Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9276573

Jezioro Duże Wełmino (Wełmino)

Gross Welm See



 
Ostatnie z opisanych tu kilku pięknych jezior gminy Kłodawa i ostatnie niestety w ogóle. Zbiornik, jak większość o genezie rynnowej, choć o misie nie tak bardzo wydłużonej, jak choćby j. Ciecz, czy j. Grzybno. Pokrój tego akwenu można przyrównać do prostokąta, który na krańcu N-W i S-E wystawił po jednym prostym rogu. Oś długa zbiornika przekrzywiona o ok. 45 ̊ na zachód od linii N-S. Linia brzegowa słabo rozwinięta, brzegi wschodnie i zachodnie niemal proste z niewielkimi tylko zakleśnięciami i ...
Ostatnie z opisanych tu kilku pięknych jezior gminy Kłodawa i ostatnie niestety w ogóle. Zbiornik, jak większość o genezie rynnowej, choć o misie nie tak bardzo wydłużonej, jak choćby j. Ciecz, czy j. Grzybno. Pokrój tego akwenu można przyrównać do prostokąta, który na krańcu N-W i S-E wystawił po jednym prostym rogu. Oś długa zbiornika przekrzywiona o ok. 45 ̊ na zachód od linii N-S. Linia brzegowa słabo rozwinięta, brzegi wschodnie i zachodnie niemal proste z niewielkimi tylko zakleśnięciami i wybrzuszeniami. Jezioro posiada jedynie po dwie wyraźniej wykształcone zatoki na krańcu N-W oraz S-E i tamże dwa półwyspy. Niemal wszystkie brzegi zbiornika są twarde i suche. Szczególnie wysokie, strome i malownicze są pobrzeża N-W, przy których zlo-kalizowany jest ośrodek wypoczynkowy. Jedyne płaskie, podmokłe fragmenty to bezpośrednie sąsiedztwo dopływu i odpływu. Akwen w całości otoczony jest lasami, przede wszystkim pięknymi buczynami.J. Wełmino osiada trzy głęboczki. Największy - 19,0 m znajdziemy w ok. 1/3 długości akwenu poczynając od krańca N-W, bliżej brzegu wschodniego. Dwa pozostałe o głębokościach powyżej 15 m znajdują się w części północno-wschodniej.Zbiornik ma tylko jeden dopływ wpadający do niego w krańcu N-W i odbierający wodę z górnej części rynny. Zazwyczaj nie wysycha on i prowadzi wodę przez cały rok. Odpływ z kolei znajduje się dokładnie po przekątnej misy w końcu N-E. Prowadzi on do pobliskiego j. Wełminko (7,4 ha), w którym, co ciekawe, kończy swój bieg. Wody zbiornika są przejrzyste, co umożliwia występowanie elo-deidów (głównie wywłócznik kłosowy, rogatek sztywny, kilka gatunków rdestnic) do głębokości około 5 m. W wielu miejscach piaszczyste na ogół dno zbiornika jest zatem pokryte podwodnymi dywanami hydrofitów.
Jezioro Wełmino znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie DK22 po-między Zdroiskiem i Przyłęgiem. Jadąc tamtędy z łatwością dostrzeżemy z drogi po stronie południowej jego modrą toń prześwitującą kusząco wśród buków. Tam też znajduje się „OW Zdroisk” należący do KW Policji w Gorzowie Wlkp. (stąd poboczna nazwa akwenu „Policyjne”). Przed ośrodkiem można pozostawić samochód, a na jego terenie skorzystać z niewielkiego kąpieliska i plaży, wypożyczyć łódkę, posilić się, rozbić namiot, czy przenocować. J. Wełmino znajduje się w obrębie obszarów naturowych - „Ostoi Barlineckiej” i „Puszczy Barlineckiej”.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1889
    komentarze: 2
    Kilka obrazków ze Zdroiska.
  • Data: 1897
    komentarze: 0
    Jezioro i restauracja w Zdroisku.
  • Data: 1910-1912
    komentarze: 0
    Zdroisko. Jezioro Duże Wełmino.
  • Data: 1910-1920
    komentarze: 0
    Jezioro i restauracja w Zdroisku.
  • Data: 1930-1935
    komentarze: 0
    Wełmin. Widok ogólny, gospoda i jezioro.