Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Przeszkoda przeciwpiechotna (dawna)
2
 
Lekki schron (nieukończony)
4
 
Lekki schron bojowy
7
 
Przeszkoda przeciwpancerna i przeciwpiechotna (dawna)
7
 
Ciężki schron bojowy Sabała
8
 
Okopy ośrodka oporu Jastarnia
7
 
Lekki schron (nieukończony)
1
 
Ciężki schron bojowy Saragossa
11
 
Ciężki schron bojowy Sęp
12
 
Ciężki schron bojowy Sokół
8
 
 
 
 
  ID: 9251887

Skansen fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. kontradmirała Włodzimierza Steyera

Ośrodek Oporu Jastarnia



Budowa
1939
 
Po zakończeniu I wojny światowej, kiedy odrodziło się państwo Polskie Polska uzyskała również dostęp do Bałtyku. Niestety pas wybrzeża w tamtych czasach był raczej wąski. Półwysep Hel stanowił znaczną jego część. W latach 30. XX wieku postanowiono ten rejon umocnić. Tak utworzono Rejon Umocniony Hel, a w maju 1939 roku rozpoczęły się prace nad Ośrodkiem Oporu Jastarnia, które miały zakończyć się w listopadzie. Wybuch wojny zastał fortyfikacje gotowe do obrony, jednak nie były one w pełni wyposażone ...
Po zakończeniu I wojny światowej, kiedy odrodziło się państwo Polskie Polska uzyskała również dostęp do Bałtyku. Niestety pas wybrzeża w tamtych czasach był raczej wąski. Półwysep Hel stanowił znaczną jego część. W latach 30. XX wieku postanowiono ten rejon umocnić. Tak utworzono Rejon Umocniony Hel, a w maju 1939 roku rozpoczęły się prace nad Ośrodkiem Oporu Jastarnia, które miały zakończyć się w listopadzie. Wybuch wojny zastał fortyfikacje gotowe do obrony, jednak nie były one w pełni wyposażone (przykładowo: brakowało części uzbrojenia, systemów wentylacyjnych). Prace wykończeniowe trwały przez cały czas Obrony Wybrzeża. W czasie jej trwania pozycja nie była atakowana. Ośrodek usytuowano około 3 km od centrum Jastarni w kierunku Kuźnicy. Ośrodek składał się z czterech ciężkich bunkrów i schronów lekkich. Ciężkie schrony bojowe to: Sokół, Sabała, Saragossa, Sęp. Schron Sokół znajduje się nad zatoką Pucką, Sabała - to ośrodek dowodzenia Ośrodka Oporu, Saragossa - położony pomiędzy schronami Sabała i Sęp, a Sęp znajduje się na plaży od strony morza.
Po zakończeniu kampanii wrześniowej obszar ośrodka oporu Jastarnia był dalej utrzymywany przez Niemców w sprawności bojowej. Obiekty służyły jako schrony przeciwlotnicze, oraz jako posterunki obserwacyjne. Przygotowywane były również do obrony w 1945 roku. Przygotowania te polegały na uzupełnieniu ziemnych elementów obrony oraz rowów przeciwpancernych.
Po zakończeniu wojny schrony w dalszym ciągu były przewidywane w planach obronnych. Dopiero w końcu lat siedemdziesiątych zrezygnowano z tych planów. 15 VI 1999 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Ośrodek Oporu Jastarnia został uznany za zabytek. W 2000 roku fortyfikacje zostały przekazane w zarządzanie cywilne, co umożliwiło powstrzymanie ich dewastacji i przeprowadzenie prac konserwatorskich.
W 2005 roku, na bazie tych obiektów, zaczął działać Skansen fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, powstała ścieżka dydaktyczna, odtworzono również przeszkody przeciwpancerne, przeciwpiechotne i okopy. Schron Sabała w okresie letnim jest otwarty dla zwiedzających - można zapoznać się tutaj z wyposażeniem i funkcjonowaniem fortyfikacji II Rzeczypospolitej.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2015-07-26
    komentarze: 0
    Ujęcie na schron z widokiem wieżyczki pancernej na stropie.