[Search] Szukaj   [Recent Topics] Najnowsze Tematy   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Members]  Użytkownicy   [Groups] Strona główna 
Modernizacja - Wasze pomysły  XML
Spis Forum » Forum techniczne
Autor Wiadomości
Mmaciek - Administrator

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 2944
Offline

Tak jak w temacie, czekamy na wszelkie pomysły, sugestie, opinie. Co usprawnić, z czego zrezygnować??

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
[WWW]
jagodnik


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 3
Offline

Propozycja dotycząca komentarzy - możliwość (rzeczowego ) komentowania przy głównej stronie ulicy / obiektu, by łatwiej dotrzeć do ciekawych o nich informacji, aktualnie zamieszczanych przy poszczególnych fotografiach ulicy / obiektu. Wskazana pod miniaturą zdjęcia duża ilość komentarzy bywa kusząca, lecz nie zawsze zawierają się w nich interesujące fakty lub - co gorsza - takowe giną w masie innego typu uwag. Użytkownicy mogliby stopniowo wyłuskać już istniejące "perełki" i cytować je w nowo powstałym miejscu.

Mmaciek - Administrator wrote:Tak jak w temacie, czekamy na wszelkie pomysły, sugestie, opinie. Co usprawnić, z czego zrezygnować??
zuf


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 269
Offline

Obecnie na stronie mamy 3 (nie wiem jak to nazwać) kategorie nadrzędnych obiektów: miasto, ulica i obiekt. Ten skromny zbiór powinien zostać powiększony. Nie może być tak, że do tworzenia nowych rzeczy używa się zawsze "obiektu". Wiem, że to wiąże się z dodatkową robotą ale powstanie np. "linia kolejowa" (podobne do "ulica") jest chyba dobry pomysłem. Można by również zastanowić się nad stworzeniem osobnej kategorii dla obiektów, które de facto obiektami nie są, czyli wszelkie tematyczne. Umożliwiło by to stworzenie charakterystycznych elementów dla danych kategorii. Obecnie na stronie "ulice" są ulicami, "miasta" - miastami, a obiekty - budynki, linie kolejowe, architekci, widoki , pocztówki itd.

Mmaciek - Administrator wrote:Tak jak w temacie, czekamy na wszelkie pomysły, sugestie, opinie. Co usprawnić, z czego zrezygnować??
Mmaciek - Administrator

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 2944
Offline

Czyli jak rozumiem możliwość komentowania ulic/obiektów. Nie jest to trudną rzeczą do wprowadzenia, jednak obawiam się zbyt dużego rozbicia dyskusji i nie trzymania poziomu merytorycznego, np: pojawią się 2-3 komentarze rzeczowe i 5 nie związanych z tematem. I co w takiej sytuacji? Jestem ostatni, by kasować komentarze, obojętnie jakie. Sądzę, że wprowadzenie łatwego formularza artykułów oraz nowego forum trochę poprawi sytuację. Inną sprawą jest fakt, że to robota dla moderatorów/adminów by wyłuskiwać ważne informacje i kopiować je do opisu obiektów/ulic. Jest to bardzo proste i chyba najlepsze rozwiązanie.

jagodnik wrote:Propozycja dotycząca komentarzy - możliwość (rzeczowego ) komentowania przy głównej stronie ulicy / obiektu, by łatwiej dotrzeć do ciekawych o nich informacji, aktualnie zamieszczanych przy poszczególnych fotografiach ulicy / obiektu. Wskazana pod miniaturą zdjęcia duża ilość komentarzy bywa kusząca, lecz nie zawsze zawierają się w nich interesujące fakty lub - co gorsza - takowe giną w masie innego typu uwag. Użytkownicy mogliby stopniowo wyłuskać już istniejące "perełki" i cytować je w nowo powstałym miejscu.

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
[WWW]
Mmaciek - Administrator

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 2944
Offline

Tutaj byłbym ostrożny, bo wchodzimy w logikę budowy strony. Trójpodział o jakim wspominasz (+ dzielnice i regiony/województwa) jest IMHO świetny. Czym miałaby się różnić w budowie np: linia kolejowa od np: obiektów (ew. ulic)? U nas obiekt jako kategoria to istna kopalnia możliwości. Najlepszym tego dowodem są duże działy powstałe na zasadach obiektów. Jakich możliwości im brakuje? Może po prostu wystarczy więcej funkcjonalności przy istniejących kategoriach?

zuf - Administrator wrote:Obecnie na stronie mamy 3 (nie wiem jak to nazwać) kategorie nadrzędnych obiektów: miasto, ulica i obiekt. Ten skromny zbiór powinien zostać powiększony. Nie może być tak, że do tworzenia nowych rzeczy używa się zawsze "obiektu". Wiem, że to wiąże się z dodatkową robotą ale powstanie np. "linia kolejowa" (podobne do "ulica") jest chyba dobry pomysłem. Można by również zastanowić się nad stworzeniem osobnej kategorii dla obiektów, które de facto obiektami nie są, czyli wszelkie tematyczne. Umożliwiło by to stworzenie charakterystycznych elementów dla danych kategorii. Obecnie na stronie "ulice" są ulicami, "miasta" - miastami, a obiekty - budynki, linie kolejowe, architekci, widoki , pocztówki itd.

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
[WWW]
zuf


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 269
Offline

Zakładając ulice wpisujesz jej nazwę, typ, czy istniej itd. Jasne, konkretne informacje dotyczące ulicy. Gdy zakładasz linie kolejową to wpisujesz jej nazwę i w tej nazwę wpisujesz jej numer oraz stacje końcowe, w numerze posesji (WTF?) wpisujesz kilometraż. Do tego jak zamieścić informacje, że linia jest nieużywana, wąskotorowa, czy istnieje fizycznie (jest torowisko) itd. itp. Wszelkie podstawowe, charakterystyczne dane o linii kolejowej można by właśnie zamieszczać w nowej kategorii a nie używać do tego celu obiektu. Tak mniej więcej o to mi chodzi. Skoro infrastruktura ulic ma własną kategorię to czemu dla linii kolejowych nie zrobić. Na śląsku jest ich od groma. To tak jako przykład bo kto wie czy jakby nie pomyśleć i się porządnie zastanowić to może inne, nowe kategorie by się przydały. (architekci?, guzik DODAJ ARCHITEKTA
Oczywiście, tak jak piszesz, obiekt daje nam ogrom możliwości ale wydaje mi się, że jest to (zaczyna się) robić coraz mniej przejrzyste, a skoro modernizujemy stronę to...
A tak na marginesie to uważam, że portal właśnie powinien być bardziej rozbudowany systemowo czyli powinien być bardziej intuicyjny. Taki, aby użytkownik chcąc stworzyć coś na stronie wskoczył na odpowiedni tor a strona sama już go poprowadzi do celu. Wkurza Cię jak ktoś w nazwie obiektu pisze Dom mieszkalny? Ukrócić to. Zrobić tak aby ograniczyć jego twórczość - niech wybierze z lisy samo dom, dalej, niech wpisze tylko cyferkę w nr posesji a system dopisze ją do nazwy obiektu. I mamy "Dom nr 2" praktycznie bez używania klawiatury. Szybciej i intuicyjniej. Oczywiście gdy nazwa wymaga wpisania to będzie taka możliwość. Ale ilość stałych nazw obiektów jest spora. Możliwości jest od diabła i pomysłów też.

Mmaciek - Administrator wrote:Tutaj byłbym ostrożny, bo wchodzimy w logikę budowy strony. Trójpodział o jakim wspominasz (+ dzielnice i regiony/województwa) jest IMHO świetny. Czym miałaby się różnić w budowie np: linia kolejowa od np: obiektów (ew. ulic)? U nas obiekt jako kategoria to istna kopalnia możliwości. Najlepszym tego dowodem są duże działy powstałe na zasadach obiektów. Jakich możliwości im brakuje? Może po prostu wystarczy więcej funkcjonalności przy istniejących kategoriach?
Mmaciek - Administrator

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 2944
Offline

Część Twouich pomysłów wydaje się ciekawa ( jak i pomysły innych osób). Jednak w przypadku tego typu modyfikacji wolałbym usiąść w gronie kilku osób z kartką papieru i laptopem pod ręką. Na samym początku ustaliliśmy, że takie spotkania się odbędą. Uważam, że za kilka tygodni (połowa marca?!) będziemy mogli zorganizować takie spotkanie, 5-8 osób max.
Trzeba mieć też świadomość, że po oddaniu już gotowej strony pojawią się kolejne pomysły. Po kilku tygodniach/miesiącach użytkowania odświeżonej strony nam też może przyjść coś nowego do głowy. I może tak być, że w wakacje albo raczej po nich nadejdzie czas na 2 część modernizacji.

zuf - Administrator wrote:Zakładając ulice wpisujesz jej nazwę, typ, czy istniej itd. Jasne, konkretne informacje dotyczące ulicy. Gdy zakładasz linie kolejową to wpisujesz jej nazwę i w tej nazwę wpisujesz jej numer oraz stacje końcowe, w numerze posesji (WTF?) wpisujesz kilometraż. Do tego jak zamieścić informacje, że linia jest nieużywana, wąskotorowa, czy istnieje fizycznie (jest torowisko) itd. itp. Wszelkie podstawowe, charakterystyczne dane o linii kolejowej można by właśnie zamieszczać w nowej kategorii a nie używać do tego celu obiektu. Tak mniej więcej o to mi chodzi. Skoro infrastruktura ulic ma własną kategorię to czemu dla linii kolejowych nie zrobić. Na śląsku jest ich od groma. To tak jako przykład bo kto wie czy jakby nie pomyśleć i się porządnie zastanowić to może inne, nowe kategorie by się przydały. (architekci?, guzik DODAJ ARCHITEKTA
Oczywiście, tak jak piszesz, obiekt daje nam ogrom możliwości ale wydaje mi się, że jest to (zaczyna się) robić coraz mniej przejrzyste, a skoro modernizujemy stronę to...
A tak na marginesie to uważam, że portal właśnie powinien być bardziej rozbudowany systemowo czyli powinien być bardziej intuicyjny. Taki, aby użytkownik chcąc stworzyć coś na stronie wskoczył na odpowiedni tor a strona sama już go poprowadzi do celu. Wkurza Cię jak ktoś w nazwie obiektu pisze Dom mieszkalny? Ukrócić to. Zrobić tak aby ograniczyć jego twórczość - niech wybierze z lisy samo dom, dalej, niech wpisze tylko cyferkę w nr posesji a system dopisze ją do nazwy obiektu. I mamy "Dom nr 2" praktycznie bez używania klawiatury. Szybciej i intuicyjniej. Oczywiście gdy nazwa wymaga wpisania to będzie taka możliwość. Ale ilość stałych nazw obiektów jest spora. Możliwości jest od diabła i pomysłów też.

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
[WWW]
U.N.

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 927
Offline

Oprócz możliwości wpisywania nazwy przedwojennej (czyli niemieckiej) obiektu/ulicy/miejsowości możnaby jeszcze wprowadzić opcję wpisywania nazwy perelowskiej albo poprostu wcześniejszej. Alternatywnie zamiast "nazwa przedwojenna" zrobić opcję "nazwa wcześniejsza/dawna" czy jakoś tak i wpisywać wszystkie (znane) nazwy obiektu/ulicy. Przydałoby się też umożliwić wpisywanie dłuższych nazw ulic/obiektów, czasami nie starcza miejsca ze względu na limit znaków i trzeba tworzyć skrótowe dziwolągi (przykład: http://wroclaw.hydral.com.pl/MzY2Nw==,ulica.html albo

Mmaciek - Administrator wrote:Tak jak w temacie, czekamy na wszelkie pomysły, sugestie, opinie. Co usprawnić, z czego zrezygnować??
moose (administrator)

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 1291
Offline

Źródła. Jestem za pozostawieniem podziału na źródła prywatne i pozostałe, ale do głębokiej weryfikacji i ujednolicenia kodów - jak wiemy wpisujemy przy dodawaniu zdjęcia inną cyfrę niż pod którą potem źródło znajduje się na liście rozwijalnej. Konieczne usprawnienie sortowania źródeł, może automatyczne podpowiedzi przy dodawaniu zdjęć?

Mmaciek - Administrator wrote:Tak jak w temacie, czekamy na wszelkie pomysły, sugestie, opinie. Co usprawnić, z czego zrezygnować??
moose (administrator)

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 1291
Offline

Rozszerzenie kategorii obiektów / uzupełnienie miniatur. Nie mamy np. wież widokowych, punktów widokowych, tuneli, kina, nie ma miniatury dla sanatorium. Pewnie każdy z Was ma jeszcze jakieś typy, na których się potknął.

Mmaciek - Administrator wrote:Tak jak w temacie, czekamy na wszelkie pomysły, sugestie, opinie. Co usprawnić, z czego zrezygnować??
Petroniusz (admin)

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 710
Offline

Ja się spotkałem z brakiem takich kategorii obiektów:<br />- brama (typowy element dawnych obwarowań miejskich),<br />- szkoła zawodowa/technikum (Edukacja),<br />- aleja parkowa (Zieleń i rekreacja),<br />- rzeźba (Zieleń i rekreacja),<br />- market (mini-, super-, hiper-, itd) - obecnie jest tylko hipermarket,<br />- zakład produkcji wody/zakład wodociągowy (Miejskie i Publiczne),<br />- zakład wytwórczy (Przemysł),<br />- strzelnica (Sport),<br />- skocznia narciarska (Sport),<br />- kaplica/figura przydrożna (Religia).<br />To tak na gorąco. Oczywiście brak tych kategorii nie przeszkadza w dodawaniu nowych obiektów - zawsze można sobie jakoś poradzić. Taka szczegółowa kategoryzacja obiektów ma sens, jak jest przy czymś pomocna (np. przy wyszukiwaniu, przy zestawieniach). W innym przypadku to tylko mało istotny element.

moose - Administrator wrote:Rozszerzenie kategorii obiektów / uzupełnienie miniatur. Nie mamy np. wież widokowych, punktów widokowych, tuneli, kina, nie ma miniatury dla sanatorium. Pewnie każdy z Was ma jeszcze jakieś typy, na których się potknął.

"Historia jest nauczycielką życia." (Cyceron)
Mmaciek - Administrator

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 2944
Offline

1) "Nazwa przedwojenna" zamieniona na "Nazwa dawna", wyszukiwarka spokojnie już to obsługuje z podpowiedziami.
2) Przy nazwach obiektów potrzebna jest edukacja użytkowników, bo zamiast wykorzystywać opis obiektów, wrzucają wszystkie informacje do nazwy
3) Podział źródeł pozostanie po staremu, wszystkie zostaną ułożone w/g porządku alfabetycznego, wybór źródła będzie odbywał się na innej zasadzie jak teraz (patrz: projekt formularza dodawania/edycji zdjęć)
4) Zarządzaniem kategoriami obiektów będzie domeną administratora głównego (4 stopień w skali użytkowników). Będzie on mógł dodawać i edytować istniejące kategorię. Nie wiem tylko jeszcze jak rozwiązać kwestię symboli graficznych, ale to najmniejszy problem.

Petroniusz-Administrator wrote:Ja się spotkałem z brakiem takich kategorii obiektów:<br />- brama (typowy element dawnych obwarowań miejskich),<br />- szkoła zawodowa/technikum (Edukacja),<br />- aleja parkowa (Zieleń i rekreacja),<br />- rzeźba (Zieleń i rekreacja),<br />- market (mini-, super-, hiper-, itd) - obecnie jest tylko hipermarket,<br />- zakład produkcji wody/zakład wodociągowy (Miejskie i Publiczne),<br />- zakład wytwórczy (Przemysł),<br />- strzelnica (Sport),<br />- skocznia narciarska (Sport),<br />- kaplica/figura przydrożna (Religia).<br />To tak na gorąco. Oczywiście brak tych kategorii nie przeszkadza w dodawaniu nowych obiektów - zawsze można sobie jakoś poradzić. Taka szczegółowa kategoryzacja obiektów ma sens, jak jest przy czymś pomocna (np. przy wyszukiwaniu, przy zestawieniach). W innym przypadku to tylko mało istotny element.

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
[WWW]
zuf


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 269
Offline

Kiedyś na potrzeby FP zrobiłem nową listę kategorii obiektów. Nie przyjęło się ale plik na dysku został. Wersja pierwsza, z drobnymi zmianami w stosunku to obecnej i uwzględnieniem brakujących obiektów. Sugeruje wydrukować i doprecyzować na spotkaniu w sprawie modernizacji. LINK -> http://www.sendspace.com/file/3ac1wl

Petroniusz-Administrator wrote:Ja się spotkałem z brakiem takich kategorii obiektów:<br />- brama (typowy element dawnych obwarowań miejskich),<br />- szkoła zawodowa/technikum (Edukacja),<br />- aleja parkowa (Zieleń i rekreacja),<br />- rzeźba (Zieleń i rekreacja),<br />- market (mini-, super-, hiper-, itd) - obecnie jest tylko hipermarket,<br />- zakład produkcji wody/zakład wodociągowy (Miejskie i Publiczne),<br />- zakład wytwórczy (Przemysł),<br />- strzelnica (Sport),<br />- skocznia narciarska (Sport),<br />- kaplica/figura przydrożna (Religia).<br />To tak na gorąco. Oczywiście brak tych kategorii nie przeszkadza w dodawaniu nowych obiektów - zawsze można sobie jakoś poradzić. Taka szczegółowa kategoryzacja obiektów ma sens, jak jest przy czymś pomocna (np. przy wyszukiwaniu, przy zestawieniach). W innym przypadku to tylko mało istotny element.
Mmaciek - Administrator

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 2944
Offline

Przy prawie 60.000 obiektów stworzenie nowych kategorii i przeedytowanie wszystkiego było by ogromną, wielotygodniową pracą. Nowe kategorie powinniśmy raczej dodawać do istniejących już struktur, np: zoo do rozrywki, bloki do budynków, biedronki do handlu itd.

zuf - Administrator wrote:Kiedyś na potrzeby FP zrobiłem nową listę kategorii obiektów. Nie przyjęło się ale plik na dysku został. Wersja pierwsza, z drobnymi zmianami w stosunku to obecnej i uwzględnieniem brakujących obiektów. Sugeruje wydrukować i doprecyzować na spotkaniu w sprawie modernizacji. LINK -> http://www.sendspace.com/file/3ac1wl

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
[WWW]
zuf


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 269
Offline

Oczywiście, że stworzenie nowych kategorii przeedytowanie wszystkiego było by ogromną, wielotygodniową pracą, tylko po co to robić? Ktoś wspominał o stworzeniu nowej listy z kategoriami? Bo ja nie A zauważ Maćku, że dodanie nowych też wiąże się z edytowaniem. Tak czy siak od roboty nie uciekniemy, Na szczęście nie jest to rzecz nie cierpiąca zwłoki więc można to sobie latami poprawiać i proponuje odłożyć ten temat na później, jest masa ważniejszych rzeczy do poprawienia na stronie.

Mmaciek - Administrator wrote:Przy prawie 60.000 obiektów stworzenie nowych kategorii i przeedytowanie wszystkiego było by ogromną, wielotygodniową pracą. Nowe kategorie powinniśmy raczej dodawać do istniejących już struktur, np: zoo do rozrywki, bloki do budynków, biedronki do handlu itd.
Sylwek


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 51
Offline

Proponuję rozróżnienie komentarzy na : zwykłe, merytoryczne oraz na komentarze techniczne ( np. proszę o dopisanie, proszę o przeniesienie itp...) Takie komentarze można jakoś zaznaczać ( innym kolorem) i po wykonaniu takiej czynności jak np. przeniesienie zdjęcia można je wykasowywać.

zuf - Administrator wrote:Oczywiście, że stworzenie nowych kategorii przeedytowanie wszystkiego było by ogromną, wielotygodniową pracą, tylko po co to robić? Ktoś wspominał o stworzeniu nowej listy z kategoriami? Bo ja nie A zauważ Maćku, że dodanie nowych też wiąże się z edytowaniem. Tak czy siak od roboty nie uciekniemy, Na szczęście nie jest to rzecz nie cierpiąca zwłoki więc można to sobie latami poprawiać i proponuje odłożyć ten temat na później, jest masa ważniejszych rzeczy do poprawienia na stronie.
Mmaciek - Administrator

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 2944
Offline

W zakresie komentarzy duże zmiany przyniesie nowe forum do którego przeniesie się znaczna część dyskusji. Natomiast co do rozróżniania komentarzy to kto miałby to robić i na podstawie jakiego wzorca?

Mmaciek - Administrator wrote:Tak jak w temacie, czekamy na wszelkie pomysły, sugestie, opinie. Co usprawnić, z czego zrezygnować??

Poloniae Amici polska-org.pl (dawniej dolny-slask.org.pl)
[WWW]
TW40

[Avatar]

Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 126
Offline

Sam komentujący naciskałby "guziczek" - np. "Komentarz techniczny" (uwagi co do konieczności utworzenia obiektu i przeniesienia tam rozproszonych fotek, usunięcia dubla, przeredagowania nazwy obiektu itp. itd.). Osoba uprawniona po poczynieniu porządków usuwałaby komentarz; mógłby to zrobić też sam wstawiający zdjęcie. A może to mnożenie bytów?

Mmaciek - Administrator wrote:W zakresie komentarzy duże zmiany przyniesie nowe forum do którego przeniesie się znaczna część dyskusji. Natomiast co do rozróżniania komentarzy to kto miałby to robić i na podstawie jakiego wzorca?
Sylwek


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 51
Offline

O tym myślałem wstawiając wczoraj komentarze "proszę o przeniesienie...." Przeglądając komentarze pod zdjęciami zauważyłem bardzo dużo tego typu komentarzy. Wiele z nich nic nie wnosi i są komentarzami (potrzebnymi na dany moment).

TW40 wrote:Sam komentujący naciskałby "guziczek" - np. "Komentarz techniczny" (uwagi co do konieczności utworzenia obiektu i przeniesienia tam rozproszonych fotek, usunięcia dubla, przeredagowania nazwy obiektu itp. itd.). Osoba uprawniona po poczynieniu porządków usuwałaby komentarz; mógłby to zrobić też sam wstawiający zdjęcie. A może to mnożenie bytów?
zuf


Joined: 19/05/2012 23:23:03
Wiadomości: 269
Offline

To może shoutbox....?

Sylwek wrote:O tym myślałem wstawiając wczoraj komentarze "proszę o przeniesienie...." Przeglądając komentarze pod zdjęciami zauważyłem bardzo dużo tego typu komentarzy. Wiele z nich nic nie wnosi i są komentarzami (potrzebnymi na dany moment).
 
Spis Forum » Forum techniczne
Przejdź do: