Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Blok nr 56-60, ul. Podgórna, Zielona Góra
jawc - Administrator: To jest test (mam jakieś problemy z dodawaniem zdjęć z laptopa, sprawdzam na smartfonie) - wkrótce mam nadzieję zamienić na normalne'...
Schronisko PTTK im. Bronisława Czecha (nie istnieje), Karpacz
maras - Administrator: No cóż... Chyba sam sobie tą "bufonadą" zamknąłeś drogę do jakiejkolwiek próby udawania, że jesteś wartością dodaną dla naszego stowarzyszenia. Co do podawania ręki... Hmmm... Musielibyśmy być na odległość ramion, a to może ...
Figura św. Jana Nepomucena (Żory - Rynek), pl. Rynek, Żory
Tony: Świetna seria z Żor!
Budynek nr 53 (Transbud), al. Armii Krajowej, Wrocław
Mmaciek - Administrator: Obiekt wraz z przyległościami został sprzedany. Szykuje się demolka. Na terenie dawnego Transbudu powstanie zapewne kolejna mieszkaniówka.
Pomnik poległych w I wojnie światowej (Lipa), Lipa
maras - Administrator: Ok. Poprawiłem.
Dom nr 3 (tzw. Igloo), ul. Szramka Emila, ks., Wrocław
Mmaciek - Administrator: Nowym włascicielem domu został znany architekt Zbigniew Macków. Projektant planuje remont obiektu i udostępnienie go zwiedzającym, więcej na filmie + ujęcia wnętrz >>>

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
baron007
baron007
baron007
baron007
baron007
baron007
baron007
baron007
baron007
baron007
morganghost
KrzysztofKudowa
KrzysztofKudowa
KrzysztofKudowa
MacGyver_74
Wolwro
Wolwro
McAron
McAron
McAron

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Dobrocin
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-07-14 22:53:48, Aktualizacja: 2020-07-14 23:09:06, Odsłon: 772

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 78 (110)

Poniższy tekst w całości stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 3 (1232) z 16.01.1979 roku. Widokówki i zdjęcia pochodzą z portalu wwww.polska-org.pl.


Średniej wielkości wieś w gminie Dzierżoniów położona na wschód od miasta w odległości ok. 2,5 km. Dobrocin położony jest na płaskim terenie na wysokości ok. 260-280 m. n.p.m. nad potokiem wpadającym do Słociny i przy lokalnej drodze łączącej Dzierżoniów z Niemczą. Najbliższa stacja kolejowa w Piławie Dolnej i w Dzierżoniowie.

Zdjęcie nr 1
    
Zdjęcie nr 2
    
Zdjęcie nr 3

  

Wieś - podobnie jak cała gmina - ma znakomite warunki klimatyczno-glebowe dla rozwoju rolnictwa. W znacznym stopniu jest ono uspołecznione. Na wschód od Dobrocina rozciąga się niewielki obszar żyzny. Gleby III i IV klasy ze znikomym procentem użytków zielonych i lasów. Rejon Dobrocina należy do najbardziej produkcyjnych nie tylko w województwie wałbrzyskim, ale także na Dolnym Śląsku. Wieś ma charakter rolniczy, choć część mieszkańców znajduje zatrudnienie w przemyśle pobliskiego Dzierżoniowa.

Zdjęcie nr 4
    
Zdjęcie nr 5
    
Zdjęcie nr 6

Największym zakładem pracy jest Dolnośląskie Przedsiębiorstwo Hodowli Zarodowej posiadające swoje zakłady także w sąsiednich wsiach. Pochwalić się może dużymi osiągnięciami produkcyjnymi i dobrym wyposażeniem. Wieś specjalizuje się w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Posiada niewielkie ze względu na bliskość Dzierżoniowa zaplecze usługowe. W przyszłości również rozwijać się będzie jako ośrodek produkcji rolnej.

Zdjęcie nr 7
    
Zdjęcie nr 8
    
Zdjęcie nr 9
 

Dobrocin jest młodszy od wielu sąsiednich wsi. Bazaltowy kościół św. Piotra i Pawła zbudowany został w XVI w. Wielokrotnie był przebudowywany. W prezbiterium znajduje się odkryta w 1963 r. polichromia gotycka z 1517 r. przedstawiająca Sąd Ostateczny i postacie świętych. W ołtarzu tryptyk gotycki z 1506 r. wykonany przez mistrza z Lubina. Ponadto w kościele znajduje się wiele renesansowych nagrobków. Dobrocin nie ma znaczenia dla turystyki.


/ / /
/ /