Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8911793

Kaplica

Dawny budynek zamkowyBudowa
XVI / XVII w.
 
Najstarsze wzmianki o istnieniu kaplicy na terenie bolestraszyckiego ogrodu pochodzą z roku 1744. Kaplica ta została spisana w czasie wizytacji biskupa Sierakowskiego w parafii Żurawica. W trakcie wieloletniej renowacji odkryto otwory strzelnicze od wnęk z dekoracją późnorenesansową. Odsłonięto również fragmenty polichromii ornamentalnej z początku XVII - go stulecia oraz odtworzono dekorację neogotycką - na błękitnym tle złocone gwiazdki oraz iluzjonistyczną dekorację pasową imitującą żebra sklepienne. ...
Najstarsze wzmianki o istnieniu kaplicy na terenie bolestraszyckiego ogrodu pochodzą z roku 1744. Kaplica ta została spisana w czasie wizytacji biskupa Sierakowskiego w parafii Żurawica. W trakcie wieloletniej renowacji odkryto otwory strzelnicze od wnęk z dekoracją późnorenesansową. Odsłonięto również fragmenty polichromii ornamentalnej z początku XVII - go stulecia oraz odtworzono dekorację neogotycką - na błękitnym tle złocone gwiazdki oraz iluzjonistyczną dekorację pasową imitującą żebra sklepienne.

Kaplica stanowi pozostałość po nieistniejącym zamku, dworze obronnym rodziny Świętopełka herbu Lis, która przyjęła nazwisko Bolestraszyccy na przełomie XVI/XVII wieku Cały budynek wraz z piwnicą i tunelami jest jednorodny i może pochodzić z końca XVI lub początku XVII wieku. Na planie katastralnym z roku 1852 zaznaczony jest jako kaplica. W czasie wojny krymskiej, Austriacy wybudowali ziemne fortyfikacje oraz przystosowali kaplicę do celów obronnych. Julia Michałowska, wdowa po Piotrze malarzu, urządziła kaplicę w 1870 r. w stylu neogotyckim. Ponowny remont przeprowadzono w 1890 r., a dokonał tego syn Julii, Stanisław Michałowski. W okresie międzywojennym dobudowano drewnianą wieżę. W latach 70 XX wieku wykonano remont elewacji. Świątynia konsekrowana została w 1903 roku przez biskupa Karola Józefa Fischera. (informacje z tablo znajdującej się w sieni świątyni)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2020-06-13
  komentarze: 0
  Kaplica znajdująca się na terenie Arboretum.
 • Data: 2020-06-13
  komentarze: 0
  Drewniana wieża kaplicy w Arboretum.
 • Data: 2020-06-13
  komentarze: 0
  Ściana prezbiterialna kaplicy.
 • Data: 2020-06-13
  komentarze: 0
  Wnętrze kaplicy. (Zdjęcie dość słabej jakości.)