Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Willa nr 14b, ul. Kasprusie, Zakopane
maras - Administrator: Ja natomiast szacun za te wszystkie identyfikacje !!!
Cmentarz wojenny nr 95 - Stróżówka, Stróżówka
morganghost: Na przyszłość zmniejszę zdjęcia przed wgraniem, sorki za kłopot :)
Cmentarz wojenny nr 93 - Stróżówka, Stróżówka
maras - Administrator: Zmniejszyłem do regulaminowych 1600px na dłuższym boku.
Łęczna
Zbigniew Franczukowski (bynio): To nie synagoga, ale spalony budynek kasy oszczędności.
Cmentarz wojenny nr 93 - Stróżówka, Stróżówka
maras - Administrator: :)
Cmentarz wojenny nr 94 - Stróżówka, Stróżówka
maras - Administrator: Zmniejszyłem.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
Wolwro
Zbigniew Franczukowski (bynio)
TW40
jawc - Administrator
Darkow
Darkow
dariuszfaranciszek
maras - Administrator
dariuszfaranciszek
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
dariuszfaranciszek
StaszekM
StaszekM
StaszekM
StaszekM
maras - Administrator
StaszekM
Zbigniew Franczukowski (bynio)
MR1990

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wałbrzyskie masarnie upaństwowione w 1947 roku
Autor: bogdanow°, Data dodania: 2020-12-03 17:47:15, Aktualizacja: 2020-12-04 21:43:59, Odsłon: 536

Wykaz masarni funkcjonujących w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju do 1947 roku

Wykaz masarni i warsztataów rzeźniczych w Wałbrzychu i w przyległych miejscowościach (później włączonych do Wałbrzycha) oraz w Szczawnie-Zdroju upaństwowionych w 1947 roku

Przytoczony spis masarni i warsztatów rzeźniczych (w dosłownym brzmieniu właściciela i adresu masarni bądź warsztatu rzeźniczego) pochodzi z wykazu 7 przedsiębiorstw do upaństwowienia opublikowanego we Wrocławskim Dzienniku Wojewódzkim Nr 4, 1947, poz. 19.

L.p.

Właściciel masarni lub warsztatu rzeźniczego

Pełny adres masrni lub warsztatu rzeźniczego

(przytoczony z dokumentów źródłowych)

Obecna lokalizcja byłej masarni lub warsztatu rzeźniczego w przypadku zmiany nazwy ulicy; inne uwagi

1

Richard Gerstenberg

Wałbrzych, 22-go Lipca 23

11-go Listopada

2

Paulus Fibich

Wałbrzych, 22-go Lipca 38

11-go Listopada

w 1956 zakład nr 2 Zakładów Miięsnych

3

Fritz Ulrich

Wałbrzych, 22-go Lipca 54

11-go Listopada

4

Alfred Schreiber

Wałbrzych, 22-go Lipca 87

11-go Listopada

5

Jerzy Miller

Wałbrzych, 22-go Lipca 99

11-go Listopada

6

Ewald Scholz

Wałbrzych, 22-go Lipca 139

11-go Listopada

7

Max Puschel

Wałbrzych, Niepodległości 4

 

8

Richard Simon

Wałbrzych, Niepodległości 23

 

9

Konrad Alex

Wałbrzych, Niepodległości 24

 

10

Wilhelm Langer

Wałbrzych, Niepodległości 65

 

11

Gerhard Hierson

Wałbrzych, Niepodległości 74

 

12

Karl Heidesbach

Wałbrzych, Niepodległości 139

 

13

Wilhelm Herrmann

Wałbrzych, Niepodległości 145

 

14

Alfred Turmann

Wałbrzych, Niepodległości 187

 

15

Karl Bohm

Wałbrzych, Niepodległości 243

 

16

Oswald Hirse

Wałbrzych, Niepodległości 298

 

17

Paul Klose

Wałbrzych, Roli-Żymierskiego 3

Piłsudskiego

18

Erich Anders

Wałbrzych, Roli-Żymierskiego 47

Piłsudskiego

19

Bernard Stanke

Wałbrzych, Roli-Żymierskiego 54

Piłsudskiego

20

Paul Klose

Wałbrzych, Roli-Żymierskiego 68

Piłsudskiego

21

Anna Heimzel

Wałbrzych, Roli-Źymierskiego 94

Piłsudskiego

22

Adolf Hilmer

Wałbrzych, Czerwonej Armii 12

Armii Krajowej

23

Paul Bichof

Wałbrzych, Czerownej Armii 28

Armii Krajowej

24

Franz Binias

Wałbrzych, Czerwonej Armii 34

Armii Krajowej

25

Andreas Jort

Wałbrzych, Czerownej Armii 54

Armii Krajowej

26

Elsa Muhle

Wałbrzych, Moniuszki 7

 

27

Alois Reich

Wałbrzych, Moniuszki 26

 

28

Adolf Steibrich

Wałbrzych, Mickiewicza 52

 

29

Konrad Miller

Wałbrzych, Mickiewicza 57

 

30

Karl Springer

Wałbrzych, Stalina 4

al. Wyzwolenia

31

Gustaw Ripke

Wałbrzych, Osóbka-Morawskiego 25

Lewartowskiego

32

Fritz Opitz

Wałbrzych, Sienkiewicza 5

 

33

Erich Senit

Wałbrzych, Katowicka 1

 

34

Karl Gertner

Wałbrzych, Paderewskiego 27

w 1956 roku topilelnia tłuszczu Zakadów Mięsnych

35

Otto Schaniz

Wałbrzych, Kościuszki 11

 

36

Franz Hauslen

Wałbrzych, Młynarska 24

 

37

Willi Stiller

Wałbrzych, Rynek 23

 

38

Willi Schelitz

Biały Kamień, Traugutta 31

Andersa

39

Alfred Welz

Biały Kamień, Traugutta 41

Andersa

40

Rosa Filip

Biały Kamień, Traugutta 65

Andersa

41

Paul Berger

Biały Kamień, Traugutta 96

Andersa 96

42

Alois Schumann

Biały Kamień, Traugutta 126

Andersa 126

43

Georg Paul

Biały Kamień, Traugutta 135

Andersa

44

Alfred Geisler

Biały Kamień, Traugutta 137

Andersa

45

Albert Schumann

Biały Kamień, Traugutta 143

Andersa

46

BrunoGoerther

Biały Kamień, Traugutta 148

Andersa 148

47

Alfred Schade

Biały Kamień, Niepodległości 3

Wańkowicza

48

Bernard Seidel

Biały Kamień, Kościuszki 3

Dąbrowskiego

49

Selma Poiser

Biały Kamień, Kościuszki 27

Dąbrowskiego

50

Erich Wendler

Biały Kamień, Dworcowa 23

Daszyńskiego

51

Erich Geisler

Biały Kamień, Mikołaja 4

sic! (nazwa ulicy nie występuje w żadnym spisie ulic)

52

Alfred Hermann

Biały Kamień, Stalina 11

Konradów, Baczyńskiego

53

Fritz Fuhrmann

Sobięcin, 1-go Maja 2

1-go Maja

54

właściciel nieznany

Sobięcin, 1-go Maja 8

1-go Maja

55

Adolf Wille

Sobięcin, 1-go Maja 17

1-go Maja 95

56

Geisler

Sobięcin, Świdnicka 13

1-go Maja 78

57

Adolf Krein

Sobięcin, Wolności 2

1-go Maja

58

Willi Scholz

Sobięcin, Wolności 8

1-go Maja

59

Ernst Krein

Sobięcin, Wolności 16

1-go Maja 93

60

Fritz Schubert

Sobięcin, Wolności 19

1-go Maja

61

Jadwiga Weiss

Sobięcin, Pułaskiego 9

Gwarków

62

Henryk Hecel

Sobięcin, Kolejowa 2

Kolejarska

63

własciciel nieznany

Sobięcin, Stalina 4

Kresowa

64

własciciel nieznany

Sobięcin, Barbary 4

 

65

Schiller

Sobięcin, Krakowska 10

Boguszów-Gorce (Os. Krakowskie), Krakowska 10

66

Oswald Bauer

Solice Dolne, Piasta 21

Wrocławska

67

Fritz Winkler

Solice Dolne, Piasta 26

Wrocławska

68

Erich Kretschmer

Solice Dolne, Słowackiego 26

Wieniawskiego 26

69

Karl Bussel

Solice Dolne, Mickiewicza 18

Gagarina

70

Hermann Schubert

Ustroń, Traugutta 16, gm. Solice Dolne

Poniatów, Orkana

71

Martin Schneider

Ustroń, Traugutta 111, gm. Solice Dolne

Poniatów, Orkana

72

Georg Hanke

Rysinów, Wiejska 39, gm. Jedlina Zdrój

Rusinowa, ?

73

Max Kuhne

Rysinów, Wiejska 59, gm. Jedlina Zdrój

Rusinowa, ?

74

August Weissemann

Rysinów, Wiejska 179, gm. Jedlina Zdrój

Rusinowa, ?

75

Alfred Wiedermann

Rysinów, Główna 115, gm. Jedlina Zdrój

Rusinowa, ?

76

Hermann Oswalt

Szczawno Zdrój, Solicka 1

 

77

własciciel nieznany

Szczawno Zdrój, Kościuszki 15

 

78

Fritz Winkler

Szczawno Zdrój, Kościuszki 37

 

79

Alfred Berger

Szczawno Zdrój, Ratuszowa 2

 

80

Alfred Berger

Szczawno Zdrój, Chopina 18

 

81

Alfred Berger

Szczawno Zdrój, Sienkiewicza 7

 

82

Herbert Keil

Szczawno Zdrój, Dolnosląska 21

Piaskowa Góra, Wrocławska

83

Ernst Puzik

Dolnośląska 26

Piaskowa Góra, Wrocławska

84

Paul Busse

Solice Zdrój, Piaskowa Góra, Wałbrzyska 51

sic! (powinno być Dolnośląska 51); Wrocławska

B.W.

 


/ /
Lekok | 2020-12-10 19:54:08 | edytowany: 2020-12-10 19:55:22
Bardzo ciekawy wykaz - wygląda na to, że w Wałbrzychu najszybciej rozpoczęto proces upaństwowienia małych zakładów rzemieślniczych, szczególnie piekarzy i masarzy, niespotykany w innych miejscowościach Dolnego Śląska. Czyżby władzę sprawowała jedynie PPR?
bogdanow | 2020-12-11 11:20:55 | edytowany: 2020-12-11 11:33:47
Dzięki za pozytywny odbiór artykułu. Niestety Wałbrzych nie był miastem odosobnionym. W tym samym czasie te małe zakłady przeznaczono do upaństwowienia także w innych miastach. Lista takich miast widnieje w przedmiotowym Wykazie Nr 7. Jedyną władzą w owym czasie była przeważnie PPR. Była też PPS i PSL Mikołajczyka. Kongres zjednoczeniowy 15 grudnia 1948 roku powołał nową partię PZPR (PPR + PPS).