Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Zamek Karpniki, ul. Łąkowa, Karpniki
maras - Administrator: :)
Schronisko Na przełęczy Kowarskiej (dawne), Kowary
górski: To jakaś łąka nad górnym Leszczyńcem. Ciekawe są kartofle na pierwszym planie i białe łąki przy drodze na przełęcz Pod Bobrzakiem. Białe to chyba koniczyna, ziemniaki na wysokości 730 m npm to nie ekstremum. W Karpaczu w latach 60/70 sadzono je na 780m (okolice hotelu G., ul.Szkolna) a nawet na 820 m npn - ul.Partyzantów. Kiedyś było u nas zdjęcie przedwojenne - sadzenie kartofli na ul.Partyzantów.
Dom nr 2, ul. Piotrkowska, Srock
maras - Administrator: Nie zakładamy dzielnic we wsiach, osadach czy małych miastach. Części wsi zamieniłem na obiekty administracyjne, tak jak się tworzy przysiółki czy osiedla.
Kościół św. Mikołaja, ul. Derdowskiego Hieronima, Wiele
dariuszfaranciszek: Proszę o przypisanie zdjęcia również do obiektu - stan obecny kapliczki po rekonstrukcji z 1993 r.
Dom nr 19 (d. karczma), Pątnówek
maras - Administrator: Dobra identyfikacja :)
Panoramy Czerniawy-Zdrój, Świeradów-Zdrój
TW40: Poprawiam.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Szyszka
Popski
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Zbigniew Franczukowski (bynio)
maras - Administrator
Popski
Popski
maras - Administrator
dariuszfaranciszek
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Popski
maras - Administrator
maras - Administrator
Popski

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Wiry
Autor: Petroniusz (admin)°, Data dodania: 2020-09-24 19:52:45, Aktualizacja: 2020-09-24 20:25:27, Odsłon: 422

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 82 (114)

Poniższy tekst w całości (do poziomej linii pod ostatnim zdjęciem) stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 7 (1236) z z 13 lutego 1979 roku. Widokówki i zdjęcia pochodzą z portalu wwww.polska-org.pl.

         
 
Duża wieś o charakterze przemysłowym należąca do gminy Marcinowice, położona między Świdnicą a masywem Ślęzy na zachód od szczytu na wysokości ok. 220-240 m n.p.m. Wiry leżą nad sporym potokiem Czarna Woda, wypływającym z kompleksu leśnego Ślęzy przy lokalnej drodze prowadzącej z Sobótki do Świdnicy. Komunikację bezpośrednią zapewnia tu PKS, a najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Marcinowicach na lokalnej linii Świdnica - Wrocław. 
 
Wiry od wielu lat - podobnie jak okoliczne wsie (m.in. Tąpadło, Kiełczyn) - są terenem rozgrywania jednego z najtrudniejszych w Europie samochodowego Rajdu Polskiego. Podobnie jak cała gmina Marcinowice wieś posiada znakomite warunki glebowo-klimatyczne dla rozwoju rolnictwa. Wiry leżą w rejonie krajobrazu chronionego i ze względu na bliskość Ślęzy w pewnym stopniu spełniać będą także funkcje rekreacyjne. 
 
 
  Ze względu na znajdującą się tu kopalnię magnezytu "Wiry", należącą do Strzeblowskich Kopalni Surowców Mineralnych, mają charakter przemysłowy. Wydobywany tu magnezyt surowy przerabiany jest w Sobótce na magnezyt kaustyczny. Jest to jedyna tego rodzaju produkcja w kraju i ma charakter antyimportowy. Znaczna część zatrudnionych poza rolnictwem z tej wsi pracuje właśnie w kopalni "Wiry" (77 proc.). 
 
1W sumie wśród mieszkańców wsi w wieku produkcyjnym z rolnictwa utrzymuje się ok. 75 proc. Znajduje się tu m.in. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Ślęza", ośrodek rolny i magazyny zbożowe. W Wirach znajduje się szkoła, urząd pocztowy. Wiry należą do starych wsi. Tutejszy kościół parafialny Św. Michała Archanioła wspomniany już w 1250 r. Obecny budynek pochodzi z 1500 r., kilkakrotnie był przebudowany i remontowany. Zachował późnobarokowe wyposażenie z końca XVIII w.   
 
  Ponadto we wsi znajduje się pałac wybudowany na początku XVII w., posiadający dwa skrzydła i sgraffitową dekorację elewacji. Na początku XIII w. Wiry były własnością Piotra Własta, później zaś należały do Jana z Wierzbnej. Należały też do klasztoru NMP na Piasku we Wrocławiu. W 1221 roku Wiry rozpadły się na dwie części i powstała wieś Wirki. Wieś Wiry może być punktem wyjścia wycieczek pieszych w masym Ślęzy i leży na trasie interesujących wycieczek samochodowy.

Inne ciekawe obiekty we wsi Wiry, o których nie wspomniał autor powyższego artykułu to np.:

 


/ / /
/ /