MENU
Pomnik wdzięczności na cmentarzu żołnierzy radzieckich w parku T. Kościuszki przeniesiony z pl. Wolności. Fot. Wojciech Domagała. Licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland.

Dodał: maras - Administrator° - Data: 2021-08-11 12:23:26 - Odsłon: 141
Rok 2015


W czasach PRL-u wybudowano nowy pomnik − żołnierzy Armii Czerwonej projektu Pawła Stellera (1945), zastąpiony podkoniec lat 40. XX w. pomnikiem wykonanym przez rzeźbiarza Stanisława Marcinowa.
Katowicki pomnik czerwonoarmistów miał – razem z postumentem – ok. 10 m wysokości. Przedstawiał dwóch żołnierzy trzymających broń i sztandary. Odsłonięto go krótko po II wojnie światowej. Autorem rzeźby był Stanisław Marcinów. Pierwotnie na obelisku widniał napis „Armii Radzieckiej Wyzwolicielce”, który został usunięty w 1989 r. W 2014 r. pomnik został zdjęty z cokołu i po konserwacji przeniesiony na miejscowy cmentarz żołnierzy radzieckich w parku Tadeusza Kościuszki.

  • /foto/8855/8855255m.jpg
    1950 - 1955

Wikimedia Commons commons.wikimedia.org

Poprzednie: Kamienica nr 1 Strona Główna Następne: Katedra św. Jakuba i św. Agnieszki


Iras (Legzol) | 2021-08-11 14:47:16
Język polski to dziwny język. Tak mawiał mój znajomy z Laosu i nie on jedyny:) Pomniki nie stawia się za karę lub żeby kogoś (coś) potępić lecz celem upamiętnienia kogoś (czegoś). Zatem, używając skrótu myślowego, jest to jakaś forma wdzięczności. Wpis typu "pomnik wdzięczności na cmentarzu...", "pomnik wdzięczności dla..." jeszcze można spokojnie przyjąć za jasny w swym przekazie. Jednakże nazwa obiektu "Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej" sugeruje, że owy pomnik został wystawiony "Wdzięczności Armii Radzieckiej". Przy tak sformułowanej nazwie należy sprecyzować za co i komu Armia Radziecka jest wdzięczna :) Wiem, że podnoszę teraz rękę na "prawieświętość w Rzeczpospolitej", bo takie nazewnictwo już się mocno zakorzeniło w świadomości naszych rodaków, ale czy nie można takich obiektów nazywać "Pomnik Armii Radzieckiej" albo, jeżeli ta wdzięczność już musi być, "Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej" lub po prostu "Pomnik Wdzięczności"?
maras - Administrator | 2021-08-11 19:38:06
Z racji, że czas upływa i za chwilę nie będzie tych co doskonale rozumieją z czym kojarzą się "pomniki wdzięczności", taki dopisek jest nad wyraz przydatny aby następne pokolenia nie miały wątpliwości jakie przesłanki kierowały przy ich powstawaniu. Co do Twojej uwagi, to słusznie zauważyłeś, zresztą w nazwie obiektów nadrzędnych wyraz "dla" egzystuje.