Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8987630

Szkoła Podstawowa (dawny pałac)

Schloss MorrnBudowa
4 ćw. XIX w.
 
Założenie pałacowo-parkowe wraz z folwarkiem mieści się w południowo-zachodniej części miejscowości. Budynki fol­warczne usytuowane są wokół dwóch dziedzińców, do których prowadziły odrębne wjazdy z drogi wiejskiej. Zabudowania północnego dziedzińca sąsiadują bezpośrednio z kościo­łem. Przy dziedzińcu południowym, na wprost wjazdu, w narożniku południowo-zachod­nim wzniesiono pałac. Pierzeję południową dziedzińca stanowią spichlerz, gorzelnia i bu­dynek mieszkalny. Za pałacem, od zachodu i południa ...
Założenie pałacowo-parkowe wraz z folwarkiem mieści się w południowo-zachodniej części miejscowości. Budynki fol­warczne usytuowane są wokół dwóch dziedzińców, do których prowadziły odrębne wjazdy z drogi wiejskiej. Zabudowania północnego dziedzińca sąsiadują bezpośrednio z kościo­łem. Przy dziedzińcu południowym, na wprost wjazdu, w narożniku południowo-zachod­nim wzniesiono pałac. Pierzeję południową dziedzińca stanowią spichlerz, gorzelnia i bu­dynek mieszkalny. Za pałacem, od zachodu i południa znajduje się park z dużym sta­wem.
Po upaństwowieniu majątku w 1945 roku zabudowania folwarczne przejęło PGR, a w pa­łacu umieszczono szkołę podstawową, istniejącą do dziś. Adaptacja na cele szkolne spowo­dowała zmiany we wnętrzu obiektu, wprowadzono nowe ściany działowe, które częściowo zniszczyły sztukaterie. Poddasze stopniowo przystosowano do celów mieszkalnych.
Źródło-; Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1907
    komentarze: 1
    Murzynowo. Fragment miejscowości z kościołem, pałac i sklep.