Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. 1 Maja, Kowary
Alistair: Poprawiona wersja? No nie wiem...
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Tony: Temat już był, generalnie zgadzam się w 100% z komentarzem wyżej. Kamiennych krzyży jest bardzo dużo, a zaledwie część z nich była krzyżami "pokutnymi" (pojednania), dzisiaj nie ustalimy które taką funkcję pełniły. Zwyczajowo się przyjęło że wszystkie stare, ręcznie obrobione krzyże wrzucało się do jednego worka. Teraz mamy tego efekty. Akurat na zdjęciu widzimy krzyż szczytowy, pełniący prawdopodobnie ...
ul. Podwale Grodzkie, Gdańsk
Alistair: :))
Dom nr 7, ul. Klimasa Czesława, ks., Wrocław
pavelo: Domyślam się. Mnie by interesowało, jak wysokie, na ilu mieszkańców, ile aut itd. Plus wszystkie eLki, to tu będzie się działo...
Remiza OSP Branków, Branków
Parsley: Przypisałem do obiektu.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
morgot
Parsley
Parsley
mietok
Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Dziećmorowice
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-09-03 22:28:23, Aktualizacja: 2020-09-03 22:50:46, Odsłon: 1991

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 77 (109)

Poniższy tekst w całości stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 2 (1231) z 09.01.1979 roku. Widokówki i zdjęcia pochodzą z portalu wwww.polska-org.pl.


Duża wieś łańcuchowa w gminie Walim granicząca z Wałbrzychem i wchodząca w skład jego zespołu miejskiego. Dziećmorowice położone na wschód od Wałbrzycha w północnej części gminy nad Złotym Potokiem na wysokości 400-450 m npm. Na wchód od wsi rożciąga się Złoty Las i ośrodek rekreacyjny Wałbrzycha i Świdnicy, zaś na wschodzie wieś graniczy z Rusinową, dzielnicą Wałbrzycha. Dziećmorowice włączone są w zasadnie w organizm miejski Wałbrzycha i korzystają ze wszystkich jego usług z komunikacją miejską włącznie (linia 33 wiąże wieś z Wałbrzychem i Szczawnem). Ponadto komunikację zapewnia PKS. Najbliższe stacje kolejowe w Wałbrzychu i Zagórzu. Wieś leży przy lokalnej drodze z Wałbrzycha do Lubachowa. 
Zdjęcie nr 1
   
Zdjęcie nr 2
   
Zdjęcie nr 3
 
 
Dziećmorowice są starą wsią należącą niegdyś do dominium zagórskiego. W 1918 roku wybuchło tu powstanie chłopskie. Wieś miała niegdyś charakter górniczy. Od połowy XVI do XIX wieku istniała tu kopalnia, w której z przerwami eksploatowano rudy srebra i miedzi. Również obecnie ok. 75 proc. mieszkańców wsi pracuje w gospodarce uspołecznionej, przy czym ok. 30 proc w górnictwie wałbrzyskim. Dziećmorowice, podobnie zresztą jak cała gmina Walim, mają również funkcje rolnicze.
Zdjęcie nr 4
   
Zdjęcie nr 5
   
Zdjęcie nr 6
 
 
We wsi zachowało się kilka zabytków. Kościół parafialny św. Jana Apostoła wzmiankowany jest już w 1372 roku. W obecnej swej postaci wzniesiony został w stylu neoklasycznym w 1829 roku. W kamiennym, jednonawowym budynku zachowała się chrzcielnica z XVI wieku, renesansowa ambona i barokowy ołtarz główny.
Zdjęcie nr 7
   
Zdjęcie nr 8
   
Zdjęcie nr 9
 
 

 


/ / /
/ /
moose | 2020-09-06 13:32:01
Powstanie chłopskie to raczej nie 1918 r. Chyba że tak jak piszesz Piotrze - cytat dosłowny z artykułu.
Petroniusz | 2020-09-07 21:56:50
Tak, to jest cytat.