Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8635789

Parafia starokatolicka Miłosierdzia Bożego 
Od końca XIX wieku w Kamiennej Górze działała parafia Kościoła Starokatolickiego w Niemczech, która w wyniku zmiany granic z 1945 została zlikwidowana. Parafia dysponowała prawdopodobnie dwoma kościołami, z których obecnie jeden pełni funkcję kościoła parafii rzymskokatolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to budowla w typowym dla starokatolików niderlandzkim stylu budowania; nad głównym wejściem znajduje się portyk z mozaiką przedstawiającą Chrystusa Króla, niemal identyczna z mozaiką ...
Od końca XIX wieku w Kamiennej Górze działała parafia Kościoła Starokatolickiego w Niemczech, która w wyniku zmiany granic z 1945 została zlikwidowana. Parafia dysponowała prawdopodobnie dwoma kościołami, z których obecnie jeden pełni funkcję kościoła parafii rzymskokatolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to budowla w typowym dla starokatolików niderlandzkim stylu budowania; nad głównym wejściem znajduje się portyk z mozaiką przedstawiającą Chrystusa Króla, niemal identyczna z mozaiką nad wejściem do katedry Starokatolickiej w Utrechcie. Drugi budynek sakralny został przejęty przez Skarb Państwa i obecnie pełni funkcję sali gimnastycznej przy Liceum Ogólnokształcącym w Kamiennej Górze.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze została erygowana decyzją bp. Marka Kordzika w dniu 16 grudnia 2009, jako druga (po Wojcieszowie) misyjna placówka Kościoła Starokatolickiego w regionie dolnośląskim. Jej proboszczem został mianowany ks. Stanisław Będzieszak. 8 sierpnia 2011 na mocy dekretu bp. Marka Kordzika nastąpiło włączenie w struktury parafii Miłosierdzia Bożego powstałych zaledwie kilka miesięcy wcześniej (3 kwietnia 2011) Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubawce (ul. Szymrychowska 23) i Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kamiennej Górze (ul. Jeleniogórska 33/8 z kaplicą w Ptaszkowie). W praktyce msze św. w drugiej z likwidowanych parafii nie były sprawowane ze względu na remont generalny obiektu, a wierni uczestniczyli w życiu liturgicznym parafii przy ul. Okrzei. Z kolei zlikwidowana parafia w Lubawce składała się w dużej części z wiernych polskokatolickiej parafii Matki Bożej Wniebowziętej w Lubawce, która nie prowadziła już wówczas życia liturgicznego. Parafia ta została reaktywowana i znajduje się w jurysdykcji Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła].

W latach 2012–2017 parafia Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze ze względu na problemy personalne proboszcza z władzami Kościołów dwukrotnie zmieniała przynależność konfesyjną przechodząc pod jurysdykcję w latach 2013–2014 Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce, a w latach 2014–2017 pod Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w RP. Z dniem 1 października 2015 nowym administratorem parafii został mianowany ks. mgr Daniel Makowski. W kwietniu 2017 roku parafia wraz ze swoim proboszczem powróciła pod jurysdykcję Kościoła Starokatolickiego w RP.

W sierpniu 2019 r. parafia odłączyła się od Kościoła Starokatolickiego w RP. W tym samym czasie proboszcz parafii, ks. Daniel Makowski, został inkardynowany do Rzymsko-Katolickiego Kościoła Anglii i Walii Rytu Łacińskiego /Wikipedia/ rajaser
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2020-04-15
    komentarze: 0
    Parafia Starokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Kamiennej Górze.