MENU
Ujście rzeki Pełcznicy do Strzegomki w pobliżu wioski Skarżyce, gm. Strzegom. Pełcznica to ta rzeka po lewej stronie zdjęcia. Koryto Pełcznicy w miejscu zejścia się rzek jest szersze, "niosące" znacznie więcej wody. Według niektórych historyków w średniowieczu nazwę Pełcznicy nosił też dolny odcinek Strzegomki, aż do ujścia tej rzeki do Bystrzycy. Świadectwem tego miałaby być nazwa wsi Pełcznicy (niem. Polsnitz) koło Kątów Wrocławskich, leżącej nad Strzegomką.

Dodał: Krzysiek_2° - Data: 2020-05-06 15:11:49 - Odsłon: 52
05 maja 2020

Data: 2020:05:05 10:50:30   ISO: 200   Ogniskowa: 15 mm   Aparat: Canon EOS 80D   Przysłona: f/6.3   Ekspozycja: 1/125 s  

Pełcznica - potok w województwie dolnośląskim, prawy, największy dopływ Strzegomki; długość 39 km. Źródła powyżej Wałbrzycha, w Górach Wałbrzyskich, na północnych stokach Masywu Borowej, w pobliżu dzielnicy Glinik Stary, około 450 m n.p.m. Przepływa przez Wałbrzych i Świebodzice, przy czym wałbrzyski odcinek jest częściowo skanalizowany - tzn. struga płynie pod miastem, a na powierzchni dopiero od dzielnicy Stary Zdrój. Pomiędzy Wałbrzychem a Świebodzicami tworzy Przełom Pełcznicy - ważny element Książańskiego Parku Krajobrazowego. Wpada do Strzegomki na jej 43-44 kilometrze, w pobliżu wsi Skarżyce, jako jej prawy dopływ. Większymi dopływami są potoki: Sobięcinka, Poniatówka, Lubiechowski Potok (Lubiechowska Woda) i Szczawnik. Obecnie Pełcznica toczy wody od I do III klasy czystości. W latach 1946-1996 była zwana przez mieszkańców Wałbrzycha i okolic "Smródką", a w Świebodzicach "czarnulą". Powodem było katastrofalne zanieczyszczenie szlamem z odstojników, poflotacyjnych węgla koksującego z wałbrzyskich kopalń. (wikipedia)

Krzysiek_2°

Poprzednie: Szpital Uzdrowiskowy Wielka Pieniawa Strona Główna Następne: Kobylec