MENU
Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej.

Dodał: KrzysztofKudowa° - Data: 2021-07-27 20:25:47 - Odsłon: 82
16 czerwca 2021

Data: 2021:06:16 15:08:10   ISO: 160   Ogniskowa: 18 mm   Aparat: NIKON CORPORATION NIKON D5100   Przysłona: f/8   Ekspozycja: 10/12500 s  


Wszystko zaczęło się się od pasji kolekcjonerskiej Grzegorza Smeli i Tomasza Włodyki. W prywatnych zbiorach obu kolekcjonerów szczególne miejsce zajmowały silniki stacjonarne, czyli zabytki techniki mało doceniane do tej pory w polskim muzealnictwie.
Gdy silników tych zebrała się już spora jak na polskie warunki ilość panowie postanowili pochwalić się szerzej wspólnymi zbiorami. Zakładając na popularnym FB konto o nazwie „Zabytkowe Silniki Stacjonarne” i przedstawiając na nim te zbiory sprawili, że kolekcja ta zaczęła być zauważalna w kraju. Przy niektórych silnikach podejmowali w tym czasie prace, dążąc do tego by były sprawne technicznie. Kolejny krok to pokazy i wystawy w których brali udział. Gdziekolwiek byli ich silniki cieszyły się zawsze dużym zainteresowaniem, co utwierdziło ich w przekonaniu że warto przygotować miejsce w którym będą eksponowane w formie stałej wystawy. Od tej pory rozpoczęli starania o to by zainteresować pomysłem władze samorządowe. Głównym autorem projektu muzeum był Grzegorz Smela, przedstawiony przez niego projekt znalazł akceptację właśnie tu w Gminie Niebylec gdzie pełni on funkcję radnego Gminy. Pod koniec w 2016 roku zapadła decyzja o przeznaczeniu na muzeum obiektu po byłym kółku rolniczym w Konieczkowej i niedługo później rozpoczęły się prace remontowe budynku. Równolegle wiosną tego roku za sprawą fundatorów , którymi byli właśnie wspomniani Tomasz Włodyka oraz Grzegorz Smela została ustanowiona fundacja o nazwie „Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej „S” w Konieczkowej”, której głównym zadaniem jest prowadzenie muzeum. Muzeum posiada zbiory ponad 110 silników (około 60 producentów), z których najstarsze datowane są na końcówkę XIX wieku. Do najbardziej unikatowych silników w kolekcji muzeum należą te wyprodukowane na obszarze Austro-Węgier oraz na terenie Polski przed wybuchem II Wojny Światowej. Większość eksponatów jest nadal sprawna. Na szczególną uwagę zasługują również zgromadzone tutaj dokumenty i literatura, dotycząca rolnictwa. Zbiory uzupełniają akcesoria takie jak: oliwiarki lutlampy, kanistry , pojemniki i wiele innych.
Dostępna jest również wystawa zabytkowych maszyn rolniczych (po drugiej stronie placu) oraz wystawa pamiątek strażackich.
Muzeum silników stacjonarnych w Konieczkowej jest pierwszą w Polsce placówką poświęconą w całości silnikom stacjonarnym a większość zbiorów pochodzi z prywatnych kolekcji. Niejako znakiem czasu jest fakt, że to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone silnikom stacjonarnym powstaje na Podkarpaciu gdzie silniki te wykorzystywane były bodajże najdłużej, oraz że mieści się ono w obiekcie po nieistniejącym „Kółku Rolniczym” i na terenach gdzie jeszcze do niedawna rolnictwo było główną dziedziną życia ludności.

KrzysztofKudowa°

Poprzednie: Collegium Minus Uniwersytetu Jagiellońskiego Strona Główna Następne: Kanał wodny