Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9302796

Sala księcia Bogusława X

Kościół zamkowy św Ottona 
Kościół wbudowany w skrzydło północne uważany jest za pierwszą tego typu protestancką budowlę na Pomorzu. Przyjmuje się, że ukończenie budowy skrzydła północnego, a zarazem kaplicy zamkowej założonej na planie prostokąta z kwadratową wieżą w jego zachodniej części nastąpiło w 1577 roku. W dalszym ciągu jednak kontynuowano wyposażenie świątyni. Prawdopodobnie do nowej kaplicy przeniesiono tylko część przedmiotów ze średniowiecznej kolegiaty, gdyż rzeczy cenniejsze zostały podzielone pomiędzy panujących ...
Kościół wbudowany w skrzydło północne uważany jest za pierwszą tego typu protestancką budowlę na Pomorzu. Przyjmuje się, że ukończenie budowy skrzydła północnego, a zarazem kaplicy zamkowej założonej na planie prostokąta z kwadratową wieżą w jego zachodniej części nastąpiło w 1577 roku. W dalszym ciągu jednak kontynuowano wyposażenie świątyni. Prawdopodobnie do nowej kaplicy przeniesiono tylko część przedmiotów ze średniowiecznej kolegiaty, gdyż rzeczy cenniejsze zostały podzielone pomiędzy panujących książąt. Poza tym nowe wnętrze zostało bardzo bogato wyposażone, w tym w nowy ołtarz i liczne malowidła. Całe wyposażenie kaplicy z czasów książęcych dotrwało do początku XVIII wieku i zostało zmienione dopiero przez władze pruskie. W tym czasie powołana została również parafia zamkowa a kościół pełnił funkcję świątyni dworskiej oraz kaplicy Kościoła ewangelicko-reformowanego. Zmian w jego wyglądzie dokonano jeszcze dwa razy, a ich ostatecznym celem byto nadanie mu pierwotnego wyglądu z czasów książęcych.
W wyniku bombardowania w 1944 roku wnętrze kaplicy uległo spaleniu i kompletnemu zniszczeniu. Została odbudowana w latach 1948-1956, a w miejscu kościoła zamkowego usytuowano salę koncertową im. księcia Bogusława X.

Źródło: Wikipedia
/żmija/
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1920
    komentarze: 0
    Szczególny charakter i oprawę otrzymał dawny kościół zamkowy, ...
  • Data: 1962
    komentarze: 0
    Sala kameralna fot. Witold Chromiński