Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Ostrów Tumski (klasyczne ujęcie), Wrocław
Tony: Większy skan: .
Budynek nr 7 (d. restauracja), pl. Najświętszej Marii Panny (Dolina Jozafata), Wambierzyce
Danuta B.: Proponuję uniwersalną nazwę obiektu - budynek mieszkalno-usługowy/handlowy. Co zresztą wcześniej też było bliższe prawdy od samej restauracji.
Kamienica nr 18, ul. Reymonta Władysława, Wałbrzych
wik: W mieszkaniach przylegających do kamienicy nr 19 wykwaterowano lokatorów.
Dom nr 10 (d. szkoła), Stradomia Wierzchnia
mika: Nie istnieje, po wojnie został tylko komin, ale już też go nie ma
ul. Młyńska, Szymanów
maras - Administrator: Ok.
Zdjęcia lotnicze - Krzeszów, Krzeszów
Zulka: Lepszy skan

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
maras - Administrator
Tony
Tony
moose (administrator)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
jawc - Administrator
sawa
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Tuszyn
Autor: Petroniusz°, Data dodania: 2020-05-31 21:52:16, Aktualizacja: 2020-05-31 22:17:45, Odsłon: 828

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego nr 101 (133)
Poniższy tekst w całości stanowi przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 27 (1256) z 03.07.1979 roku.

Duża wieś o charakterze rolniczym w gminie Dzierżoniów. Tuszyn położony jest na północ od miasta i występuje w jednym siącgu z osobnymi sołectwami Włoki i Kiełczyn. Zespół ten zaczyna się na granicy miasta i biegnie na północ na długości ok. 5 km. Tuszyn stanowi środkową część zespołu i położony jest na lekko pofałdowanym, ale równinnym w zasadzie terenie na wysokości ok. 260 m npm. Okoliczne wzgórza sięgają 280 m.

 

Na północny wschód od wsi wznosi się zalesiony masyw Ślęży. Najbliższe okolice wsi są bezleśne.  Komunikację we wsi zapewniają PKS i WPK. Najbliższe stacje kolejowe znajdują sie w Dzierżoniowie i Mościckach (na linii Legnica - Nysa) i w Marcinowicach (na trasie Świdnica - Wrocław). Obszary wsi leżą na granicy z województwem wrocławskim. Przepływa przez nie kilka potoków wpadających do Piławy. 

 
W Tuszynie mieszka ok. 410 osób. Część z nich znajduje zatrudnienie w dzierżoniowskim przemyśle. Wieś podobnie jak cała gmina posiada znakomite warunki dla rozwoju produkcji rolnej. Tuszyn należy do tych wsi, które będą dynamicznie rozwijać się zarówno jako ośrodek produkcji rolnej, jak też satelitarna miejscowość dla Dzierżoniowa z rozwiniętą funkcją mieszkaniową.
 
Tuszyn już w chwili obecnej przejął szereg funkcji gminnych. Tu znajduje się Gminny Ośrodek Kultury (od początku 1977 r.). Tu znajduje się także biblioteka gminna, klub "Ruchu" i Klub Rolnika. Tylko w kulturze pracuje w Tuszynie 6 osób. Ośrodek kultury mieści się w XVIII-wiecznym pałacu barokowym. Najbliższy kościół (z XVI w.) znajduje się w Kiełczynie.
 
Tuszyn jest jednak przede wszystkim ośrodkiem produkcji rolnej. Znajduje sie tu m.in. powstała w 1962 r. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna skupiająca 66 członków i zatrudniająca 102 osoby. Spółdzielnia należy do mniejszych, gdyż dysponuje tylko 315 ha gruntów. W spółdzielni osiągnięto w ub. roku plony zbóż przekraczające 43,4 q/ha i ponad 300 q/ha ziemniaków. Hoduje się tu 238 sztuk bydła i 299 sztuk trzody.
 
Ponadto we wsi znajdują się ośrodek maszynowy, poczta i szkoła. Mieści się tu także baza lotnictwa rolniczego obsługującego DKHZ.
 
   
Zdjęcie nr 1
 
   
Zdjęcie nr 2
 
Zdjęcie nr 3
 
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6
 

 


/ / /
/ /