Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8785928

Poczta GłównaBudowa
1903
 
Poczta Główna w Łodzi – mieści się przy ul. Juliana Tuwima 38, przy skrzyżowaniu z ul. Jana Kilińskiego (dawniej zbieg ulic Przejazd i Widzewskiej).

Trzykondygnacyjny budynek powstał według, nadesłanego z Petersburga, projektu rosyjskiego architekta Michała Boczarowa. Plany zaadaptował do miejscowych warunków Dawid Lande. Opracował on także kosztorys na sumę 180 tys. rubli. Prace budowlane, prowadzone przez firmę "Olszer i Szczeciński", trwały od wiosny 1901 do połowy 1903. Budynek oddano do użytku ...
Poczta Główna w Łodzi – mieści się przy ul. Juliana Tuwima 38, przy skrzyżowaniu z ul. Jana Kilińskiego (dawniej zbieg ulic Przejazd i Widzewskiej).

Trzykondygnacyjny budynek powstał według, nadesłanego z Petersburga, projektu rosyjskiego architekta Michała Boczarowa. Plany zaadaptował do miejscowych warunków Dawid Lande. Opracował on także kosztorys na sumę 180 tys. rubli. Prace budowlane, prowadzone przez firmę "Olszer i Szczeciński", trwały od wiosny 1901 do połowy 1903. Budynek oddano do użytku 2 lipca 1903 roku.

Gmach ozdobiony neorenesansowymi motywami składa się z dwóch skrzydeł, usytuowanych do siebie pod kątem prostym. W ściętym narożniku, łączącym obie części budynku, znajduje się wejście główne prowadzące do obszernego hallu. Pomieszczenie to zostało ozdobione plafonem, przedstawiającym alegorycznie działalność poczty i telegrafu. Dzieło namalował Leopold Pilichowski. Narożnik gmachu zwieńczony jest ośmioboczną kopułą. [wiki]
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1910-1915
    komentarze: 0
    Poczta Główna w Łodzi.