Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Kamienica nr 10, ul. Psie Budy, Wrocław
tadpole: Na zdjeciu z lat 30 : "Zum kleinen...".
Śnieżne Kotły, Piechowice
maras - Administrator: Ok.
Kamienica nr 11, ul. Psie Budy, Wrocław
PP: Dawna nazwa kamienicy Goldener Anker (Złota kotwica).
2018-2021 Budowa przystanku kolejowego Wrocław Szczepin, Wrocław
Lekok: Chyba mamy już 2021 rok? a przystanek nie działa.
Batalionowy Rejon Umocniony (BRU) nr 4, Ustka
Lekok: Przy najbliższej sesji skanowania zrobię podobną obcą fotę, bo mam i podmienię...

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
maras - Administrator
Wolwro
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
TW40
Alistair
Alistair
rok - Administrator
maras - Administrator
stap
stap
rok - Administrator
bungulator
TW40
TW40
rok - Administrator
rok - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Gasthof zum Weistritzthal, Jungs Gasthaus
Autor: RAJL°, Data dodania: 2021-10-03 21:27:41, Aktualizacja: 2021-10-03 21:27:41, Odsłon: 197

Historia najstarszej gospody w Dolinie Bystrzycy Łomnickiej. Teks mojego autorstwa, pochodzący z czasopisma Brama nr 2/2021 http://nowa.mojabrama.pl/2021-02/dawne-gospody-w-dolinie-bystrzycy-%C5%82omnickiej-2-%E2%80%93-stara-bystrzyca?v=20210406131055

Jedną z najstarszych w dolinie Bystrzycy była karczma prowadzona w Starej Bystrzycy w gospodarstwie starobystrzyckiego wolnego sędziego (niem. Freirichtera). Gospoda ta najprawdopodobniej istniała już w XVIII wieku. Świadczy o tym pewna historia z okresu „wojny kartoflanej”, o której pisaliśmy na naszych łamach (Historia z czasów prusko-niemieckich) w numerze z lipca 2020. Otóż w styczniu 1779 gospoda w Starej Bystrzycy skusiła pruskich żołnierzy, którzy zamiast wyglądać nieprzyjacielskich wojsk, wybrali wiejską zabawę. Incydent miał swoje srogie konsekwencje...
Już w latach 40. XIX wieku, z gazet bystrzyckich, możemy się dowiedzieć, że właścicielem „Freirichtergut” był niejaki Schramm, a karczmarzem w niej A. Lachmuth. Prowadził ją do roku 1849. Potem gospodarzył w niej August Klein (1863). Miał już konkurencję, dlatego gorąco zachęcał potencjalnych klientów oferując świeże i dobre posiłki oraz napoje, a gościom w gospodzie przygrywała kapela niejakiego Kastnera (niem. Kastnerche Kapelle). Pod koniec 1864 roku biznes wynajmuje Hugo Jung, który jest również miejscowym rzeźnikiem, organizujący m.in. „Wurstessen”.
W 1867 roku Jung przenosi się do Rudawy, zastępuje go A. Bittner.
W 1871 roku karczmarzem został niejaki Liedel, a od lutego 1873 roku knajpą Kleina na dłuższy czas zajmuje się Pergrin Hunt. 30 lipca 1876 roku uroczyście zaprasza do nowo wybudowanej sali. W listopadzie 1880 roku inauguruje swój biznes kolejny gospodarz tej karczmy – Franz Ullrich, który prowadzi ją przez 5 lat. Kolejna zmiana gospodarza odbywa się w 1885 roku, kiedy gości do gospody na imprezę z tańcami zaprasza Joseph Jung. Wprowadza w miesiącach letnich duże plenerowe koncerty (niem. Garten Concert). Koncert wykonywała, a później tancerzom przygrywała, orkiestra pod batutą B. Grolmsa. Już w XX wieku prowadzeniem wyszynku zajmuje się kolejny Jung (może syn) – Emil. Można u niego obejrzeć przedstawienia teatralne. W ostatnich latach przed wojną właścicielem knajpy jest kolejny z rodu Jungów – Alfons Jung.
Knajpa ta nazywała się „Zum Weistritzthal” – „W dolinie Bystrzycy”, ale z przyczyny ponad półwiecznej przynależności obiektu do rodziny Jungów, w użyciu była także nazwa „Jung`s Gasthaus”. W gospodzie organizowano od 8 do 12 tanecznych imprez rocznie, co stawiało ją jako lidera w całej okolicy. Gospoda stała naprzeciw drogi z mostem w kierunku Wyszek, pod przedwojennym nr 11. Czas powojenny obszedł się z nią mało łaskawie, bo obecnie nie ma po niej nawet śladu, oprócz pustego miejsca przy ulicy Bystrzyckiej, pomiędzy numerami 12 a 16.

Zdjęcie nr 
 
 

 


/ / / / /