Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7624543

Pomnik Bawarczyków poległych w 1813 r.

Bayerndenkmal, Bayern DenkmalBudowa
1888
 
Pomnik wzniesiony w 1888 roku dla upamiętnienia brygady bawarskiej, która przez dwa miesiące w 1813 roku brała udział w obronie Torunia przed połączonym korpusem rosyjsko–pruskim, walcząc u boku wojsk polskich i francuskich.

Brygadą bawarską dowodził gen. Friedrich von Zoller, z czterech tysięcy jego żołnierzy 967 zginęło w walce lub zmarło wskutek epidemii tyfusu, jaka wybuchła w oblężonym mieście. Bawarczycy zostali pochowani w zbiorowym grobie położonym w miejscu zajmowanym dziś przez boisko ...
Pomnik wzniesiony w 1888 roku dla upamiętnienia brygady bawarskiej, która przez dwa miesiące w 1813 roku brała udział w obronie Torunia przed połączonym korpusem rosyjsko–pruskim, walcząc u boku wojsk polskich i francuskich.

Brygadą bawarską dowodził gen. Friedrich von Zoller, z czterech tysięcy jego żołnierzy 967 zginęło w walce lub zmarło wskutek epidemii tyfusu, jaka wybuchła w oblężonym mieście. Bawarczycy zostali pochowani w zbiorowym grobie położonym w miejscu zajmowanym dziś przez boisko Zespołu Szkół Technicznych. Pomysłodawcą uczczenia ich pamięci był szef sztabu armii bawarskiej Max Verri della Bossia, za sprawą którego w 1887 roku rząd Bawarii wykupił grunt, na którym znajdował się grób żołnierzy, i ze składek przeprowadzonych w armii zorganizował wzniesienie pomnika. Monument zaprojektował i wykonał mistrz murarski Reinecke z Torunia. Pomnik został odsłonięty 26 maja następnego roku, zaś ulicę, przy której się znajdował, nazwano ul. Bawarczyków (od 1951 roku Młodzieżowa).
Pierwotnie cmentarz miał znaczne wymiary (ok. 128 x 64 m), jednak w okresie zaboru pruskiego został zdewastowany i zapomniany, dopiero w latach 20. XX w. został oczyszczony i uporządkowany przez nowe władze polskie. Niestety zmiana sytuacji politycznej po II wojnie światowej doprowadziła do likwidacji cmentarza, a budowa na jego miejscu szkoły zatarła ślady zostawiając szczęśliwie jedynie pomnik żołnierzy Bawarskich.

W kolejnych dziesięcioleciach obelisk ulegał postępującej dewastacji, został odnowiony dopiero w XXI wieku i przeniesiony na ulicę Legionów.

Pomnik wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków (nr 1734).
Pomnik ma formę obelisku z niemieckim napisem Dla wspomnienia Bawarczyków, którzy w roku 1813 polegli i zmarli w czasie obrony Torunia oraz wyrzeźbionym nad nim godłem Królestwa Bawarii.
Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1907
    komentarze: 0
    Panorama Torunia.