Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
2017-2018 Budowa centrum przesiadkowego w Dzierżoniowie, Dzierżoniów
voytekw: Tak osobno oceniajac to dworzec ladnie wyrematowany no i te wiaty autobusowe niczego sobie ale tak razem to fatalnie to wyglada widac ze komus zabraklo wyobrazni no i oczywiscie ktos to zatwierdzl te centrum przesiadkowe mialo byc wizytowka miasta ale poza tmy ze byl tu remat czy jest sie czym chwalic wyobrazmy sobie cos takiego przed pieknym dworcem we Wroclawiu albo w Swidnicy a przeciez plac autobusowy ...
Widoki z Harcówki, Wałbrzych
moose (administrator): Data raczej sprzed 1913 r. (obieg może i owszem)
Włosień
moose (administrator): Podmianka.
Panoramy Torunia, Toruń
jawc - Administrator: A może by tak nieco szerszy podpis? Skąd widok, na co, może parę znaczników...? Chyba, że uznajemy, że 'koń jaki jest, każdy widzi'...
Fort IX, ul. Okrężna Szosa, Toruń
jawc - Administrator: Krzywe....
Most kolejowy (rz. Kaczawa / stacja kolejowa Legnica), Legnica
Iras (Legzol): Powyższa tabliczka nie ma cech tablicy pamiątkowej, chociażby daty i czego dotyczy. Mieszkańcy Legnicy (ci trochę starsi:) mogą się domyślić, że chodzi o powódź z 1977 r. Nie pamiętam kiedy pojawiła się tabliczka, ale za to pamiętam, iż niedługo po powodzi namalowano kreskę z napisem "Powódź 77" (lub 1977). Potem kreska znikła, a na jej miejscu pojawiła się omawiana tabliczka. Tej tabliczki nie ma w ...

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
maras - Administrator
rok - Administrator
maras - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
"Czterej Pancerni i pies"
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2007-07-28 09:02:11, Aktualizacja: 2007-07-28 09:02:11, Odsłon: 12258

Dolnośląskie epizody
Jak większość zapewne wie, spora część kultowego serialu kręcona była na terenach Dolnego Śląska, w tym także we Wrocławiu.
Postaram się w tym artykule nieco uporządkowac i przypisać odpowiednie fragmenty - odpowiednim miejscom:

I - "Załoga" - Wyprawa Janka po korzeń żeń-szenia nakręcona w Kotlinie Kłodzkiej w Międzygórzu oraz w pobliżu wodospadu Wilczki. Walka z japośnkim spadochroniarzem to okolice pensjonatu "Słowik" przy ulicy Wojska Polskiego w Międzygórzu. Wojenkomat dokąd udał się Janek z prośbą o przydział do wojska, to dom nr 7 przy ulicy Śnieżnej w Międzygórzu. Walka matki Szarika z tygrysem odbywała się na zapleczu pensjonatu "Warta"' przy Śnieznej 18a. Eskapada kolejowa Janka i sceny gdy po raz pierwszy zobaczył Gustlika i Lidkę nakręcono na nieistniejącym dziś torze na południe od miejscowości Gaj Oławski.
Obóz w Sielcach i słynne wbijanie gwoździa w drzewo to Karliki leżące na południe od żagańskiego osiedla Moczyń. Walka i zastrzelenie tygrysa kręcono w WFF we Wrocławiu. Tam także kręcono sceny z wnętrza chaty opiekuna Janka i sceny z wnętrza wagonu.

II - "Radość i gorycz" - Fabryka w wyzwolonym Lublinie to w rzeczywistości Zakład Tkanin Dekoracyjnych "Dekora" przy ul. Bolesława Chrobrego w żaganiu. Scena wjazdu i powitania w filmowym Lublinie to ulica T. Kościuszki. Postój czołgów w tym odcinku kręcono w podżagańskiej wsi Olszyniec.
Historyczna scena Gustlika z jajkiem to dom w żaganiu (filmowej nauczycielki ) przy ulicy Nadbobrze w centrum miasta. Forsowanie filmowego Bugu - w rzeczywistości Bóbr przepływający przez wieś Gorzupię.
W pobliżu kościoła w Gorzupi (na skrzyżowaniu) - miejsce popisów cyrkowych Szarika.

III - "Gdzie my - tam granica" - Forsowanie Wisły odbywało się we wsi Stany na Odrze. Kąpiel nagiego Janka i Gustlika zrealizowano w żaganiu w okolicach ogródków działkowych "Bajka".
Sceny cmentarne odegrały wrocławskie nekropolie przy Smętnej (brama środkowa) i Ślężnej.
Scena gdy Gustlik wymyśla Grigorijowi sandomierski życiorys kręcona była we wrocławskim Parku Szczytnickim.

IV - "Psi pazur" - Głównym tłem były żagańskie ruiny poniemieckiej papierni - w tym epizodzie załoga rusza na odsiecz batalionowi kapitana Baranowa. Szarik biegnący z meldunkiem to w rzeczywistości podwrocławski wtedy poligon ZMECH-u.

V - "Rudy, miód i krzyże" - Wręczanie pancernym Krzyża Walecznych - Karliki pod żaganiem (wyżej opisane).
Stratowane ule przez czołg nakrecone były we wsi Rudawica pomiędzy żaganiem i Świętoszowem.

VI - "Most" - Odcinek w którym wjeżdżaja na most od strony warszawskiej Pragi i otrzymują trafienie. Kręcono większość scen w żaganiu przy ulicach Brackiej i Warszawskiej oraz Długiej.
Randka Janka z Marusią w przyszpitalnym parku to teren Klubu Garnizonowego żagań - Las przy ulicy żarskiej. Sceny szpitalne kręcone były w WFF we Wrocławiu. Przemierzająca Lidka samotnie warszawską Pragę w rzeczywistosci zajdowała się na ulicy Hoene-Wrońskiego we Wrocławiu na wysokości numerów 17 - 19. Fragment w którym Wichura przywozi do szpitala miód ozdabiał w tle wrocławski Park Szczytnicki.

VII - "Rozstajne drogi" - Sporo scen na odciku drogi Wrocław - Trzebnica. Tam stał spalony "Rudy" i mogiła Olgierda za wsią Psary. W tych ujęciach także widac Kryniczno.
Większość zdjęć plenerowych z udziałem T-34 powstała na poligonie pancernym w trójkącie żagań - Krosno Odrzańskie - Gubin. Sceny z wnętrza wozu cyrkowego kręconow w WFF we Wrocławiu. Załapała się też kapliczka znana z "Popiołu i Diamentu" Wajdy w scenie ataku gdy Gustlik krzyczy do pustego termosu kuchni polowej by echem przestraszyć kryjących się za kapliczką Niemców.

VIII - "Brzeg morza" - Scenę kręconą w gospodarstwie Kaszuba do którego zwraca się West z prośbą o pomoc nakręcono w Olszyńcu. Bunkier zdobyty przez Czarnousowa to sceneria zmontowana w WFF we Wrocławiu.

XVIII - "Pierścienie" - Opustoszała stacja benzynowa gdzie czołgiści robią sobie postój to przedmieścia Bystrzycy Kłodzkiej a dokładnie ulica Kolejowa. Spacer czołgistów odbywał się po Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej na ulicy Podmiejskiej. Piwiarnia z półokrągłym tarasem to lokal pod nr 15 na placu Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Tam też kręcono scenę gdzie Gustlik z Grigorijem rzucał płytami po ulicy.

XIX - "Tiergarten" - Filmowa przeprawa przez Szprewę miała miejsce w Brzegu Opolskim na Wyspie Jeżynowej nieopodal ulicy Franciszka Krzyszowica.

XXI- "Dom" - Większośc scen rozminowania z kapitanem Pawłowem to rzecz jasna Twierdza Kłodzka. Sceny postoju nad filmową łabą kręcone były w Kłodzku nad Bystrzycą Kłodzką przy stadionie na ulicy Sportowej. W tle widac osiedle przy ulicy Orkana. Rynek w Ritzen gdzie Kugel kieruje porządkami to plac Wolności w Bystrzycy a dom w którym kwaterowała Honorata znajdował sie w tym odcinku przy ul. Św. Wojciecha 13-15w Kłodzku.

Tak w skrócie wygląda Dolny Śląski w serialu "Czterej pancerni i pies".
bonczek/hydroforgroup/2007 na podstawie książki Marka łazarza "Czterej pancerni i pies - przewodnik po serialu i okolicach" wydanej przez Torus Media - Wrocław 2006

/ / /
piter | 2007-07-28 20:53:55
Nie wiem czy to prawda,ale sceny gdy dwie pary młode jadą do ślubu kręcone były przy domu wczasowym ,,Kukułka" k.Kłodzka.
bonczek/hydroforgroup/ | 2007-07-30 10:03:09
Sceny jazdy państwa młodych to Beskid Śląski - okolice Wisły...
robol | 2007-08-02 08:25:15
Mam pytanie czy jest mozliwosc sciagniecia czterech pancernych z sieci jak tak to prosze o Iink
kate16 | 2007-08-03 19:42:34
No właśnie jest ten film gdzieś w sieci a konkretnie VII odcinek kręcony najprawdopodobniej w okolicach wrocławskiego Zakrzowa?
Kubiaczek | 2007-07-28 22:43:46
Wiem, że Dekora była w Żarach. Na fragmencie jej terenu wybudowano Kaufland w 2002 r., a kawałek budynku Dekory rozebrano.
robol | 2007-07-30 06:57:50
Czesc scen VII odcinka byla ponoc krecona na wroclawskim Zakrzowie .
czips1 | 2007-09-09 17:31:38
Nie ponoć, a właśnie tak. Widoczna jest Dobra, oraz Żymierskiego, także mały komin polaru.
kate16 | 2012-09-29 16:43:23
No właśnie
robol | 2007-07-30 07:02:54
A gdzie jakies kadry z tych odcinkow ?
Termit | 2007-07-30 08:35:32
Nie pamiętam z którego to odcina było, ale sceny walk o zdobycie Berlina kręcone były na "Małej Twierdzy" na Owczej Górze w Kłodzku. Bonczek super to pozbierałeś i opisałeś.
bonczek/hydroforgroup/ | 2007-07-30 10:06:21
Zdobycie Berlina - lotnisko pod Łodzią w Aleksandrowie Łódzkim - wykorzystano tam inscenizację z innego polskiego filmu "Na Berlin". Ta sama ulica przed Bramą Brandenburską gra w scenach gdańskich gdy Czereśniaki idą pojmani jako Niemcy i rozpoznaje ich załoga Rudego.
Kubiaczek | 2007-08-05 11:29:47
W dzisiejszym odcinku w scenie w której Czechow bierze rowery z witryny sklepowej widoczna była tabliczka: niebieskie tło białe litery i wyraźny napis GLATZ.
jacekq | 2007-08-05 16:28:44
Czechowicz raczej, Czechow to takie jeden Rosjanin. Podobnie może się mylić Gogol z Gogolewskim... o Wyszyńskich nie wspomnę. ;)
Kubiaczek | 2007-08-06 20:35:37
No przekręciłem. Ale tej tabliczki jestem pewien. :)
bonczek/hydroforgroup/ | 2007-07-30 10:04:15
Bardzo duzo kadrów jest ale to wymaga czasu by film obejrzeć i co lepsze wychwycić
Termit | 2007-07-30 10:15:33
Dokładnie nie pamiętam z którego odcinka ale jest tam taka nocna scena przejazdu czołgiem właśnie przez małą twierdze, lada niedziela będzie ten odcinek to przypatrzę się dokładnie.
--- | 2007-07-30 13:40:17
No i jeszcze scena cmentarna nie pamiętam w którym odcinku nakręcona przed grobowcem Kolkerów na Ślężnej
rysse | 2007-07-30 14:03:03
Scena na cmentarzu - to odcinek II "RADOŚĆ I GORYCZ"
robol | 2007-07-31 07:19:32
No to czekam na te kadry bonczek : )
U.N. | 2007-07-30 16:44:32
Kadry kłodzkie z odc. XXI na
bonczek/hydroforgroup/ | 2007-07-31 08:53:04
Kochani - nie wymagajcie bym siedział i kadrował film, który większosć z nas zna. Każdy ma go prawie w swojej filmotece i może po malutku jakiś kadr wrzucić. W wolnej chwili rzecz jasna coś posadze , ale licze także na innych
Termit | 2007-07-31 08:57:57
Bonczek i tak odwaliłeś kupę dobrej roboty :))) ale czekam na więcej
robol | 2007-08-01 15:31:02
Ja nie mam .
Danuta B. | 2008-08-30 19:56:40
Uparty Żagań - w tekście wielokrotnie występuje nazwa tego miasta - zawsze jako żagań. Próbowałam to poprawić, ale czegoś nie wchodzi. Inna duża litera - Ł też, np. w nazwisku autora książki.
Zed – Administrator | 2007-07-31 12:51:11
w niedziele był odcinek z mostem zwodzonym, zapewne to rejon naszego portalu, a szkoda:)
Termit | 2007-07-31 17:57:07
Właśnie może ktoś wie gdzie ten most był i czy w ogóle jeszcze istnieje
Neo[EZN] | 2007-08-01 11:43:07
Muszę obejrzeć odcinek Rozstajne Drogi - napisałeś że kręcono go na drodze z Wrocławia do Trzebnicy. W 1966 roku czyli w roku kręcenia tego odcinka kursowała jeszcze kolejka wąskotorowa do Trzebnicy, zlikwidowana rok później. Może na filmie widać chociaż kawałek toru? :)
bonczek/hydroforgroup/ | 2007-08-01 11:55:47
Nie zauwazyłem tego toru, natomiast most zwodzony w istocie nie byl zwodzonym ale o tym napisze wieczorkiem
Termit | 2007-08-01 20:58:49
Ale numer strasznie realistycznie nakręcili ten most, jednak spece od efektów specjalnych.
bonczek/hydroforgroup/ | 2007-08-01 20:50:57
Most zwodzony w filme ( odc. "Klin")znajduje sie we wsi Wolica koło Ryni, a most z "Dalekiego patrolu" pochodzi z Rybina koło Sztutowa
Termit | 2009-02-27 19:18:30
jest i most
Argestes | 2007-08-09 21:59:45
Polecam następujący tekst świetnie opisujący i pokazujący niektóre miejsca z filmu,
piter | 2007-08-09 22:35:43
Bardzo ciekawy artykuł.Polecam :)
U.N. | 2007-09-09 17:54:10
Link do artykułu już nie funkcjonuje :-(