Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Dawne obiekty fabryki
 
 
 
 
  ID: 535388

Wielkopolsko-Lubuskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego Goplana (dawne)

Fabryka sukna (dawna), Wielkopolsko-Lubuskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Dąbrówka"



Status
Istnieje częściowo
 
W końcu lat 60. XIX wieku Fryderyk Förster (junior) postanowił wzmocnić fortunę rodziny zbudowaną przez ojca i założył instytucję kredytową pod nazwą Dolnośląski Związek Finansowy w Zielonej Górze. Jedna z jego inicjatyw polegała na próbie wsparcia rzemiosła sukienniczego, tak by mogło konkurować z przemysłem. Nakłonił on rzemieślników do utworzenia dwóch fabryk w formie otwartych spółek handlowych: w Zielonej Górze Fabryki Związkowej Fallier i Co. z kapitałem zakładowym 500 tys. talarów, a w Sulechowie ...
W końcu lat 60. XIX wieku Fryderyk Förster (junior) postanowił wzmocnić fortunę rodziny zbudowaną przez ojca i założył instytucję kredytową pod nazwą Dolnośląski Związek Finansowy w Zielonej Górze. Jedna z jego inicjatyw polegała na próbie wsparcia rzemiosła sukienniczego, tak by mogło konkurować z przemysłem. Nakłonił on rzemieślników do utworzenia dwóch fabryk w formie otwartych spółek handlowych: w Zielonej Górze Fabryki Związkowej Fallier i Co. z kapitałem zakładowym 500 tys. talarów, a w Sulechowie Sulechowskiej Fabryki Związkowej z kapitałem zakładowym 250 tys. talarów.
W myśl idei Fritza Förstera fabryki te miały gromadzić małych fabrykantów sukna poprzez umożliwianie im dzierżawy fabrycznych powierzchni produkcyjnych zaopatrzonych w mechaniczne krosna i siłę parową. W rzeczywistości obydwa zakłady były silnie uzależnione od fabryki sukna Försterów, z którą kooperowały. Rozpoczęte przedsięwzięcie rozwijało się pomyślnie do 1873 roku, kiedy to wystąpił w Niemczech poważny kryzys gospodarczy, a Dolnośląski Związek Finansowy stał się niewypłacalny i zbankrutował. Fabryki związkowe popadły w trudności gospodarcze. Zakład w Zielonej Górze przejęli z czasem Anglicy: Oldroyd i Blakeley, a należące do Harrera i Kuckuka zakłady w Sulechowie przejął zielonogórski kupiec i przemysłowiec Carl Eichmann, który na początku lat 80. XIX wieku przeniósł się do Sulechowa. Za:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1909
    komentarze: 2
    Przejazd ułanów 10 Regimentu przez miasto
  • Data: 1910-1930
    komentarze: 4
    Fabryka sukna Eichmanna w Sulechowie.
  • Data: 1930-1945
    komentarze: 0
    Sulechów - ul PCK