MENU
Skałki na Pasiecznej w pobliżu Bielic.

Dodał: Zbigniew Waluś° - Data: 2012-05-17 14:45:06 - Odsłon: 750
13 marca 2012


Pasieczna – szczyt o wysokości 928 m n.p.m. w Górach Złotych w Sudetach Wschodnich, leżący na granicznym grzbiecie, oddzielającym Polskę od Czech.
Wzniesienie, położone na granicy polsko-czeskiej w Sudetach Wschodnich, w południowo-zachodniej części Gór Złotych, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na rozrogu odchodzącym od Smreka położonego po czeskiej stronie w kierunku południowo-zachodnim. Wznosi się między Kowadłem, po północno-wschodniej stronie i wzniesieniem Rudawiec po południowo-zachodniej stronie, około 2,0 km, na południe od małej wioski Bielice.
Graniczne wzniesienie o spłaszczonym słabo zarysowanym wierzchołku, który położony jest na rozległej szczytowej wierzchowinie, jest ledwo zauważalny w terenie. Stanowi boczną, północno-zachodnią spłaszczoną kulminacją rozległej wierzchowiny masywu Smreka, położonego po czeskiej stronie, która od Smreka odchodzi w kierunku południowo-zachodnim, a następnie skręca na północny zachód. Wznosi się z płaskiej prawie grani granicznej, na krawędzi "worka bialskiego". W kierunku północno-wschodnim opada łagodnie grzbietowym zboczem w kierunku Kowadła. W kierunku południowo-zachodnim dość stromo opada do doliny Białej Lądeckiej. W kierunku południowo-wschodnim łagodnie przechodzi wzdłuż granicy prawie płaskim grzbietowym zboczem do Smreka. Na północ stromo opada do miejscowości Bielice. Wzniesienie położone na kontynentalnym dziale wodnym, w całości zbudowane ze skał metamorficznych, głównie z gnejsów gierałtowskich oraz łupków krystalicznych Na zboczach wzniesienia pośród drzew występują charakterystyczne pojedyncze skałki. Wzniesienie porośnięte w większości naturalnym lasem mieszanym regla dolnego, a w partiach szczytowych świerkowym regla górnego. Wzniesienie stanowi teren dziki i niecywilizowany, z rzadkimi gatunkami flory i fauny. Wzniesienie pod koniec XX wieku dotknęły zniszczenia wywołane katastrofą ekologiczną w Sudetach. Za Wikipedią,

 • /foto/428/428009m.jpg
  2011
 • /foto/454/454772m.jpg
  2012
 • /foto/3246/3246364m.jpg
  2012
 • /foto/3230/3230980m.jpg
  2012

Zbigniew Waluś°

Poprzednie: Katedra katolicka św. Jakuba Strona Główna Następne: Zamek Leśna Skała