Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Pomnik poległych w I wojnie światowej (Pawłowiczki), ul. Kościelna, Pawłowiczki
kitapczy: Pełny spis poległych i zaginionych w latach I wojny świat. pochodzących z katolickiej parafii Rzeczyca:
ul. Wyzwolenia, Pawłowiczki
maras - Administrator: Ok.
Pawłowiczki
kitapczy: Jednym z elementów krajobrazowego parku w Pawłowiczkach był (zachowany do dziś) staw z niewielką wysepką na środku. Jest on też opisywany jako "Nixenauge im Erlenpark" (Oko syreny w parku Olchowym).
Mieszalnia pasz, Wrocław
jkw: Czy teraz jest lepiej?
Fredruś, Wrocław
SP32: Wszystkie "ogórki" w wersji solo miały tą samą długość - 10870 mm. Tylny zwis był dość długi, ale tu wygląda na wydłużony.
ul. Drobnera Bolesława, Wrocław
dariuszfaranciszek: 20.09.2021 pojawił się wniosek o pozwolenie na remont i przebudowę zabytkowego budynku aresztu wojskowego, adres: ul. Drobnera 1-3, inwestor: Lewicki-Polispec Przedsiębiorstwo Projektowo Budowlane.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
jawc - Administrator
TW40
Rigo.
morganghost
Rigo.
Rigo.
morganghost
Rigo.
morganghost
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
Rigo.
morganghost
Michał
Rigo.
Michał
Michał

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Adam Loret - Człowiek, który uratował Puszczę Białowieską
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2021-08-16 10:27:16, Aktualizacja: 2021-08-16 10:27:16, Odsłon: 539

Początek XX wieku to czas największych strat w Puszczy Białowieskiej. Biedne, bo odradzające się, państwo polskie w latach 1924-1934 udzieliło koncesji „The Century European Timber Corporation” na wyrąb 7,2 mln m3 drewna. Anglicy w sposób rabunkowy przystąpili do działania i tylko decyzja Adama Loreta, pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych pozwoliła uratować część dużą część Puszczy Białowieskiej.

Adam Stefan Loret (ur. 24 grudnia 1884 w Jaśle, zm. w listopadzie 1939 na Białorusi, w ok. Wołożyna) – polski leśnik, ofiara sowieckich represji w roku 1939. Urodził się w rodzinie Sydona Karola (1848–1911) i Eugenii z Górnikiewiczów, brat Macieja, historyka i dyplomaty. Uczęszczał do Szkoły Wydziałowej Męskiej, następnie ukończył Wyższe c.k. Gimnazjum w Jaśle. Studiował leśnictwo w Krajowej Szkole Gospodarstwa Lasowego we Lwowie. Specjalista z zakresu urządzania lasu. Studiował także w Akademii Leśnej w Tharandt (Saksonia), praktykował w lasach państwowych saskich i austriackich. Po studiach przez 10 lat pracował w lasach majątku hr. Branickich w Suchej k. Żywca. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości związał się z państwową administracją leśną. W 1921 roku został naczelnikiem Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Warszawie, a w 1925 r. dyrektorem Warszawskiej Dyrekcji Lasów Państwowych. W latach 1926–1928 był nadzwyczajnym delegatem ministerstwa rolnictwa ds. organizacji administracji lasów państwowych. Od 1928 kierował administracją lasów państwowych.

Jedną z podstawowych spraw, którą się wtedy zajął było zniesienie tzw. koncesji na wyrąb drewna dla prywatnych firm. Jak działa taka polityka poczuła na własnej skórze Puszcza Białowieska, w której bez skrępowania działali Anglicy z „The Century European Timber Corporation”.  Firma dostała dziesięcioletnią koncesję na wyrąb 7,2 mln m³ drewna nad Niemnem i w Puszczy Białowieskiej, w tym z samej Puszczy 4 mln m³. Zasoby drzewostanu po 10 latach miały spaść do 17 mln m³, czyli dwukrotnie zmniejszyć się w stosunku do 1916 roku. Ogólnie planowano wyciąć drzewa na powierzchni 20 tys. hektarów. Cięcia prowadzono metodą zrębów zupełnych, z pozostawieniem nasienników i drzew stanowiących osobliwości i pomniki przyrody. Na miejsce wyciętych drzew nie prowadzono zalesień. To właśnie wtedy wybudowano w Puszczy Białowieskiej kolejki wąskotorowe które służyły do wywozu drewna, a także osiedla dla robotników leśnych. Przez kilka lat prowadzono wręcz grabieżczą politykę na trwałe zostawiając ślady w Puszczy Białowieskiej. Nie dbano o odnawianie lasu i poza jakąkolwiek kontrolą wywożono najcenniejsze drzewa. Wiele z nich byłoby dzisiaj rekordowymi w skali Europy. Dlatego też Adam Loret postanowił zerwać jednostronnie umowę z firmą Century. Ostatecznie doszło do tego 29 maja 1929 r. Strona Polska musiała zapłacić ogromne odszkodowanie wynoszące 6,2 mln zł.

W roku 1933 został mianowany pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych. Loret zintegrował i uporządkował strukturę administracyjną Lasów Państwowych i przeprowadził pierwszą inwentaryzację zasobów leśnych Polski. Był współorganizatorem nowoczesnego przemysłu drzewnego. Opracował koncepcję samowystarczalności ekonomicznej Lasów Państwowych. Był mężem Haliny z Siewierskich (1884–1954).

Po wybuchu II wojny światowej ewakuował się wraz z najbliższymi współpracownikami na wschód, zabierając archiwa Lasów Państwowych. Kolumna samochodów, którymi się poruszali została w dniu 17 września zatrzymana przez sowieckie wojska. Został aresztowany 17 września w Nalibokach. Loret został osadzony przez władze sowieckie w więzieniu w Nowogródku i Wołożynie.

 

W 2003 roku w Jaśle, w archiwum rodzinnym dr Ewy Skalnej, znaleziono 20-stronicowy maszynopis autorstwa Bolesława Zmitrowicza, będący zapisem relacji gajowego Franciszka Dubickiego, aresztowanego wraz z Loretem. Opisuje ona okoliczności śmierci Adama Loreta. Na przełomie października i listopada 1939 roku, dyrektor wraz z kilkoma współwięźniami zostali zabrani do pracy w lesie. Mieli ładować drewno na wozy. Zostali ostrzeżeni, że przy próbie ucieczki będą zabici. Sześciu więźniów pilnowało 15 żołnierzy NKWD. Wywieziono ich 10 km od Wołożyna, do lasów majątku Pierszaje hr. Benedykta Tyszkiewicza. Na miejscu wprowadzono atmosferę terroru, zakazując więźniom nawet odwracania się podczas pracy. W pewnym momencie, około godz. 14. padł strzał, od którego zginął dyrektor Loret. Oprawcy ściągnęli z zabitego ubranie i buty, ciało pozostawiając w lesie. Wobec protestów innych więźniów, zwłoki zabrano i pochowano w Wołożynie, przy ul. Wileńskiej, nieopodal pomnika Niepodległości. Ta wersja zdarzeń okazała się mieć dużo nieścisłości i badania wykazały, że została wymyślona.

 

Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Loret    https://puszcza.tv/aktualnosci/1334/czlowiek-ktory-uratowal-puszcze-bialowieska


/ / / / /