Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 511047

Pałac Niedźwiedzice

Schloß Bärsdorf



 
Niedżwiedzice to stara osada, ślady osadnictwa sięgają okresu halsztackiego (ok. 700 - 400 r. p.n.e.), miejscowość rodowa Bożywojów. Jest przepięknie usytuowana nad rzeką Skorą. Na początku XIII w. nastąpiło zasiedlenie wsi. Zasadźcą i pierwszym wójtem był Bożywoj. Najprawdopodobniej jeden z jego potomków - zmarły w 1241 r. Marcin ( czyżby zginął w bitwie legnickiej ?) - był fundatorem kościoła. Jednym z fundatorów rozbudowy stał się ok. roku 1524 r. Wolf Bosvoy - Bożywoj - uhonorowany manierystycznym ...
Niedżwiedzice to stara osada, ślady osadnictwa sięgają okresu halsztackiego (ok. 700 - 400 r. p.n.e.), miejscowość rodowa Bożywojów. Jest przepięknie usytuowana nad rzeką Skorą. Na początku XIII w. nastąpiło zasiedlenie wsi. Zasadźcą i pierwszym wójtem był Bożywoj. Najprawdopodobniej jeden z jego potomków - zmarły w 1241 r. Marcin ( czyżby zginął w bitwie legnickiej ?) - był fundatorem kościoła. Jednym z fundatorów rozbudowy stał się ok. roku 1524 r. Wolf Bosvoy - Bożywoj - uhonorowany manierystycznym epitafium w południowej ścianie świątyni. W centralnym polu znajduje się tarcza herbowa z klejnotem rodu Bożywojów. W zwieńczeniu portretowe popiersie zmarłego w turniejowej zbroi rycerskiej. Zamiast hełmu głowę okrywa renesansowy kapelusz. Niewątpliwie najpiękniejszy jest w kościele p.w. Św. Antoniego Padewskiego późnogotycki drewniany ołtarz z 1494 r. Część środkowa - rzeźbiona - prezentuje Zdjęcie z krzyża i wzorowana jest na obrazie Pleydenwurffa z Kościoła Garnizonowego Św. Elżbiety we Wrocławiu z 1462 r. W zewnętrznych ścianach kościoła wmurowano pięć krzyży pokutnych. Cztery z nich wykonano ze skały nazywanej zlepieńcem , piąty z piaskowca. Na trzech można dostrzec wyryty miecz - narzędzie zbrodni. Bożywojowie mieli z pewnością dwór czy pałac, kościół św. Antoniego pełnił rolę kościoła dworskiego, niestety budynek nie dochował się. Wiadomo natomiast, że w 1866 r. Dorotheus von Rothkirch und Trach, spadkobierca ustanowionego w drugiej połowie XVIII w. majoratu, przebudował istniejący wcześniej w konstrukcji szachulcowej dwór w neogotycki pałac. Założono wówczas, włączony w park krajobrazowy, ozdobny ogród.

(opracował dr Krzysztof Łaski na podstawie: Stanisław Horodecki, Przeszłości Okruchy, The Surrival in the Past, Splitter Der Vergangenheit, Chojnów 2000, ss.167. ISBN 83-907755-9-X - www.republika.pl/mlkorab/Niedzwiedzice.htm)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1855-1885
    komentarze: 3
    Pałac w Niedźwiedzicach na rycinie z teki Alexandra Dunckera.
  • Data: 1866-1883
    komentarze: 8
    Niedźwiedzice - Bärsdorf. Pałac na rycinie z teki Alexandra Dunckera, ...
  • Data: 1900-1905
    komentarze: 1
    Niedźwiedzice.
  • Data: 1908
    komentarze: 0
    Niedźwiedzice. Agencja pocztowa, zajazd Hugo Waltera i pałac.
  • Data: 1910
    komentarze: 0
    Pałac w Niedżwiedzicach.
  • Data: 1911
    komentarze: 1
    Niedźwiedzice - Pocztówka z 1911 r. przedstawiająca Gospodę v. ...
  • Data: 1912
    komentarze: 0
    Pałac, plebania, kościół św. Antoniego Padewskiego oraz gospoda ...
  • Data: 1920-1925
    komentarze: 0
    Pałac, kościół św. Antoniego Padewskiego, pomnik ofiar I wojny ...
  • Data: 1935-1944
    komentarze: 1
    Niedźwiedzice na karcie pocztowej z lat trzydziestych XX w.