczęto budowę podnośni statków, zwanej fachowo śluzą windową. Budowa (1927-34) była dokumentowana, a jakże - zdjęciami:
Na miejscu okazuje się, że to olbrzymia budowla ze stali. Trudno ją sfocić porządnie z bliska, słuchając przewodnika, ale obecność ludzi na tym fikuśnym kadrze oddaje skalę budowli:


Teren wokół jest ogrodzony, trudno na dole blisko podejść:


Tu kadr od spodu, pod górnym kanałem, nad jezdnią kanał wypełniony wodą:


Zbliżenie na wnętrze konstrukcji z górnego poziomu. Obciążniki są na górze, bo winda po zakończonej pracy zaparkowana jest na dole:


Statek wpływa na swoim poziomie (dolnym lub górnym) do podnośni, jak na tym zdjęciu:


I tam pływając cały czas w monstrualnej wannie, razem z tą wanną i wodą zostaje podniesiony o 36 m. Na zdjęciu widać kilka małych jednostek, ale pamiętać warto, że tędy spławiano barki z węglem.


Najfajniejsze zdjęcia można zrobić ze zbocza górki, którą trzeba pokonać by wejść na górny pomost okalający konstrukcję. Nad jezdnią jest kanał z wodą.


Za chwilę dostaniemy się na górny pomost, widać już wodę w górnym kanale:


Poziom rzeki Haweli, jesteśmy dokładnie nad jezdnią:Podnośnia znowu się nie wyrabia, w 1996 r. rozpoczęto prace nad nową śluzą. Usytuowana jest niedaleko.


Skala obiektu jeszcze większa:


Widok z poziomu górnego kanału:


Widok z górnego pomostu na budowaną podnośnię. Budowa trwa tak długo, że projekt jakby trochę wczorajszy:


Równolegle trwają roboty przy poszerzeniu kanału:


Szczerze polecamy wizytę w tym miejscu. To jest, że uderzę w monumentalny ton - świadectwo kultury technicznej i dorobek ludzkości (rękami Niemców).
Danuta i Festung byli tam w czerwcu 2019 r.

PS. Mieliśmy okazję przejechać się... przepłynąć tam i curik, spacerowym stateczkiem, pokonując te 36 m dwukrotnie.
A dałoby się zrobić tak, by ten obrys był widoczny na mapie, którą widzimy na stronie?
Używam tej przeglądarki jako albumu do porządkowania fofo-plików na dyskach. Jest świetna! Ma rozmaite ustawienia, co pozwala dopasować czynności do własnych upodobań (rolką, czy przyciskiem myszy - do wyboru). Prócz przeglądarki można obrobić zdjęcie. Można ustawić sobie skróty klawiaturowe... itd.
Wydaje mi się, ze jako jedyny z bezpłatnych programów FastStone oferuje możliwość przyciemniania partii świateł. Pozostałe Pikasy pozwalają tylko rozjaśnić i tak zbyt jasne.
Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa niebawem. Program tu http://edd.nid.pl/page/calendar
 
Spis Forum » Profil dla Danuta B. » Messages posted by Danuta B.
Przejdź do: