[Search] Szukaj   [Recent Topics] Najnowsze Tematy   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Użytkownicy   [Groups] Strona główna 
Mapy  XML
Spis Forum » Forum techniczne
Autor Wiadomości
irek.p


Joined: 28/12/2022 13:50:23
Wiadomości: 6
Offline

Co i jak czynić aby dodać mapy/plany. Wiadomo że małe rozdzielczości nie mają sensu. Trochę tego posiadam w zasobach. Przy okazji co uczynić z szkicami,rysunkami obiektów (trudno odszukać autora) ? Nich się ktoś odezwie na pocztę to prześle w czym problem i o co chodzi.
jawc


Joined: 01/12/2022 10:50:50
Wiadomości: 57
Offline

irek.p wrote:Co i jak czynić aby dodać mapy/plany. Wiadomo że małe rozdzielczości nie mają sensu. Trochę tego posiadam w zasobach.

Zwykle w większych miastach (ale także w regionach różnej kategorii) są założone obiekty typu "Mapy i plany" - np. w Twoim Szczecinie jest to https://polska-org.pl/7442688,Szczecin,Mapy_i_plany_Szczecin.html . Tam dodajemy skany map i planów.
Jeśli chodzi natomiast o wielkość / rozdzielczość tych skanów, to zgodnie z odpowiednim punktem naszego regulaminu w ich przypadku dopuszczalne są (z przyczyn oczywistych) odstępstwa od standardowej wielkości zamieszczanych zdjęć. Nie ma tu uniwersalnej reguły, bo wiele zależy od szczegółowości i jakości skanu - trzeba zachować zdrowy rozsądek i starać się o balans między czytelnością szczegółów i stopniem kompresji (czyli wagą) pliku. Sugeruję przejrzenie pod tym kątem już zamieszczonych map i planów we wspomnianych obiektach - to powinno dać Ci obraz tego, w jakich granicach się poruszać.
Ryszard Kumorek


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 43
Offline

Moje pytanie dotyczy również map. Proszę zasugerować w jakiej formie pliku najlepiej zamieścić plan lub mapę i jaki rozmiar pliku byłby najbardziej optymalny. Ostatnio zeskanowano mi dwa plany w rozmiarze ok. 11 000 x 10 000 i w formacie TIF . Zmniejszyłem je do ok. 8 000 x 6 000, ale pozostawiłem w formacie TIF i próbowałem wrzucić na "hydral". Niestety trwało to strasznie długo i zrezygnowałem. Z góry dziękuję.
Popski


Joined: 28/12/2012 13:51:57
Wiadomości: 81
Offline

A propos map. Na stronie https://atlas.ihpan.edu.pl/pastmaps/?lon=18.648909&lat=52.505601&z=7 (dawniej "Mapy z przeszłością") jest dostępny zbiór map i planów miast pozwalający nakładać na mapę bieżącą mapy dawne. Ułatwia to identyfikację obiektów topograficznych w terenie. Wystarczy skorzystać z rozwijalnego menu po lewej stronie. Jest też tam praktyczny samouczek.
 
Spis Forum » Forum techniczne
Przejdź do: