Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Panoramy i widoki Głuszycy, Głuszyca
SIERP: Datowanie po 1809 r. na ten rok datowana jest wieża kościoła.
ul. Wolności, Górzyca
Alistair: Oj tam, oj tam, będziemy się kłócić o metry! Po lewej nie widać wylotu ul. 1 Maja, bo musiał byś się nieco cofnąć. Po za tym masz rację, Schulstrasse dzisiejsza 1 Maja przecinała dzisiejszą ul. Wolności w miejscu gdzie stoi obecnie szkoła i za nią łączyła się nieopodal Wilhelmplatz z dawną Lässigerstrasse. Po prawej widzimy nieistniejący już budynek, a tuż za nim istniejący dom nr 19. Po lewej nieistniejące ...
Dwór Gisiel (ruiny), Gisiel
Zbigniew Franczukowski (bynio): Czyli coś jest nie tak
Mauzoleum, Walim
heck: Fajne światło Krzysztof.
Tor saneczkowy, Krynica-Zdrój
heck: .
Mauzoleum, Walim
rajaser: Przydałby się jakiś opis mauzoleum.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Władysław Sikora
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Alistair
mirek66
mirek66
Mmaciek - Administrator
mirek66
Mmaciek - Administrator
rok - Administrator
Parsley
Parsley
Jan R
Parsley
Jan R
Jan R
maras - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Róża kłodzka
Autor: Zbigniew Franczukowski (bynio)°, Data dodania: 2020-05-08 23:41:48, Aktualizacja: 2020-05-09 20:58:41, Odsłon: 106

Mimo wymiany narodowościowej na tych terenach, róża kłodzka od kilku stuleci jest symbolem Ziemi Kłodzkiej. Była także godłem Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, którego członkowie nosili znaczki z jej miniaturą. Żółtą różą oznaczano wydawnictwa poświęcone Ziemi Kłodzkiej.
 

 

 

 

 

 

 

Róża kłodzka, czyli pełnik europejski, to roślina z rodziny jaskrowatych, osiągająca wysokość ok. 60 cm. Ma wzniesione, pojedyncze, rzadko rozgałęzione łodygi, na których występują najczęściej dwa lub trzy kwiaty, przypominające wyglądem kuliste róże. Kwitnie od maja do czerwca, kiedy to zapylane przez owady kwiaty ukazują pełnię swoich możliwości. Lubi podmokłe tereny, najlepiej jej na łąkach bagiennych, torfowiskach i brzegach potoków – w tych miejscach znajdziemy ją najczęściej. Jest rośliną ściśle chronioną, której pod żadnym pozorem nie można zrywać.

Powiadają, że władca gór Liczyrzepa wędrując niegdyś po Ziemi Kłodzkiej w jednej z wiosek trafił na zrękowiny. Przyłączył się do korowodu pląsającego poza kręgiem światła i bawił się wybornie. Ale kiedy do ogniska dorzucono drew, buchnął ogień oświetlając także jego postać. Kto żyw rzucił się do ucieczki. Zdumiało to Liczyrzepę i dopiero po chwili uświadomił sobie, że zapomniał zrzucić z siebie szkaradny wygląd, jaki przybrał rozprawiając się ze zbójcami gnębiącymi kupców. Żal mu się zrobiło ludzi, którym przerwał wspaniałą zabawę i postanowił im to wynagrodzić. Pozostał w  okolicy nieco dłużej i zadbał, aby tutejszych mieszkańców nie nękały złe przypadłości, sprawił także, że z ziemi wytrysnęły źródła smacznych i orzeźwiających wód. W swojej hojności władca gór przyozdobił także łąki pięknymi złocistymi różami, które teraz spotkać można kwitnące wiosną w całej kłodzkiej krainie.

 

 

 

 


/ /