Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9377217

Tablice pamiątkowe 
Tablice upamiętniające wydarzenia związane z tym rejonem. Zostały one poświęcone powstańcom Wiosny Ludów, budowniczym zalewu oraz powstańcom wielkopolskim.

Podczas Wiosny Ludów w marcu 1848 r. na terenie gminy miał miejsce bunt chłopski. Chłopi z okolicznych wiosek pod dowództwem Tomasza Sikorskiego z Myślniewa zbuntowali się po ich uwłaszczeniu. Napadali na dwory właścicieli ziemskich i po ich wypędzeniu dzielili ziemię między siebie. Po tygodniu rozruchy zostały stłumione przez wojsko pruskie ...
Tablice upamiętniające wydarzenia związane z tym rejonem. Zostały one poświęcone powstańcom Wiosny Ludów, budowniczym zalewu oraz powstańcom wielkopolskim.

Podczas Wiosny Ludów w marcu 1848 r. na terenie gminy miał miejsce bunt chłopski. Chłopi z okolicznych wiosek pod dowództwem Tomasza Sikorskiego z Myślniewa zbuntowali się po ich uwłaszczeniu. Napadali na dwory właścicieli ziemskich i po ich wypędzeniu dzielili ziemię między siebie. Po tygodniu rozruchy zostały stłumione przez wojsko pruskie w potyczce pod Kochłowicami.

70 lat później podczas powstania wielkopolskiego w rejonie Kobylej Góry dochodziło do licznych potyczek powstańców z Niemiecką strażą graniczną. Jedną z takich zwycięskich potyczek stoczyli 15 stycznia 1919 r. powstańcy z kompanii pleszewskiej i skalmierzyckiej pod dowództwem podporucznika Feliksa Pamina. Powstańcy na potyczkę wyruszyli właśnie z miejsca, gdzie obecnie znajduje się zalew Blewązka. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na tzw. Szlaku Powstania Wielkopolskiego postawiona została tablica edukacyjna.

W latach 1978-1983 na strumyku Marszenica został zbudowany zalew Blewązka. Dla uczczenia 25. rocznicy budowy zalewu w sierpniu 2008 r. mieszkańcy Kobylej Góry ufundowali tablicę pamiątkową, ustawiając ją w pobliżu zalewu, obok pomnika Wiosny Ludów.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2021-06-17
    komentarze: 0
    Tablice upamiętniające wydarzenia związane z tym rejonem. Zostały ...
  • Data: 2021-06-17
    komentarze: 0
    Tablica edukacyjna znajdująca się w pobliżu tablic pamiątkowych.