Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9304203

Kościół MB Częstochowskiej

Evangelische KircheBudowa
1740 - 1741
 
Jednonawowa orientowana świątynia barokowa z kwadratową trójczłonową wieżą, zbudowana w latach 1740-41 z fundacji właścicieli Dolska, Beate Louise von der Marwitz i Hansa Wilhelma von Mörnera. W 1878 r. przebudowano wieżę i zachodnią część korpusu w formach neobarokowych, zwieńczoną stożkowym hełmem krytym łupkiem. Nad tympanonem portalu zachodniego znajduje się płyta z herbami fundatorów kościoła: Beate Louise von der Marwitz i Hansa Wilhelma von Mörnera. Narożniki elewacji opinają pilastry podtrzymujące ...
Jednonawowa orientowana świątynia barokowa z kwadratową trójczłonową wieżą, zbudowana w latach 1740-41 z fundacji właścicieli Dolska, Beate Louise von der Marwitz i Hansa Wilhelma von Mörnera. W 1878 r. przebudowano wieżę i zachodnią część korpusu w formach neobarokowych, zwieńczoną stożkowym hełmem krytym łupkiem. Nad tympanonem portalu zachodniego znajduje się płyta z herbami fundatorów kościoła: Beate Louise von der Marwitz i Hansa Wilhelma von Mörnera. Narożniki elewacji opinają pilastry podtrzymujące gzyms koronujący.
Część wyposażenia zachowała się z XVIII i XIX w., m.in. drewniany, rzeźbiony ołtarz główny typu amonowego z 2 połowy XVIII w., utrzymana w podobnym stylu, oddzielona od niego ambona, organy oraz chrzcielnica (XVIII w.). Z poprzedniego kościoła pochodzą płyty nagrobne z 1558 i 1583 r.
Kościół znajduje się pośrodku wsi, obok niego stoi pomnik poległych żołnierzy z czasów I wojny światowej.

Za Wikipedia
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1910
  komentarze: 0
  Dolsk. Kościół, agencja pocztowa i gospoda oraz jezioro Dolskie
 • Data: 1910
  komentarze: 0
  Dolsk. Restauracja z pocztą, dom gospodarczy, szkoła oraz kościół.
 • Data: 1925-1935
  komentarze: 1
  Dolsk. Siedziba firmy budowlanej i tartaku, nadleśnictwo i spółdzielnia ...