Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9436279

Pałac Nosibądy (ruina)

Schloss Naseband



Budowa
poł XIX w.
Status
Istnieje częściowo
 
Ruiny pałacu z połowy XIX w. w otoczeniu dawnego parku.

Ruiny pałacu w Nosibądach (niem. Naseband) w gm. Grzmiąca. Pierwsze wzmianki o wsi, którą założył Hynrick Nietzebant pochodzą z 1364 r. Do 1687 r. należała do rodu von Kleist (Kleszczów), następnie do 1697 do von Glasenappów, a od 1735 do von Boninów. Ostatnim właścicielem majątku liczącego 1769 ha, był Hans von Zastrow. Jeszcze przed wybuchem wojny majątek z powodu niespłaconych długów, przejęło państwo. Wtedy też w pałacu powstała szkoła ...
Ruiny pałacu z połowy XIX w. w otoczeniu dawnego parku.

Ruiny pałacu w Nosibądach (niem. Naseband) w gm. Grzmiąca. Pierwsze wzmianki o wsi, którą założył Hynrick Nietzebant pochodzą z 1364 r. Do 1687 r. należała do rodu von Kleist (Kleszczów), następnie do 1697 do von Glasenappów, a od 1735 do von Boninów. Ostatnim właścicielem majątku liczącego 1769 ha, był Hans von Zastrow. Jeszcze przed wybuchem wojny majątek z powodu niespłaconych długów, przejęło państwo. Wtedy też w pałacu powstała szkoła rolnicza. Po wojnie do 1947 r. pałac wraz z majątkiem zarządzany był przez Sowietów. Jak wynika z protokołu sporządzonego 4 kwietnia 1946 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie - jak to określono – „dawny dwór – pałac o 99 pokojach”. Potem, przez jakiś czas w pałacowych murach umieszczono ponoć dom kultury lub po prostu wiejską świetlicę. W 1955 r. obiekt był już opuszczony i zaczął popadać w ruinę.

W tej chwili z dawnego założenia pozostały jedynie, pozbawione tynku i dawnego wystroju, ściany zewnętrzne. Część okien, wraz z głównym wejściem została zamurowana. Z powodu gęstej roślinności, dojście do pałacu w okresie letnim, jest mocno utrudnione. Wysokie krzewy i drzewa porastają pozbawione stropów wnętrze, dawny podjazd oraz niegdyś obramowany krzewami trawnik.

Pałac został zbudowany na planie prostokąta. Całość była podpiwniczona, posiadała dwie nadziemne kondygnacje oraz stromy, kryty dachówką ceramiczną dach. Oś głównego korpusu akcentował ryzalit z tympanonem. W tym też miejscu znajdowały się przesklepione półkoliście, wysokie drzwi. Na elewacji parter podkreślał podwójny gzyms międzyokienny oraz bogate boniowanie. Od wschodniej ściany szczytowej, do głównego korpusu przylegała parterowa przybudówka, zaś po stronie przeciwnej - taras z półkolistymi podcieniami w poziomie parteru. Być może oba skrzydła powstały w wyniku późniejszej przebudowy.

Przed pałacem ulokowany był półkoliście poprowadzony podjazd, graniczący od strony parku ze stawem. Pałac należał do najbardziej okazałych tego typu obiektów na terenie powiatu szczecineckiego. Schowane w gęstwinie ruiny, tworzą niezapomniany mroczny klimat całkiem niedawnej przeszłości, a dzisiaj zupełnie już zapomnianego miejsca.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1905-1911
    komentarze: 0
    Nosibądy. Gorzelnia i pałac.
  • Data: 1910-1915
    komentarze: 0
    Pałac w Nosibądach