Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9414566

Sąd Rejonowy (Zamek)

Zamek Piastów śląskich , Klasztor norbertanekBudowa
XVIII w.
 
Budynek, zwany powszechnie zamkiem, powstał pod koniec XVIII w., ale w jego murach zachowały się relikty pochodzącej z czasów średniowiecza warowni. Czas jej powstania szacowany jest na wiek XIII, aczkolwiek niektórzy twierdzą, iż obronna budowla istniała tutaj już w XII w. Niewykluczone, że wówczas stanowił on fragment południowej linii obronnej wczesnopiastowskiego państwa polskiego. Była to zapewne budowla drewniana otoczona ziemnym wałem. Na początku XIII w. przez pewien czas pełniła ona rolę ...
Budynek, zwany powszechnie zamkiem, powstał pod koniec XVIII w., ale w jego murach zachowały się relikty pochodzącej z czasów średniowiecza warowni. Czas jej powstania szacowany jest na wiek XIII, aczkolwiek niektórzy twierdzą, iż obronna budowla istniała tutaj już w XII w. Niewykluczone, że wówczas stanowił on fragment południowej linii obronnej wczesnopiastowskiego państwa polskiego. Była to zapewne budowla drewniana otoczona ziemnym wałem. Na początku XIII w. przez pewien czas pełniła ona rolę siedziby klasztoru norbertanek przeniesionych potem do Czarnowąsów koło Opola.
Obecnie jest to budowla murowana otynkowana zwrócona elewacją frontową na wschód. Założona na planie podkowy składa się z dwupiętrowego budynku z dwoma prostopadłymi piętrowymi skrzydłami. Obecnie mieści się tutaj Sąd Rejonowy.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1928
    komentarze: 1
    Rybnik - zamek, obecnie Sąd Rejonowy na Placu Kopernika. Fot. ...