Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. 1 Maja, Syców
Hellrid: Budynek stał przy ul. Kolejowej, nie 1 Maja, jest widoczny: nie istnieje.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Międzybórz), Międzybórz
Hellrid: Najprawdopod. ulica Wrocławska, widoczna po prawej: , jednak brakuje innych porównań. Książka adresowa przedsiębiorstw wymienia wprawdzie nazwiska braci, ale nie podaje nazwy ulicy.
Karczma Pod Czarnym Niedźwiedziem (dawna), ul. Wrocławska, Międzybórz
Hellrid: Budynek jest opisany na Herderze jako Bürgerhaus , dość szybko wypatrzony został na panoramie przy ulicy Wrocławskiej: , tutaj widać jego fragment ściany:
Kościół filialny Matki Bożej Bolesnej, Suszka
Stan: Do 2018 r. w tym miejscu znajdował się krzyż drewniany, widoczny m.in. na tej fotografii: Może uda się ustalić losy tego obiektu sakralnego (Pilce?).
ul. Kolejowa, Międzybórz
Hellrid: Wizualnie udało się namierzyć prawy dolny róg (Heinrich David, Kolonialwaren, Herrenstrasse 82 - jest już obiekt), na lewo Paul Goy Gasthaus (AB1927 wskazuje że to Herrenstrasse 21 - czyli Kolejowa) oraz Schoeps Gustawv, Stellmmeister, Herrenstrasse 95 - czyli znów Kolejowa.
Dom nr 19 (dawny), ul. Wolności, Szczytna
Termit: Racja bo mam kilka zdjęć a tu ewidentnie widać niemiecki szyld To było w 1938 roku

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Hellrid
McAron
Hellrid
Termit
Termit
Parsley
moose
Rob G.
Parsley
Termit
Ireneusz1966
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Zbigniew Waluś
FM
FM
FM
Termit
Termit
Termit

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Historia KS Czarni
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-09-04 20:35:50, Aktualizacja: 2020-09-06 15:10:06, Odsłon: 2505

Historia wałbrzyskiego klubu sportowego Czarni (Wamag)

Po II wojnie światowej w Hucie Karol zaczął rozwijać się ruch sportowy. Jednym z inicjatorów powstania sekcji piłki nożnej był Lucjan Chylak. Zorganizował on drużynę, w której sam aktywnie grał jako jeden z zawodników. W kwietniu 1946 roku oficjalnie powołano do życia Klub Sportowy "Huta Karol". W roku 1949 w polskim sporcie przeprowadzono reorganizację - kluby sportowe przeszły pod opiekę branżowych związków zawodowych. W tym czasie, jak podaje Kazimierz Niemierka, wiele klubów rozwiązało się lub połączyło z innymi. Wtedy to Klub Sportowy "Huta Karol" połączył się z KS "Victoria", KS "Zryw" Chrobry tworząc silny zespół KS "Górnik". Klub Sportowy o nazwie "Czarni" przy Hucie Karol został zorganizowany przez  Zygmunta Podhajskiego, powołanego na stanowisko dyrektora zakładu w dniu 1 czerwca 1958 roku, w miejsce dotychczasowego, odwołanego dyrektora Henryka Szyrockiego. Podhajski został prezesem i mecenasem klubu. Chętnie przyjmował do pracy piłkarzy, których otaczał szczególną opieką. Pod jego osobistym kierownictwem klub znacząco się powiększył. W roku 1960 klub skupiał 3 drużyny piłkarskie oraz sekcję szachową. W skład sekcji piłkarskiej wchodziły:

- drużyna w klasie B,

- drużyna juniorów,

- drużyna trampkarzy.

Zdjęcie nr 1
     
Zdjęcie nr 2

Drużyny te z roku na rok osiągały coraz wyższy poziom sportowy. Po odejściu z zakładu Zygmunta Podhajskiego, gorącego zwolennika piłki nożnej, działalność klubu sportowego nie została w najmniejszym stopniu zahamowana. Funkcję prezesa przejął dotychczasowy wiceprezes Bolesław Wojtal (szef produkcji w hucie), duszą drużyny nadal był Lucjan Chylak (mistrz oddziału konstrukcji nr 1), funkcję sekretarza zarządu klubu pełnił Rudolf Brachaczek a skarbnikiem i księgowym był Bronisław Zbrzeźny. Klub działał i rozwijał się dzięki ofiarności załogi, która zadeklarowała dobrowolne miesięczne składki na jego rzecz. Dodatkowo klub wspomagany był finansowo symbolicznymi dotacjami (10-12 tys. zł) jednostki nadrzędnej, tj. Zarządu Okręgu Związku Zawodowego Górników.

W czerwcu 1966 roku po ciężkich zmaganiach rundy wiosennej drużyna zdobyła zdecydowany awans z piłkarskiej klasy "B" do klasy "A". Kierownikiem drużyny nadal był Chylak, który nie szczędził sił i starań aby kierowana przez niego drużyna osiągała coraz wyższy poziom sportowy. Przejście do wyższej klasy to niewątpliwie jego zasługa. Niestety 11 sierpnia 1966 roku Lucjan Chylak zmarł, zostawiają w żałobie cały klub "Czarni". W jego pogrzebie wzięła udział niemal cała załoga huty i wielu mieszkańców Piaskowej Góry. Mowy pożegnalne wygłosili: Bronisław Zbrzeźny (z ramienia kierownictwa zakładu i organów Samorządu Robotniczego) i Rudolf Brachaczek (z ramienia KS "Czarni").

Zdjęcie nr 3
     
Zdjęcie nr 4
     
Zdjęcie nr 5

Drużyna piłkarska KS Czarni (w pewnym okresie czasu KS Czarni-Wamag) grała na boisku przy ul. Wrocławskiej. Wcześniej był to plac sportowy gminy Szczawienko (Sportplatz Niedersalzbrunn). W sierpniu 1968 roku boisko klubu przy ul. Wrocławskiej zostało uporządkowane przez załogę Huty Karol w czynie społecznym. Wybudowano wówczas trybuny (wartość inwestycji to 300 tys. zł). Łącznie pracownicy przepracowali 2699 godzin. W czynie wzięło udział 16 grup roboczych z niemal wszystkich oddziałów produkcyjnych i pomocniczych oraz z administracji. Największy wkład mieli pracownicy działu remontowego, którzy przepracowali ponad tysiąc godzin. Następna w kolejności to załoga przygotowalni (700 przepracowanych godzin). Był to jeden z czynów społecznych zrealizowanych dla uczczenia piątego zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Obecnie boisko klubu nie jest użytkowane. W marcu 2019 roku wyburzono trybuny a na początku roku 2020 - szatnię.

Ale KS "Huta Karol" (później KS "Czarni") to nie tylko piłka nożna. Klub ten miał również najsilniejszą i najliczniejszą, zaraz po "Górniku" sekcję szachową. Założono ją już w roku 1946 ale do udziału w zawodach zgłoszono ją dopiero oficjalnie w roku 1950. Sekcja systematycznie awansowała do klasy "C", "B" i "A" aż do ligi wojewódzkiej w roku 1965. Ważną postacią sekcji był Władysław Chyczewski, dyrektor Huty Karol (później DśZUG "Wamag"). Sekcja prowadzona przez Włodzimierza Gąbkę liczyła aż 160 zawodników. Jak zauważa w swojej publikacji Kazimierz Niemierka, po roku 1981 sekcja "prowadziła już tylko turnieje zakładowe. Sekcja zapraszała do siebie na symulatory uczestników polanickiego Turnieju im. Artura Rubinsteina. Byli wśród nich arcymistrzowie i mistrzowie świata - Maja Cziburdanidze (Gruzja), Kenth Rogow (USA), Nina Kirowa (Bułgaria). Sekcja istniała do ostatnich dni KS "Czarni-Wamag", czyli do 1989 roku".

Źródła:

  • Kronika zakładowa Huty Karol, Wałbrzych, 1965/1975;
  • Niemierka K., "60 lat sportu wałbrzyskiego", PWSZ im. A. Silesiusa, Wałbrzych, 2006;
  • www.polska-org.pl;

/ / / / /
Petroniusz | 2020-09-06 14:02:09
Uzupełniłem artykuł o informacje z książki Kazimierza Niemierki "60 lat sportu wałbrzyskiego". Dodany tekst oznaczyłem kursywą i jasnym tłem (później to usunę).
Petroniusz | 2020-09-06 15:11:09
Jeszcze jedno uzupełnienie - o sekcji szachowej (na końcu artykułu).
jakas1 | 2020-09-08 12:06:26
Sekcja zapraszała do siebie na symultany, nie na "symulatory"
Petroniusz | 2020-09-08 22:51:06
To jest cytat. Orty w cytatach zwykle poprawiam (chociaż nie powinienem) ale w tym wypadku nic nie zmieniam. Muszą zostać "symulatory". :)