Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Hotel Portowy, ul. Pocztowa, Kędzierzyn-Koźle
Neisse - Ralf: Ok, kolejnym razem Cię posłucham, choć wolałbym słuchać Regulaminu. Niemniej szacunek, że chciało Ci się poprawiać zdjęcia.
Cukrownia Strzelin, ul. Ząbkowicka, Strzelin
żmija - Administrator: Gratuluję i życzę kolejnych tysięcy :)
Stacja kolejowa Wrocław Żerniki, ul. Żernicka, Wrocław
moose (administrator): Podmianka.
Panoramy i widoki Lubina, Lubin
Zulka: Wstawiłam lepszy skan . Datowanie wstawiłam 1925r. Różnica, że tu jest dopisane na zdjęciu Blick von Windmühlenberg. U mnie tego nie ma
Mapy regionu (Wrocław i okolice), Wrocław
Parsley: Zapewne masz rację. CBN podaje "Datowanie na podstawie źródeł" i dotyczy to roku wydania. Twoje datowanie odpowiada przybliżonemu stanowi aktualności mapy. Pytanie - jaką datę powinniśmy zapisać: pewny rok wydania, czy domniemany stan aktualności?

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Rigo.
żmija - Administrator
Wolwro
chrzan233
Przemek (NR)
Rob G.
Popski
J. Budziński z Kłodzka
stap
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Tony
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Apteka Pod Złotym Orłem
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2021-05-11 02:29:01, Aktualizacja: 2021-06-14 22:35:55, Odsłon: 508

Najstarsza w Bydgoszczy apteka została zbudowana w 1590 r.

Najstarsza w Bydgoszczy apteka została zbudowana w 1590 r. Do roku 1795 była w posiadaniu braci zakonnych. Po sekularyzacji zakonu Jezuitów zabudowania klasztorne przejęło gimnazjum miejskie. W pojezuickim gimnazjum swoją aptekę prowadził dawniejszy jezuita brat Jerzy Kluge. W roku 1794 aptekarz Ludwik Kuhlbronn doniósł królowi, że chciałby od brata Kluge odkupić aptekę. Otrzymał już wtedy od magistratu pozwolenie na założenie apteki. W tym czasie umarł brat Jerzy Kluge, który był głównym spadkobiercą apteki. W czasie czynności spadkowych książę biskup von Hohenzollern unieważnił testament ojca Kluge. Swoją decyzję uzasadnił regułą zakonu jezuitów, która zabraniała gromadzenia majątków i wszelkiego rodzaju dóbr. Cały majątek przejął Kościół. 30 lipca 1795 r. Ludwik Kuhlbronn otrzymał od króla przywilej na założenie apteki medycynalnej. Warunkiem przywileju było przyjęcie inwentarza apteki pojezuickiej. Kuhlbronn podczas wojny porzucił aptekę i uciekł z Bydgoszczy. W roku 1868 aptekarz Ludwik Kupffender wystąpił o przywilej na otwarcie apteki. Prośbę odrzucono. Ludwik Kupffender dokonał kupna apteki dnia 30 września 1808 r. Po jego śmierci aptekę prowadził do roku 1837 Jan Samuel Illing. W 1838 r. aptekę przejmuje pasierb Ludwik E. Kupffender. Od 1873 r. kolejnym właścicielem był Otto Kupfender. Następnym posiadaczem apteki został dr farmacji Alfred Kupffender. Z okazji rocznicy 100-lecia posiadania apteki przez rodzinę Kupffenderów zafundował on w 1909 r. fontannę, która mieściła się przed wejściem do apteki (obecnie fontanna znajduje się przed gmachem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy). Rodzina Kupffenderów prowadziła aptekę do roku 1921. W roku 1951 apteka została upaństwowiona i otrzymała nazwę Apteka społeczna nr 15. W 1978 r. wróciła ponownie nazwa i godło APTEKA POD ZŁOTYM ORŁEM. Obecnie apteka zlokalizowana jest pod numerem Stary Rynek 1.

 

 

Za https://www.facebook.com/BydgoskieCentrumInformacji/posts/349711805113243/


/ / / / 1-7 / 1 /