Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Kościół św. Apostołów Mateusza i Macieja (stary)
1
 
 
 
 
  ID: 9414403

Kościół św. Mateusza i MaciejaBudowa
1904 r.
 
Kościół świętych Apostołów Mateusza i Macieja - projekt świątyni opracował w 1904 roku berliński architekt Oskar Hoßfeld, autor wielu świątyń, m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i w Strzelcach Opolskich. Zaprojektowana przez niego świątynia jest jednonawowa, reprezentuje styl modernistyczny. Została wzniesiona z cegły klinkierowej, częściowo została otynkowana. Fasada jest zwieńczona szczytem ze stylizowanymi wolutami. Trzy portale są ozdobione płycinami. Znajdujące się w fasadzie dwa okna mają ...
Kościół świętych Apostołów Mateusza i Macieja - projekt świątyni opracował w 1904 roku berliński architekt Oskar Hoßfeld, autor wielu świątyń, m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i w Strzelcach Opolskich. Zaprojektowana przez niego świątynia jest jednonawowa, reprezentuje styl modernistyczny. Została wzniesiona z cegły klinkierowej, częściowo została otynkowana. Fasada jest zwieńczona szczytem ze stylizowanymi wolutami. Trzy portale są ozdobione płycinami. Znajdujące się w fasadzie dwa okna mają kształt i obramowania wyraźnie w stylu secesyjnym. Do ściany północnej jest dobudowana czworokątna wieża, nakryta dachem hełmowym w stylu neobarokowym, zakończonym ostrosłupową iglicą. Świątynia posiada boczną dobudówkę od strony północnej, będącą niższą nawą boczną. Nawę główną nakrywa drewniany strop z ozdobnymi kasetonami. Trójbocznie zamknięte prezbiterium jest nakryte sklepieniem kopulastym.
Kamień węgielny został poświęcony w dniu 24 września 1904 roku. Prace budowlane prowadził budowniczy Józef Kuballa z Raciborza. Nowa świątynia została poświęcona w dniu 5 listopada 1906 roku. Budowla posiada późnobarokowy wystrój. Wyposażenie pochodzi częściowo ze starego kościoła. Ołtarz główny i obydwa ołtarze boczne reprezentują styl barokowy i powstały w XVII wieku. Polichromia została wykonana przez Józefa Langera z Wrocławia w 1909 roku. W 1971 roku zamalowano ją.
Za Wikipedią
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2016-09-07
    komentarze: 0
    Kościół pw. Mateusza i Macieja w Brzeziu.