Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9190026

Stado Ogierów w Kętrzynie

LandesgestütBudowa
1877
 
Stado Ogierów w Kętrzynie zostało utworzone w 1877r po wyprowadzeniu ogierów ze Stadniny Koni w Trakenach. Było obok Georgenburga. Braniewa i Kwidzyna jednym z czterech stad ogierów w Prusach Wschodnich. Stado Ogierów w Kętrzynie obsługiwało południowo-wschodnie powiaty Prus Wschodnich. Posiadało stajnie na 200 sztuk koni i mniej więcej taki stan ogierów był utrzymywany. W okresie międzywojennym ok. 75% stanowiły ogiery ras szlachetnych, głównie trakeńskie i wschodniopruskie, i kilka pełnej krwi ...
Stado Ogierów w Kętrzynie zostało utworzone w 1877r po wyprowadzeniu ogierów ze Stadniny Koni w Trakenach. Było obok Georgenburga. Braniewa i Kwidzyna jednym z czterech stad ogierów w Prusach Wschodnich. Stado Ogierów w Kętrzynie obsługiwało południowo-wschodnie powiaty Prus Wschodnich. Posiadało stajnie na 200 sztuk koni i mniej więcej taki stan ogierów był utrzymywany. W okresie międzywojennym ok. 75% stanowiły ogiery ras szlachetnych, głównie trakeńskie i wschodniopruskie, i kilka pełnej krwi angielskiej i arabów. Pozostałe 25% były to ogiery ras zimnokrwistych. W końcu II wojny światowej ogiery ze stada były ewakuowane. Z tych ogierów do stada nie wrócił po wojnie ani jeden.
Polskie Stado Ogierów w Kętrzynie powstało w 1947r. Zostały w nim postawione ogiery pochodzące z rewindykacji z Niemiec oraz ze stad i stadnin mazurskich. Do Kętrzyna trafiły również ogiery ras fiording i döle. Stado Ogierów w Kętrzynie obsługiwało rejony północno-wschodniej Polski, które zostały powiększone po likwidacji Stada Ogierów w Janowie Podlaskim. W okresie powojennym działalność Stada Ogierów koncentrowała się na obszarze działania Białostockiego Związku Hodowców Koni obejmującego województwa: białostockie, łomżyńskie i suwalskie, gdzie hodowano konie zimnokrwiste. W stadzie znajduje się 150 ogierów - 130 zimnokrwistych i 20 ogierów ras szlachetnych.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1915
    komentarze: 0
    Stadnina w Kętrzynie.