MENU
Malanów - pomnik walczących o wolność

Dodał: Karol Gryfino° - Data: 2022-07-28 11:05:26 - Odsłon: 102
15 kwietnia 2022


Pomnik znajdujący się przy ul. Tureckiej w Malanowie odzyskał nowy wygląd i zasłużony charakter (przed renowacją Pomnik Walczącym o Wyzwolenie Narodowe – po renowacji Pomnik Walczącym o Wolność Ojczyzny ) . To szczególne miejsce oddaje hołd walczącym o wolność ojczyzny. Odnowiono postument, powstała nowa tablica wraz z odlewem autentycznej broni z 1918 r., został zagospodarowany teren wokół pomnika: położono kostkę, posadzono krzewy oraz zamontowano maszty flagowe. Wszystko, aby przypomnieć lokalnemu społeczeństwu o istocie i wadze miejsca pamięci narodowej.
Udało się pozyskać na to działanie środki zewnętrzne z „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie”. Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny” powstał w ramach projektu pn. „Pomnik „Walczącym o wolność ojczyzny” miejscem ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej” (zawartym w ramach umowy o powierzenie grantu nr 5/11/25020/G z Lokalną Grupą Działania Turkowska Unia Rozwoju – T.U.R. Operacja w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Gmina Malanów otrzyma dofinasowanie w wysokości 11 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wyniosła 12 679,48 zł.
Odnowiony pomnik uatrakcyjni turystycznie miejscowość Malanów i tym samym obszar Lokalnej Grupy Działania: Turkowska Unia Rozwoju. Ma szczególne znaczenie dla społeczności lokalnej gdyż:
„Naród, który traci pamięć przestaje być narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”
źródło

  • /foto/9955/9955263m.jpg
    2018

Karol Gryfino - zbiory prywatne

Poprzednie: Pomnik Walczącym o Wolność Ojczyzny Strona Główna Następne: Urząd Pocztowy