Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9073322

Pomnik Eduarda Meiera (dawny)Status
Nie istnieje
 
Jeszcze przed I wojną światową, w 1900 roku, przed bramą wjazdową miejscowej huty wzniesiono pomnik, który uznano za jedno z największych dzieł sztuki w obrębie miasta Ruda O/S. Pomnik głównego dyrektora „Friedenshütte“ Eduarda Meiera przedstawiał jego popiersie na czteropoziomowym granitowym cokole w formie grubej kolumny. Na jego stopniach stał hutnik z fartuchem, trzymająca szczypce w prawej ręce i lewą rękę wystającą do góry. U stóp hutnika siedział młody uczeń, a obok niego leżało koło zębate. ...
Jeszcze przed I wojną światową, w 1900 roku, przed bramą wjazdową miejscowej huty wzniesiono pomnik, który uznano za jedno z największych dzieł sztuki w obrębie miasta Ruda O/S. Pomnik głównego dyrektora „Friedenshütte“ Eduarda Meiera przedstawiał jego popiersie na czteropoziomowym granitowym cokole w formie grubej kolumny. Na jego stopniach stał hutnik z fartuchem, trzymająca szczypce w prawej ręce i lewą rękę wystającą do góry. U stóp hutnika siedział młody uczeń, a obok niego leżało koło zębate. Wszystkie rzeźby zostały odlane z brązu. Pomnik ten miał z jednej strony wyrażać apoteozę hutnictwa i ciężkiej pracy hutników, a z drugiej upamiętnić powszechnie uznanego dyrektora górnośląskiego przemysłu. Artystą, który zaprojektował pomnik w tym czasie, był znany rzeźbiarz Johannes Böse, który również wyrzeźbił rzeźbę poety Josepha von Eichendorffa w Raciborzu w 1909 roku ( ). Budynek Friedenshütten przetrwał okres międzywojenny, ale został zniszczony przez nowych władców po 1945 roku jako "ślad niemieckości". Oszczędzono tylko postument: obecnie znajduje się on przed kościołem parafialnym w Bielszowicach ( ). Tam służy jako podstawa posągu anioła. Na cokole można przeczytać napis: PRZEZ STOWARZYSZENIE / "HUTA / GÓRNY ŚLĄSK" / JEJ PRZEWODNICZĄCY / WZNIESIONY / 1900.... "
Autor Przemysław Nadolski w opracowaniu "Zabytki Rudy Śląskiej do 1945 roku i ich dalsze losy":
Niestety, nie mamy żadnych innych zdjęć pomnika i nie wiemy, co stało się z poszczególnymi rzeźbami z brązu (popiersie, z ślusarzem i młodym uczniem oraz z kołem zębatym). Uważa się, że popiersie dyrektora huty zostało zniszczone przez komunistów po 1945 roku z powodów ideologicznych.
Leon Swaczyna i Martin Buballa -
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1903
  komentarze: 0
  Nowy bytom na początku XX wieku.
 • Data: 1913-1920
  komentarze: 0
  Nowy Bytom. Pomnik Eduarda Meiera.
 • Data: 1917
  komentarze: 0
  Nieistniejące już popiersie Eduarda Mejera pierwszego dyrektora ...
 • Data: 1920
  komentarze: 0
  Nowy Bytom. Dawny szpital górniczy i pomnik Eduarda Meiera.

Pomnik Eduarda Meiera (dawny) na innych fotografiach
 • 1939 - 1943