Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8786823

Jezioro Głębokie

Tiefer See 
Jezioro Głębokie – jezioro w woj. lubuskim, w pow. międzyrzeckim, w gminie Międzyrzecz ok. 5 km na północ od Międzyrzecza, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego.

W pobliżu jeziora przebiega droga krajowa nr 3. Leży na terenie zlewni rzeki Obry, nie posiada jednak odpływu. Brzegi jeziora porastają lasy iglaste, północne i południowe są podmokłe i bagniste. Na wyższym, wschodnim brzegu przy drodze nr 3 znajduje się duży kompleks wypoczynkowy. Ulokowanych jest tu kilka ośrodków posiadających kąpieliska ...
Jezioro Głębokie – jezioro w woj. lubuskim, w pow. międzyrzeckim, w gminie Międzyrzecz ok. 5 km na północ od Międzyrzecza, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego.

W pobliżu jeziora przebiega droga krajowa nr 3. Leży na terenie zlewni rzeki Obry, nie posiada jednak odpływu. Brzegi jeziora porastają lasy iglaste, północne i południowe są podmokłe i bagniste. Na wyższym, wschodnim brzegu przy drodze nr 3 znajduje się duży kompleks wypoczynkowy. Ulokowanych jest tu kilka ośrodków posiadających kąpieliska z pomostami, zajazd "Głębokie", domki campingowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego i leśne pole biwakowe. Obok południowego brzegu akwenu znajduje się przystanek kolejowy Głębokie Międzyrzeckie (linia kolejowa nr 367 Gorzów Wielkopolski – Zbąszynek). Przy drodze przystanek PKS.
Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 112,5 ha do 124,9 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 50,6 m n.p.m. lub 50,4 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 9,2 m, natomiast głębokość maksymalna 25,3 m.
Od początku XXI wieku poziom wody w jeziorze obniżył się o ok. 120 cm. Przyczyny tego zjawiska nie są znane, według wstępnych ekspertyz wyschły dopływy zasilające akwen i prawdopodobnie nastąpiło przesiąkanie wody w kierunku zachodnim. Istnieje też hipoteza, że za obniżenie poziomu wody odpowiedzialne są studnie głębinowe należące do ośrodków wypoczynkowych położonych nad brzegiem Głębokiego.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1972
  komentarze: 0
  Kawiarnia Pod Strzechą w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Głębokim. ...
 • Data: 1975-1980
  komentarze: 0
  PIĘKNO ZIEMI LUBUSKIEJ. Jezioro Barlineckie. Nad Jeziorem Głębokim. ...
 • Data: 1978
  komentarze: 6
  Kąpielisko nad jeziorem Głębokim.