Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Pomnik poległych w I wojnie światowej (Pawłowiczki), ul. Kościelna, Pawłowiczki
kitapczy: Pełny spis poległych i zaginionych w latach I wojny świat. pochodzących z katolickiej parafii Rzeczyca:
ul. Wyzwolenia, Pawłowiczki
maras - Administrator: Ok.
Pawłowiczki
kitapczy: Jednym z elementów krajobrazowego parku w Pawłowiczkach był (zachowany do dziś) staw z niewielką wysepką na środku. Jest on też opisywany jako "Nixenauge im Erlenpark" (Oko syreny w parku Olchowym).
Mieszalnia pasz, Wrocław
jkw: Czy teraz jest lepiej?
Fredruś, Wrocław
SP32: Wszystkie "ogórki" w wersji solo miały tą samą długość - 10870 mm. Tylny zwis był dość długi, ale tu wygląda na wydłużony.
ul. Drobnera Bolesława, Wrocław
dariuszfaranciszek: 20.09.2021 pojawił się wniosek o pozwolenie na remont i przebudowę zabytkowego budynku aresztu wojskowego, adres: ul. Drobnera 1-3, inwestor: Lewicki-Polispec Przedsiębiorstwo Projektowo Budowlane.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
jawc - Administrator
TW40
Rigo.
morganghost
Rigo.
Rigo.
morganghost
Rigo.
morganghost
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
morganghost
Michał
Rigo.
Michał
Michał

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Stary szpital w Chrzanowie
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2021-08-17 01:05:55, Aktualizacja: 2021-08-17 01:07:08, Odsłon: 400

Na budynku widniał napis: "Szpital powiatowy im. Józefa Piłsudskiego", po wojnie nazwa została zmieniona na Bolesława Bieruta.

„W latach 1930-1933, na terenie szpitalnym wzniesiono trzypiętrowy główny pawilon szpitalny, tzw. budynek A, który w 83 gabinetach pomieścił najkonieczniejsze ówcześnie oddziały lecznictwa: Oddział Chirurgiczny, Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Położniczy. […] W suterenach budynku umieszczono Izbę Przyjęć, kuchnię wraz ze spiżarnią i chłodnią, maszynownię, służbowe magazyny, łazienki. Na parterze, prawą część budynku zajmował Oddział Położniczy, lewą zaś sala obserwacyjna oraz urządzenia diagnostyczno-lecznicze, takie jak aparat Rentgena i lampy kwarcowe. Swoje gabinety znalazły tam także okulistyka i dentystyka. Pierwsze piętro zajmowały dwie duże sale operacyjne, gipsowania, 12 sal dla chorych oraz gabinety specjalistyczne lekarzy. Drugie i trzecie mieściły kolejne sale chorych oddziałów chirurgicznych i chorób wewnętrznych. Administracja ulokowana została na trzecim piętrze, tuż przy mieszkaniach lekarzy. Rezygnacja ze stromego dachu spowodowała powstanie naturalnego tarasu, który służył personelowi i pacjentom do kąpieli słonecznych i powietrznych. Poruszanie się po całym gmachu umożliwiały trzy klatki schodowe oraz winda osobowa, która sięgała od piwnic do tarasu. Szpital posiadał dodatkowo centralne ogrzewanie, urządzenia sterylizacyjne oraz dezynfekcyjne. Sale operacyjne, gabinety i poradnie były wyposażone w nowoczesne wówczas narzędzia, a sam szpital uchodził za najnowocześniejszy w Rzeczpospolitej. […] Lecznica, której otwarcie miało wpisać się w ogólnopolskie obchody imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, przypadające w dniu św. Józefa 19 marca, została stworzona jako żywy pomnik Twórcy Niepodległości Państwa Polskiego. […]

 


Jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych w latach 1938-1939, w ramach kilkuetapowej rozbudowy szpitala, udało się ukończyć gmach pawilonu B, gdzie umieszczono Oddział Chorób Wewnętrznych i Chorób Płuc. […] Krótko po zakończeniu wojny zmieniono patrona szpitala – teraz Marszałek Józef Piłsudski ustąpił miejsca Prezydentowi Bolesławowi Bierutowi. Nie znamy, niestety, konkretnej daty tej zmiany. […]
[W] 1993 szpital dysponował 401 łóżkami na 8 oddziałach: chirurgii I, chirurgii II, dziecięcym, ginekologiczno-położniczym, noworodkowym, płucnym, wewnętrznym I i wewnętrznym II. Były one umieszczone w kompleksie budynków: Budynek A – o powierzchni użytkowej 2198 m2 najstarszy wybudowany w 1933 r. mieścił oddziały: chirurgii, dziecięcy, ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Budynek B – o powierzchni użytkowej 1946 m2 mieścił: oddział zakaźny, oddział płucny i wewnętrzny. Budynek C – o powierzchni użytkowej 1168 m2 mieścił laboratorium oraz administrację. Budynek D – o powierzchni użytkowej 366 m2 – prosektorium. Na terenie szpitalnym znajdowały się prócz tego budynki gospodarcze, techniczne oraz ciepłownia. Teren starego szpitala sięgał ul. Cichej. […]
Brak chętnych do wynajmu tego terenu spowodował, że władze gminy Chrzanów rozpoczęły starania o jego sprzedaż. Teren ten został sprzedany prywatnemu inwestorowi za kwotę 1 600 000 zł. […] Historia starego szpitala zakończyła się wraz z nastaniem 2012 r., kiedy to wyburzono wszystkie jego budynki. Na tym miejscu nowy inwestor pragnie postawić centrum handlowe Kasztelania City Center.”

 

Fragmenty z rozdziału „Powstanie i działalność Starego Szpitala w Chrzanowie”, s. 34-61. z książki „Ocalić od zapomnienia: 80 lat Szpitala Powiatowego w Chrzanowie” Kamila Bogusza z 2013 roku.

 

Za https://www.archiwum-ziemiachrzanowska.pl/tutaj-znajdziesz-historie-cz-6-stary-szpital-w-chrzanowie/


/ / / / /