MENU
Dwór Sygneczów, obecnie Szkoła Podstawowa.

Dodał: maras - Administrator° - Data: 2020-06-06 23:58:51 - Odsłon: 49
Rok 1926


Słownik geograficzny Królestwa Polskiego" podaje, że w Sygneczowie (woj. małopolskie, pow wielicki) znajdował się folwark i karczma, ale na próżno szukać w nim informacji o dworze.
Dziwne, bo wziąwszy pod uwagę fakt, że tzw. Mapa Miega pochodząca z 1779 roku nie pokazuje jeszcze dworu, ale za to na planie katastralnym pochodzącym z 1847 roku jest on już wyraźnie zaznaczony można przyjąć, że został wybudowany albo na przełomie wieku albo na początku XIX wieku.
Przyjmując te ramy czasowe można również przyjąć, że budowniczymi dworu była rodzina Popielów.
Kolejnymi właścicielami Sygneczowa była rodzina Włodków i to właśnie od nich, na początku lat 20-tych XX wieku, majątek i dwór kupił Zygmunt Klemensiewicz, poseł na Sejm Ustawodawczy, senator III kadencji II Rzeczypospolitej.
W roku 1921 córka Klemensiewicza, Jadwiga, poślubiła Feliksa Beaupré i od tego momentu losy dworu w Sygneczowie związane są nierozerwalnie z tym właśnie małżeństwem.
Warto wspomnieć, że Feliks Beaupré, przedwojenny zarządca sygneczowskich dóbr, był absolwentem Wydziału Rolniczego UJ i żołnierzem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, zginął w Oświęcimiu w 1942 roku.
Jadwiga Beaupré była natomiast absolwentką Wydziału Lekarskiego UJ i pionierem tworzenia szkół rodzenia w Polsce.
Od początku należała do ruchu oporu, po śmierci męża przeniosła się do Warszawy gdzie była między innymi kierowniczką sekretariatu Szefa Sztabu AK, generała Tadeusza Pełczyńskiego.
Walczyła w powstaniu warszawskim i dosłużyła się stopnia kapitana.
Po wojnie wróciła do Krakowa i nadal wykonywała zawód lekarza. Zmarła w 1984 roku.
Po zakończeniu II wojny rodzina Klemensiewiczów przekazała dwór na potrzeby szkoły podstawowej, która od 18 czerwca 1998 nosi imię Jadwigi Beaupré.
Za

Aukcje internetowe

Poprzednie: Wieża ciśnień Na Grobli Strona Główna Następne: Posterunek Straży Miejskiej