Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Oceanarium Kawiarnia Piekiełko (dawna), ul. Promenada Gwiazd, Międzyzdroje
Mmaciek: Ok, dzięki za poprawkę :)
pl. Muzealny, Wrocław
stap: To może być też wykop pod jakąś rurę itp.
Chrzanów
Agnieszka Węgiel: Witam, błąd ulicy. Właściwy adres Chrzanów ul. Dobczycka 6
Budynek nr 4 (dawny), ul. Sienkiewicza Henryka, Dzierżoniów
Krzysztof Bach: Prawdopodobnie jakby się zachował do naszych czasów nosił by nr 5, ponieważ 4 ma po przeciwnej stronie dawny hotel Polonia.
Klub policyjny Śnieżka, pl. Muzealny, Wrocław
Virzzz: Urządzenia do pomiaru czasu noszone na wszelakich kończynach to chyba też oni....
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Widok na zachodnią pierzeję rynku z ul. Kościelnej. Po lewej widoczny hotel Fiebaga, po prawej Restaurant zur Reichshalle.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu
Sendu
Mmaciek
Mmaciek
Sendu
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pochodzenie nazwy Pawłowiczki
Autor: kitapczy°, Data dodania: 2021-10-12 23:07:20, Aktualizacja: 2021-10-18 12:10:54, Odsłon: 381

Onomastyka

Stanisław Drzażdzyński, Słowiańskie nazwy miejscowości na śląsku pruskim. III Powiat kozielski, „Lud” XIX, 1913 (wyd. 1915):

"Gnadenfeld kupione w r. 1766 przez Ernesta Juliusza von Seidlitza, dziedzica majętności, Pawlowitzki zwanej, dla syna Fryderyka, ażeby na przyległej nowej włości założyć osadę, mającą tworzyć punkt zborny dla sekty Braci Czeskich albo Morawskich, zwanych po niemiecku Herrnhuter, żyjących dotąd w rozsypce po całym Górnym Śląsku; dzisiejszą nazwę niemiecką dostało na mocy reskryptu królewskiego z dnia 12-go kwietnia 1780, podczas gdy okoliczny lud polski zowie ową nową osadę po dziś dzień Pawłowiczki. Polska nazwa, wspominana w r. 1775 jako Pawlowitzke, 1832 Pawlowizny, jest formą zdrobniałą nazwy miejscowości Pawłowice, która jako imię odojcowskie wywodzi się od osnowy imienia osobowego Paweł, Paulus, Paul, i przyrostka owice." 

Autor, urodzony w Gnieźnie w 1850 r., kształcił się na uniwersytecie wrocławskim, gdzie poświęcił się studiom filologicznym, zwłaszcza językom klasyczym i słowiańskim. W 1879 r. został profesorem w gimnazjum w Głubczycach, gdzie wykładał języki klasyczne, język polski i niemiecki do 1919 r.. Autor kilku rozprawek naukowych m.in. poświęconych nazewnictwu polskiemu i czeskiemu w powiatach głubczyckim, raciborskim i właśnie kozielskim. Opracował je wykorzystując dokumenty źródłowe, jak i badania terenowe. Zmarł w Poznaniu w 1927 r.


/ / /